Olej rycynowy w codziennej pielęgnacji urody
Co najmniej od wieku olej rycynowy pokazywany jest w kreskówkach oraz kulturze masowej jako substancja o paskudnym smaku, którą dorośli wmuszają dzieciom. Okazuje się, że popularne przekonanie o jego użyteczności w przypadku różnych dolegliwości znajduje pewne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Warto dowiedzieć się jakie.
Choć olej rycynowy ciągle postrzegany jest głównie w kontekście lekarstwa na problemy trawienne, ma również inne zastosowania. W rzeczywistości jest on powszechnym składnikiem wielu produktów kosmetycznych i może być wykorzystywany na różne sposoby w służbie urody.
Kosmetyki z zawartością oleju rycynowego
Olej rycynowy to olej roślinny, pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Wiele pochodnych rycynoleinianu, substancji otrzymywanej z owego oleju, służy jako składniki takich popularnych kosmetyków naturalnych jak: dezodoranty, szminki, kredki do oczu, mydła, czy nawet perfumy. Olej rycynowy to dobry emulgator i środek zmiękczający, gdyż zachowuje swoją strukturę w skrajnie wysokich oraz niskich temperaturach. Umożliwia kosmetykom zachowanie gładkiej konsystencji w różnych warunkach klimatycznych.
Olejowa pielęgnacja brwi i rzęs
Możesz nałożyć olej rycynowy na brwi oraz rzęsy, aby pobudzić ich wzrost i nadać im zdrowego blasku. Stosowanie owego oleju na okolice oczu jest bezpieczne – możesz nawet zaaplikować go bezpośrednio do oka, aby pozbyć się środków drażniących.
Aby uzyskać naturalny kosmetyk do demakijażu oczu, wykonaj miksturę z 1 łyżki stołowej oleju rycynowego oraz 1/8 filiżanki oleju z pestek winogron. Na pewno spełni on wszystkie twoje oczekiwania, bez zbędnego narażania na niebezpieczeństwo działania środków chemicznych zawartych w większości kosmetyków.
Olejowa odżywka oraz intensywna kuracja do włosów
Według “Encyklopedii historii nauki, technologii i medycyny w kulturach spoza zachodniego kręgu cywilizacyjnego” starożytni Egipcjanie byli jednymi z pierwszych, którzy stosowali olej rycynowy do pielęgnacji urody, szczególnie w odniesieniu do włosów. Mężczyźni wmasowywali go w skórę głowy, aby pobudzić porost włosów i zapobiegać łysieniu. Po dziś dzień jest to środek zalecany przeciwko wypadaniu włosów oraz łupieżowi.
Naturalne kwasy tłuszczowe, zawarte w oleju rycynowym, czynią zeń dobrą odżywkę do włosów. Podgrzej niewielką ilość czystego oleju rycynowego i nałóż go na włosy co najmniej na 15 przed użyciem szamponu. Aby zniwelować nieprzyjemny zapach i zmniejszyć uczucie lepkości, wymieszaj olej rycynowy z olejkiem migdałowym lub olejem kokosowym, albo ulubionym olejkiem eterycznym.
Oczyszczanie skóry
Olej rycynowy oraz jego pochodne mogą posłużyć jako czyszczący środek powierzchniowo czynny. Oznacza to, iż olej ten pomaga wodzie łączyć się z tłuszczem i brudem, aby łatwiej dało się je zmyć. W przeciwieństwie do innych środków oczyszczających, które zawierają składniki syntetyczne, takie jak laurylosiarczan sodu, w dużym stopniu przypomina on naturalne tłuszcze wytwarzane przez skórę i nie pozbawia jej wilgoci.
Zmiękczanie skóry
W Indiach olej rycynowy to tradycyjny środek do pielęgnacji skóry całego ciała. W owej kulturze czymś naturalnym jest aplikowanie go na oczy, podeszwy stóp oraz na głowę. Po nałożeniu wnika w skórę, a jego pozostałości zmywa się podczas kąpieli.
Obecnie niewiele zmieniło się w zakresie jego stosowania w funkcji nawilżającej i zmiękczającej. Rozsmaruj olej po całym ciele, a następnie po odczekaniu kilku minut zmyj w ciepłej kąpieli, aby odżywić skórę. Możesz zastosować go na pękające pięty, a także na przesuszone łożyska paznokci oraz skórki. Do umycia warto zastosować tradycyjne i naturalne mydło lub żel pod prysznic, bez zawartości szkodliwych i drażniących składników chemicznych.
Podsumowanie
Jak widać olej rycynowy to bardzo wyjątkowy składnik kosmetyczny, mający szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów. Stanowi on niewątpliwie doskonałą propozycję dla zwolenników ekologicznego, zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Można go używać zarówno w czystej postaci, jak również jako dodatek kosmetyków domowych. Jest on również bardzo cennym i często wykorzystywanym składnikiem aktywnym najlepszych kosmetyków organicznych i naturalnych.