Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

5 sprawdzonych domowych sposobów na wągry

wągry

Wągry to coś, co niby jest niewidoczne, ale głos z tyłu głowy cały czas o nich przypomina. To wrażenie, że wszyscy na nie patrzą… brrrr. Są bardzo irytujące i najlepiej można je dostrzec w lusterku, choćby na skórze nosa. Można jednak się ich pozbyć i to nie tylko drogimi specyfikami, ale także domowymi sposobami. Poznaj najczęściej stosowane domowe sposoby na wągry.

Wągry, znane również jako zaskórniki, to nieestetyczne punkciki na skórze, które nie posiadają na swojej powierzchni warstwy naskórka. Z tego powodu narażone są na działanie powietrza i ich górna część dość szybko zmienia kolor na czarny. Wszystko, co należy zrobić, aby pozbyć się zaskórników, to dokładnie oczyścić pory. Nie ma potrzeby, ani wręcz nie należy ich wyciskać.

Jeśli masz skłonność do powstawania wągrów mamy dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Zła jest taka, że prawdopodobnie twoja cera jest tłusta i masz rozszerzone pory. W związku z tym zaskórniki często będą nawracać. Dobra natomiast jest taka, że ludzie z tłustą cerą starzeją się znacznie wolniej, ponieważ skóra otrzymuje dużą ilość sebum, co zapobiega jej przedwczesnej utracie jędrności i marszczeniu.

Oto lista najczęściej spotykanych sposobów naturalnych na pozbycie się zaskórników:

  1. Stosuj odpowiednio często domowy peeling twarzy

Szczególnie, gdy problem zaskórników jest powiązany z tłustą cerą do wykonania domowego peelingu możemy użyć następujących składników.

  • Gałka muszkatołowa – pomaga pozbyć się nadmiaru łoju oraz doskonale wygładza skórę.
  • Mleko – dzięki zawartości kwasu mlekowego pomaga złuszczyć martwe komórki skóry. Jeszcze większą moc posiada maślanka.
  • Można także wypróbować domowej roboty peelingu z dodatkiem sody oczyszczonej, soku z cytryny, cukru lub soli, a także śmietany. Wystarczy połączyć wszystkie składniki i nałożyć na oczyszczoną twarz, lekko kolistymi ruchami. Następnie spłukujemy go letnią wodą.

Koncentrując się na zaskórnikach pamiętaj, aby postępować z nimi bardzo delikatnie. Zbyt szorstkie traktowanie skóry może doprowadzić do jej uszkodzenia.

  1. Wykorzystaj białka jaj

Ta metoda może czasem nieco mniej lubiana, głównie ze względu na specyficzny zapach, jaki pozostaje na skórze, ale dość skuteczna. Po prostu oddziel białko jaja kurzego i nakładaj je pędzelkiem na twarz. Zacznij od nałożenia cienkiej warstwy i pozostaw ja do wyschnięcia, następie nałóż kolejną warstwę. Można pokusić się nawet o kolejną. Poczekaj około 15 minut, a następnie zdejmij maskę z twarzy. Resztki bardzo delikatnie zmyj letnią wodą.

  1. Miód jako maska peel-off

Miód to doskonały i zupełnie naturalny sposób na nawilżenie twarzy, ale i pozbycie się zanieczyszczeń z porów. Najlepiej skorzystać z jak najbardziej lepkich odmian miodu. Nałóż go na dłonie i delikatnie wklepuj palcami w skórę twarzy. Miód przyciągnie do siebie zanieczyszczenia, także z porów, jak i zadziała antybakteryjnie i antyoksydacyjnie. Wklepuj miód przez około 3 minuty, a następnie zmyj twarz wodą.

  1. Stosowanie gąbki kosmetycznej

Przez wielu ta metoda uznawana jest za ostateczną, jeżeli wszystkie inne zawiodą. Pamiętaj, że potrzeba użyć odpowiedniej gąbeczki czyszczącej do skóry, która nie będzie zbyt szorstka. Niektórzy używają szczoteczki, jednak może ona powodować zbyt duże podrażnienia skóry. Jednak w żadnym razie nie wolno używać szczoteczki, która wcześniej była używana do czyszczenia jamy ustnej.

Delikatnie oczyszczaj partię twarzy, na której pojawiają się zaskórniki, co chwile odkażając stosowaną gąbeczkę w wodzie utlenionej. Zabieg dobrze jest wykonywać na czystej twarzy, zwilżonej mieszanką soku z cytryny oraz olejku jojoba.

Metody tej nie stosuj częściej niż raz w tygodniu, oraz omijaj delikatną skórę pod oczami lub uszkodzone strefy naskórka. Nie poleca się tej metody w przypadku cery szczególnie wrażliwej. Warto również bacznie obserwować reakcje skóry i w razie potrzeby zabieg natychmiast przerwać.

  1. Zastosowanie glinki kosmetycznej

W kosmetyce glinki stosowane były już od Starożytności i do dzisiaj stanowią częsty dodatek wielu kosmetyków naturalnych. W celu przeprowadzenia domowego zabiegu na wągry wystarczy przygotować nieco glinki oraz wody lub octu jabłkowego. Bardziej leniwi lub nie mający zbyt wiele czasu mogą zastosować gotową maseczkę do twarzy.

Polecamy naturalne maseczki do twarzy TUTAJ

Zwykłą, sproszkowaną glinkę kosmetyczną, można łatwo dostać w sklepach z kosmetykami mineralnymi i ekologicznymi. Glinka jest wprost nieoceniona w procesie pozbywania się nadmiaru łoju, ale można ją także z powodzeniem dodać ulubionego olejku, np. olejku arganowego, olejku rokitnikowego czy olejku cedrowego.

W celu przygotowania domowego kosmetyku na wągry wystarczy zmieszać łyżkę glinki kosmetycznej z łyżką octu jabłkowego lub wody, a następnie mieszając doprowadzić masę do gładkiej i jednolitej postaci. Tak przygotowaną maseczkę stosuje się bezpośrednio na wcześniej oczyszczoną twarz i pozostawia na około 15-20 minut. Następnie bierzemy wilgotną i ciepłą ściereczkę, kładziemy na chwilę na twarzy i ścieramy nadmiar maski.

Jak zapobiegać zaskórnikom

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zająć się problemem, zanim on jeszcze wystąpi. Oto, co możemy zrobić, aby zapobiec pojawianiu się zaskórników:

  • Nie myj twarzy silnymi środkami czyszczącymi. Sprawi to tylko, że Twoja skóra zacznie produkować więcej łoju, który będzie blokował ujścia porów. Warto korzystać z delikatnych środków myjących opartych na ekstraktach roślinnych, bez zawartości dodatków chemicznych i alkoholu.

Polecamy organiczne środki do oczyszczania twarzy TUTAJ

  • Myj twarz dwa razy dziennie, zwykłą wodą lub delikatnym środkiem myjącym, najlepiej tonikiem przeznaczonym do danego typu cery. Nie stosuj peelingów zbyt często, bo skóra zacznie się bronić i produkować jeszcze większą ilość sebum.
  • Noś jak najmniejszą warstwę makijażu, a na koniec dnia dokładnie go zmywaj i oczyszczaj.
  • Raz na tydzień wypierz poszewkę od poduszki, aby pozbyć się pozostawianych na niej bakterii.
  • Używaj naturalnych metod ściągających pory, takich jak choćby ocet jabłkowy, a także przeznaczonych do tego specjalnych kosmetyków organicznych.
  • Co dwa tygodnie wykonaj zabieg silnego otwarcia i oczyszczenia porów, za pomocą parówki.
  • Rozważnie korzystaj z metod usuwania nadmiaru łoju, szczególnie dotyczy to zbyt silnych środków matujących i wysuszających.
  • Od czas, do czasu stosuj naturalną maskę typu peel-off. Warto wypróbować różne receptury i gotowe produkty, by sprawdzić, który z nich na nas najlepiej działa.
  • Co jakiś czas w ciągu dnia delikatnie przetrzyj twarz czystą chusteczką, aby zapobiec nagromadzeniu się nadmiaru sebum i brudu. Unikaj dotykania twarzy brudnymi rękoma.

To już chyba wszystko, chyba, że ktoś z Was zna inne sposoby na pozbycie się zaskórników? Chętnie je poznamy w polu komentarzy!

Życzymy samych sukcesów pielęgnacyjnychw pozbywaniu się wągrów i nie tylko 😉

Jedna odpowiedź na 5 sprawdzonych domowych sposobów na wągry

  1. Ala - Odpowiedz

    29/04/2019 at 13:48

    Czasami warto sięgnąć po “5 domowych środków, które zastąpią cała drogerię”, czyli po naturalne metody. Otóż polecam delikatny peeling z pół łyżeczki sody oczyszczonej, pół łyżeczki drobnej soli morskiej oraz dwie łyżeczki płynu do mycia, wymieszać. Tak powstałą papkę nanieść na twarz i pozostawić na 5 minut. Regularne stosowanie przyniesie oczekiwany rezultat, nie zatykając porów i niszcząc cery.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.