Retinol czyli witamina A przeciw starzeniu się cery

Retinol zyskał już zasłużoną sławę w dziedzinie pielęgnacji cery – jest w zasadzie jedną z najlepiej przebadanych substancji w tym dziale składników kosmetycznych. Dlaczego? Ponieważ, co potwierdzone i dowiedziono naukowo, przynosi on skórze bardzo liczne korzyści. Dowiedz się z nami koniecznie jakie są najważniejsze z nich.
Czym jest retinol? W najprostszym ujęciu retinol to alternatywna nazwa witaminy A. Jest on substancją niezwykle skutecznie działającą na komórki, która potrafi przyłączyć się do niemal każdej komórki skóry, programując ją tak, że będzie się zachowywała jak młoda i zdrowa.
Ponadto:
- Retinol jest przeciwutleniaczem, co oznacza, iż hamuje procesy uszkadzania skóry przez wolne rodniki, które sprawiają, że zachowuje się ona i wygląda starzej. Substancja ta zapobiega zatem powstawaniu zmarszczek i stymuluje produkcję kolagenu.
- Retinol jest skuteczny w walce z trądzikiem oraz egzemą, a także w redukcji przebarwień oraz zmarszczek powstałych na skutek szkodliwego działania promieni słonecznych.
Wszystkie te cechy sprawiają, iż retinol przywraca cerze młody wygląd i poprawia jej funkcjonowanie. Ogólnie rzecz biorąc, retinol jest w stanie pomóc na więcej niż 100 różnych dolegliwości skórnych. Jest on więc potężnym sprzymierzeńcem cery i występuje w większości kosmetyków naturalnych do pielęgnacji skóry!
Retinol, retinoidy i tretynoina: Czym się różnią?
Retinol, a w zasadzie cała cząsteczka witaminy A, może zostać rozbity na silniej działające związki, zwane retinoidami. Mimo że terminów: witamina A, retinol i retinoidy często używa się zamiennie, każda z tych substancji ma odrębne działanie i odnoszące się do niej regulacje. Przykładowo, niektóre formy retinolu mogą być bez ograniczeń stosowane w kosmetykach, podczas gdy inne (retinoidy) – uzyskać można tylko na podstawie recepty.
Niewątpliwie może to być mylące. Oto kilka szczegółów, które powinny wyklarować całą kwestię:
- Retinol to powszechny składnik kosmetyczny, stosowany przez wszystkie firmy w branży. Jego stosowanie nie wymaga recepty. Inne efektywnie działające formy witaminy A w ujęciu kosmetycznym to m.in.: octan retinylu, palmitynian retinylu oraz retinaldehyd.
- Retinol działa skutecznie, ponieważ po wchłonięciu przez skórę jest rozbijany i przekształcany w kwas retinowy. Ten ostatni jest związkiem, który ma możliwość wpływania na komórki skóry i ich funkcjonowanie.
- Formy witaminy A – zarówno te kosmetyczne, jak i te dostępne wyłącznie na receptę – mogą wywoływać podrażnienia, choć najwyższe ryzyko związane jest oczywiście z tymi drugimi (retinoidami).
- Można zredukować lub całkowicie wyeliminować podrażnienia wywołane przez retinol, stosując skuteczne, niedrażniące, najlepiej naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy.
- Do retinoidów dostępnych na receptę należą: kwas retinowy, zwany tretynoiną oraz adapalen, będące niezykle skutecznymi składnikami czynnymi.
- Wszystkie formy retinolu mają podobne, choć nie identyczne, funkcje i przynoszą skórze znaczne korzyści, co tłumaczy ich popularność w dziedzinie pielęgnacji skóry twarzy.
Czy retinol to najlepszy składnik przeciwko starzeniu się skóry?
Mimo wielu korzyści, jakie przynosi retinol, bardzo ważne jest, aby pamiętać, iż żadna pojedyncza substancja nie jest w stanie zaspokoić wszystkich, złożonych potrzeb skóry. Przykładowo, retinol nie eliminuje konieczności stosowania: filtrów przeciwsłonecznych; produktów złuszczających, zawierających alfa- i beta-hydroksykwasy; delikatnego środka oczyszczającego; a także serum czy środka nawilżającego z przeciwutleniaczami; innych składników działających na komórki oraz substancji regenerujących skórę.
Utrzymywanie zdrowia i młodego wyglądu cery wymaga stosowania kombinacji składników i produktów, które współpracują ze sobą dla zaspokojenia potrzeb skóry. Ważne jest, by kosmetyki przeciwzmarszczkowe typu Anti-Age zawierały jeszcze inne składniki aktywne, takie jak przeciwutleniacze, peptydy czy koenzym Q10. Razem dają one potężną mieszankę, która codziennie dba o cerę, zatrzymując jej piękno, młody wygląd i podtrzymując zdrowie.
Jak retinol może pomóc na rozszerzone pory?
Oprócz swojego działania przeciwko starzeniu się cery, retinol, stosowany zewnętrznie, poprawia również funkcjonowanie porów, a z czasem redukuje też ich rozmiar. Nie jest oczywiście w stanie zmienić rozmiaru, który otrzymałaś w genach, zmniejsza jednak pory powiększone wskutek ich zatkania lub uszkodzeń spowodowanych przez słońce.
Naukowo udowodniono, iż retinol jest w stanie wpływać na komórki. Komórki skóry zawierają receptory, które “odbierają komunikat” od retinolu. Różni się on w zależności od typu komórki. Komórki keratynowe mieszków włosowych, które są częścią wyściółki porów, mogą spowolnić swoje funkcjonowanie i nawarstwiać się, rozciągając pory. Retinol jest w stanie przywrócić je do normalnego działania, czyli takiego, jakie wykazywały, zanim nastąpiły uszkodzenia słoneczne. Efektem będzie poprawa funkcjonowania porów, co z czasem doprowadzi do ich powrotu do normalnych rozmiarów.
Co powinnaś wiedzieć, zanim wybierzesz produkt z retinolem?
Poniższa lista zawiera informacje przydatne przed zakupem czy użyciem kosmetyku do pielęgnacji cery z retinolem:
- Kupuj produkty z retinolem tylko w nieprzezroczystych pojemnikach, ograniczających lub blokujących dostęp powietrza (słoiczki odpadają!), ponieważ wszystkie formy witaminy A ulegają rozkładowi, regularnie poddawane działaniu powietrza lub światła.
- Szukaj witaminy A pod nazwą: retinol, octan retinylu, palmitynian retinylu lub aldehyd retinolu, który zwany jest również retinalem, a także retinaldehydem.
- Nie każda cera toleruje retinol. Może on wywoływać podrażnienia pod postacią zaczerwienienia oraz łuszczenia, szczególnie w przypadku osób stosujących go po raz pierwszy.
- Jeżeli pojawi się podrażnienie, objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni, gdy skóra przyzwyczai się do regularnego stosowania substancji. Jeśli nie ustąpią lub zaostrzą się, natychmiast odstaw produkt!
- Jeżeli dopiero zaczynasz stosować retinol, nie rób tego codziennie. Początkowo kosmetyku z retinolem używaj co drugi dzień i/lub przed nałożeniem mieszaj go ze stosowanym przez ciebie środkiem nawilżającym. Dzięki temu skóra stopniowo się do niego przyzwyczai.
- Używaj dobrych jakościowo kosmetyków nawilżających lub serum oraz łagodnego środka oczyszczającego i toniku, aby ułatwić skórze tolerancję retinolu. Najlepiej żeby to były sprawdzone i polecane kosmetyki naturalne do pielęgnacji skóry twarzy, zawierające jeszcze uzupełniające składniki aktywne.
- Badania wykazały, iż stosowanie kosmetyku z retinolem w połączeniu z produktem złuszczającym, zawierającym alfa-hydroksykwasy, znacząco poprawia skuteczność leczenia skóry zniszczonej przez słońce.
- Wystawienie na światło słoneczne może obniżyć trwałość retinolu, najlepiej więc stosować go na noc.
- Jeśli stosujesz retinol na dzień, obowiązkowo użyj kremu lub podkładu z filtrem przeciwsłonecznym na wierzch i maksymalnie unikaj wystawiania się na słońce.