Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis)
Nostrzyk żółty (INCI: Melilotus officinalis) – należy do rodziny motylkowatych i pochodzi z rejonów Eurazji i Afryki Północnej. W Polsce występuje odmiana żółta, którą można głównie spotkać na łąkach i pastwiskach. Wykazuje właściwości lecznicze, z uwagi na bogactwo kumaryny, alantoiny, garbników, flawonoidów i substancji purynowych. Zawarte w zielu nostrzyka składniki aktywne wykazują działanie wzmacniające naczynia limfatyczne, a także pobudzające cyrkulację krwi oraz przeciwzapalne i zmiękczające.
Właściwości nostrzyka żółtego:
- naturalne działanie przeciwzapalnie, napotne i przeciwgorączkowe,
- rozkurczanie naczyń krwionośnych,
- doskonałe łagodzenie i kojenie ropni skórnych,
- naturalne działanie przeciwobrzękowe,
- zmiękczanie i ochrona skóry,
- regeneracja i odbudowa skóry,
- naturalne działanie ściągające skórę,
- zapewnianie naturalnego aromatu,
- leczenie zapalenia żył,
- działanie napotne i przeciwgorączkowe,
- polepszanie samopoczucia,
- zielny środek moczopędny, przeciwskurczowy i wiatropędny
- wspomaganie leczenia bezsenności.
Dzięki swoim właściwościom nostrzyk żółty stosowany jest często w preparatach antycellulitowych, a także w kosmetykach organicznych do cery naczyniowej i maseczkach do tłustej cery. Obecność kumaryny zapewnia specyficzny aromat koszonej trawy, dlatego po wysuszeniu ziele nostrzyka ładnie pachnie. W medycynie naturalnej wykorzystywano plastry nostrzykowe dla przyśpieszenia gojenia ran, a także przy owrzodzeniu skóry. Napar z ziela nostrzyka może być stosowane przy przeziębieniu i grypie, zapaleniach powiek i spojówek, nieżycie przewodu pokarmowego, wyczerpania nerwowego, a także dla zwiększenia laktacji.
[flo_button url=”https://www.lifetree.pl/leksykon-skladnikow-kosmetykow-naturalnych/” style=”green” size=”medium” type=”square” target=”_self”] Leksykon składników kosmetycznych INCI [/flo_button]