Dlaczego warto stosować osobny krem pod oczy
Znaczny szum marketingowy, obejmujący większość produktów kosmetycznych takich jak krem pod oczy, znacznie utrudnia zrozumienie tematu i dokonanie właściwego wyboru przy zakupie. Kosmetyki zaprojektowane specjalnie na potrzeby delikatnej, cienkiej skóry wokół oczu, aby pozbyć się opuchlizny, sinych kręgów i obwisającej skóry stanowią uzupełnienie dla całej gamy pozostałych środków codziennej pielęgnacji twarzy. Kto w rzeczywistości najbardziej potrzebuje kremu pod oczy, także w postaci żelu, czy też serum?
W przypadku, gdy twoja skóra pod oczami jest suchsza niż cała reszta twarzy, istnieje wyraźne wskazanie, by używać odrębnego kremu pod oczy. Jeżeli masz skórę tłustą, nie wymaga ona stosowania środka zmiękczającego ani nawilżającego, lecz kosmetyku w formie płynnej lub żelowej. Jeśli z kolei jest sucha, poprzednio wspomniany produkt niewątpliwie się przyda i często będzie mieć on etykietkę właściwego kremu pod oczy.
O co tak naprawdę chodzi z tymi kremami pod oczy?
Kupując przeciętny krem pod oczy dostajesz pojemniczek lub słoiczek, który ma zwykle połowę rozmiarów opakowania zwykłego kremu nawilżającego do twarzy. Różni się on jednak często swoim składem i zawiera bardziej skoncentrowane receptury, dlatego może kosztować trochę więcej. Powinien on również lepiej zaspakajać potrzeby owego delikatnego rejonu twarzy lepiej niż zwykły krem nawilżający czy serum.
Choć być może – jak wiele kobiet – nie jesteś może przyzwyczajona do używania kremu pod oczy, nie warto oszczędzać kilku złotych i zapewnić sobie lepszą codzienną pielęgnację tych okolic, używając odpowiedniego produktu dedykowanego (przy założeniu, że ma on dobrą recepturę i nadaje się do twojego typu cery). Jeśli jednak mimo wszystko masz pewne wątpliwości, przeczytaj poniższy artykuł, aby wiedzieć, za czym powinnaś się rozglądać i na co uważać.
Czy kremy pod oczy nie mają specjalnej receptury?
Często wydaje się, że wiele kremów pod oczy nie specjalnie różni się swoim składem od innych kremów i preparatów do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Żeby się o tym przekonać wystarczy szybki wgląd w listę składników, które tylko pozornie, w żaden istotny sposób nie różnią się od kremów nawilżających do twarzy. Oceniając przydatność kosmetyków trudno odnosić się do wszystkich produktów, ale warto pamiętać, że najczęściej diabeł tkwi w szczegółach.
Przechodząc jednak do sedna sprawy, warto uwzględnić fakt, że istnieją pewne istotne wskazania, które wyróżniają poszczególne składniki czy też ich kombinacje, które szczególnie dobroczynnie mogą wpływać na skórę wokół oczu – w stosunku do pozostałych rejonów twarzy. Jeśli chodzi o nawilżanie suchej skóry, redukcję zmarszczek, odbudowywanie kolagenu, rozjaśnianie oraz poprawę kolorytu cery, twoja cera w większości przypadków potrzebuje dokładnie tych samych składników, niezależnie od jej rejonu. Podobnie zresztą jest w przypadku potrzeb cery tłustej. Istnieją jednak również nieco inne wymagania, na które należy zwrócić uwagę!
Czy jednak nie istnieją konkretne składniki, które pomagają na podkrążone i opuchnięte oczy?
Zasadniczo odpowiedź nigdy nie będzie prosta, bo zależy od konkretnych predyspozycji organizmu. Istnieją bowiem pewne dowody na to, że niektóre ze składników stosowanych w pielęgnacji cery są w stanie eliminować czy istotnie redukować genetycznie uwarunkowane sińce pod oczami, kurze łapki, związaną z wiekiem opuchliznę czy obwisającą skórę wokół oczu.
Warto pamiętać, że czynniki genetyczne lub wywołane dojrzałym wiekiem z zasady nie ulegają jednak bardzo istotnej zmianie pod wpływem działania składników użytecznych w pielęgnacji cery, niezależnie od tego, czy są one częścią receptury kremu pod oczy, czy jakiegokolwiek innego kosmetyku. Te najczęściej stosowane ingrediencje, które rzeczywiście mają wpływ na wygląd skóry wokół oczu, są z reguły tożsame z tymi, które działają na resztę cery twarzy. Najczęściej znajdują się one zarówno w dobrych kremach pod oczy, jak i w wysokiej jakości kremach nawilżających do twarzy oraz serach.
Cóż to za składniki? Cała skóra na twarzy przede wszystkim potrzebuje przeciwutleniaczy, czyli substancji takich jak retinol, które pomagają w wytwarzaniu zdrowszych komórek skóry. Pozwalają one odbudowywać włókna kolagenowe i chronić przed szkodliwym działaniem słońca (co w dużym stopniu pomaga na podkrążone oczy). Rozjaśniają one również przebarwienia i regenerują naturalną barierę ochronną skóry.
Dobrej jakości krem pod oczy często zawiera również w swoim składzie peptydy, odżywcze aminokwasy czy kwas hialuronowy, zapewniający głębokie i długotrwałe nawilżenie cery. Może być również wzbogacony o koenzym Q10 czy natłuszczające olejki naturalne. Pozwalają one wygładzić i napiąć zmęczoną strukturę skóry, zapewniając znacznie lepszy i świeższy wygląd twarzy.
Warto jednak pamiętać, że nie każdy składnik nadaje się do stosowania w bezpośrednim sąsiedztwie delikatnych spojówek oczu, głównie na dużą podatność na uczulenia i swędzenie. Z tego powodu krem pod oczy powinien zawierać jedynie sprawdzone dermatologicznie i nieuczulające składniki aktywne, przy zachowaniu odpowiednich stężeń i proporcji.
Czy jednak skóra w rejonie oczu nie jest wrażliwsza?
Jest tak w istocie, chociaż z zasady skóra na całej twarzy wymaga stosowania łagodnych składników, które nie wywołują podrażnień czy reakcji alergicznych. Podrażnienia stopniowo uszkadzają cerę, prowadząc do rozkładu kolagenu oraz lokalnych zapaleń, a wszystko to powoli zmniejsza zdolność skóry do samoleczenia i znacznie ją postarza.
Każda część twarzy wymaga stabilnych, silnie działających oraz łagodnych składników aktywnych, używanych zgodnie z najnowszą wiedzą. Nie miałaby sensu sytuacja, w której rejon oczu otrzymywałby dobrej jakości, niedrażniące substancje, podczas gdy reszta twarzy traktowana byłaby gorszymi czy mogącymi sprawiać problemy. Warto jednak zadbać, by krem pod oczy zawierał wszystkie najważniejsze składniki odświeżające, delikatnie ściągające i redukujące zmarszczki i łagodzące podrażnienia.
Z tego względu lepiej wystrzegać się produktów zawierających substancje drażniące, takie jak eteryczne oleje roślinne, uczulające wyciągi z roślin, miętę oraz syntetyczne aromaty. Wszystkie one mają fatalny wpływ, zarówno na okolice oczu, jak i na całą twarz!
Ale przecież skóra w okolicach oczu jest cieńsza!
To prawda, jeśli jednak porównasz przeciętny krem pod oczy z innym produktem do pielęgnacji twarzy, ten pierwszy zwykle okaże się gęstszy i cięższy. W rzeczywistości większość kosmetyków do twarzy ma lżejszą i rzadszą konsystencję niż kremy pod oczy. Tymczasem nakładanie gęstego produktu na cienką skórę w okolicach oczu może ją zanadto obciążyć, jeśli nie stosujesz go naprawdę oszczędnie.
Używanie gęstych kremów pod oczy może sprawiać, że podkład czy korektor będzie się osadzał w liniach wokół oczu, co tylko uwidoczni posiadane już zmarszczki! Dlatego warto testować poszczególne produkty i decydować się jedynie na sprawdzone i właściwie dopasowane. Zapewnią one wówczas oczekiwane efekty wygładzające, ujędrniające i redukujące sińce okolic oczu.
A może krem pod oczy jest bezpieczniejszy dla tego rejonu skóry?
Jedną z licznych wad większości kremów pod oczy jest fakt, iż rzadko zawierają one filtr przeciwsłoneczny, co oznacza, że ich stosowanie na dzień może być zagrożeniem dla zdrowia skóry. Dlatego warto sprawdzić czy zawiera on właściwą ochronę, chociażby w postaci naturalnych olejków ochronnych lub zapewnić sobie dodatkową ochronę przeciwko promieniowaniu UV.
Codziennie używany krem pod oczy na dzień może stwarzać wrażenie, iż jest najlepszym sposobem ochrony wrażliwego rejonu skóry. Jeśli jednak kosmetyk ten nie zawiera filtru przeciwsłonecznego, narażasz swoją cerę na ryzyko uszkodzeń. Efektem są głębsze zmarszczki, ciemniejsze przebarwienia (również kręgi pod oczami ciemnieją), mocniej obwisająca skóra oraz większa opuchlizna związana z wiekiem. Krótko mówiąc, przez brak zabezpieczenia przeciwsłonecznego wszelkie oznaki starzenia się cery ulegają uwypukleniu.
Krem nawilżający na dzień lub – jeśli wolisz – krem pod oczy z mineralnymi filtrami jak dwutlenek tytanu i/lub tlenek cynku zapewnia ochronę przed zmarszczkami, cieniami pod oczami oraz opuchlizną. Kluczową kwestią jest codzienne stosowanie na skórę wokół oczu kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok – nawet, gdy na zewnątrz jest pochmurno.
W takim razie jakiego kosmetyku powinno się używać do pielęgnacji skóry wokół oczu?
Niewątpliwie warto zadbać, by krem pod oczy, którego używasz, miał dobrą recepturę, zorientowaną na zwalczanie przesuszonej cery oraz zmarszczek, a także regenerację, budowanie zdrowych komórek skóry i kolagenu, niwelację cieni pod oczami (do pewnego stopnia), a ponadto ochronę przed słońcem. Dzięki temu będzie można bez obaw stosować go w codziennej pielęgnacji najbardziej wrażliwych rejonów twarzy i mieć pewność, że dbasz o swoją cerę najlepiej, jak możesz.
Oczywiście możesz też nabyć krem pod oczy o optymalnej formule – na pewno wiele kobiet się na to zdecyduje – warto jednak zwrócić baczną uwagę na to, co się kupuje i czy rzeczywiście płaci się za wyspecjalizowany produkt, w jakimkolwiek stopniu różniący się od zwykłego kremu nawilżającego lub serum. Pamiętaj, że istnieje wiele doskonałych kosmetyków przeznaczonych do twarzy, które równie dobrze sprawdzą się w pielęgnacji okolicy oczu.
Skorzystaj ze wspaniałych możliwości kosmetyków naturalnych do pielęgnacji okolic oczu!