Rodzaje cery – 5 podstawowych charakterystyk
Poszczególne rodzaje cery wymagają odmiennych metod pielęgnacji, a także mogą wiązać się z zupełnie różnymi problemami skórnymi. Z tego powodu również stosowane kosmetyki powinny odpowiadać wrodzonym predyspozycjom i wymaganiom. Dlaczego poznanie własnego typu skóry twarzy jest tak ważne?
Poznanie własnego typu cery jest niezbędne, aby podjąć właściwą decyzję na temat zabiegów pielęgnacyjnych, dostosowanych do jej szczególnych potrzeb. Odmienne rodzaje cery są zdeterminowane genetycznie, co oznacza, że wszyscy się z nimi rodzimy i tylko w niewielkim stopniu możemy na nie wpływać.
Tym niemniej zdrowie i uroda twojej skóry w późniejszych latach w dużej mierze zależy od tego, co jesz i jak o siebie dbasz. Zgodnie z popularnym rosyjskim powiedzeniem: kobieta po trzydziestce wygląda tak, jak sobie na to zasłużyła…
Jeżeli zawsze chcesz wyglądać dobrze, pierwszym krokiem powinno być określenie twojego typu cery, dzięki czemu będziesz mogła dobrać do niego najskuteczniejsze metody poprawy urody i spowalniania procesu starzenia.
Ogólnie rzecz biorąc, można wyróżnić pięć podstawowych rodzajów cery: normalna, sucha, tłusta, mieszana i wrażliwa. Każdy z nich ma swoje szczególne cechy i wymaga specjalnego traktowania.
Aby określić własny typ cery, posłuż się prostym testem, który wymaga użycia czystej chusteczki lub delikatnego i miękkiego papieru do przetarcia twarzy rano, tuż po przebudzeniu:
1. Cera normalna
Jeżeli twoja cera należy do tego typu, na chusteczce nie będzie śladów tłuszczu. Twoja skóra powinna być pełna życia, elastyczna i jędrna. Cera normalna stwarza zwykle najmniej problemów pielęgnacyjnych i pozostawia najszersze możliwości dla stosowania różnorodnych kosmetyków.
Cera normalna sprawia wrażenie czystej i gładkiej, a także charakteryzuje się dobrym krążeniem i zdrowym kolorytem. Nawet przy minimalnej pielęgnacji wciąż będzie dobrze wyglądała w późnym wieku. Pozostałe rodzaje cery wymagają zwykle znacznie więcej zabiegów, a efekty w dużym stopniu zależą od systematyczności zabiegów i odpowiedniego ich doboru.
2. Cera sucha
Jeżeli twoja cera jest sucha, papier również pozostanie czysty, lecz będziesz również miała uczucie łuszczącej się, przesuszonej i ściągniętej skóry.
Sucha cera często przyjmuje ziemisty odcień, jest podatna na powstawanie zmarszczek, ma delikatne pory. Łatwo się starzeje i ulega podrażnieniom. Może dobrze wyglądać u osoby młodej, lecz aby później utrzymać ją w dobrej kondycji, musisz o nią starannie dbać, regularnie nawilżać i stosować naturalne maseczki.
Sucha cera wymaga również zwykle silniejszej ochrony przed promieniowaniem słonecznym UV oraz systematycznego stosowania środków odżywczych. Warto również rozpocząć stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych typu Anti Age nieco wcześniej, niż wymagają to pozostałe rodzaje cery.
3. Cera tłusta
Jeżeli twoja cera jest tłusta, na papierze pozostaną plamy tłuszczu, odpowiadające rejonom policzków, nosa oraz czoła. Cera tłusta sprawia liczne problemy – najczęściej wygląda na przetłuszczoną, jest nieestetyczna i się błyszczy. Charakteryzuje się ponadto powiększonymi porami i ma tendencje do trądziku i zaskórników.
Jej zaletą jest z kolei niewielka podatność na zmarszczki i inne objawy starzenia. Jej stan poprawią: dokładne oczyszczanie, minimalizacja spożycia węglowodanów oraz wystrzeganie się tłustych kremów. W większym stopniu, niż pozostałe rodzaje cery, wiąże się z potrzebą stosowania odpowiedniej diety.
Cera tłusta wymaga bardzo regularnego oczyszczania twarzy, ograniczającego problemy dermatologiczne. Warto również, by kosmetyki były dedykowane właśnie do tego typu skóry twarzy, gdyż mają one często właściwości ograniczające wydzielanie sebum.
4. Cera mieszana
Jeżeli – tak jak większość kobiet – masz cerę mieszaną, na chusteczce znajdą się ślady tłuszczu, odpowiadające umiejscowieniu nosa oraz czoła, lecz rejon policzków pozostanie czysty.
Cera mieszana charakteryzuje się fragmentami suchymi oraz tłustymi i wymaga różnych rodzajów pielęgnacji, nakierowanych na poszczególne rejony twarzy. Wymaga również większej, niż pozostałe rodzaje cery ilości różnych kosmetyków, dedykowanych dla spełniania poszczególnych funkcji.
Strefy suche, przeważnie zlokalizowane na policzkach oraz wokół oczu, powinny być pielęgnowane za pomocą tłustych kremów oraz środków nawilżających, natomiast rejony tłuste – najczęściej jest to nos i czoło – wymagają częstego i dokładnego oczyszczania.
5. Cera wrażliwa
Przeważnie jest ona bardzo sucha, ściągnięta, łatwo ulega podrażnieniom oraz zapaleniom. Typowa cera wrażliwa ma zaczerwienione oraz łuszczące się rejony, często swędzi i piecze, a także może podatna na wypryski. Często ma bardzo bladą lub nawet lekko sinawy koloryt skóry.
Jest to najbardziej problematyczny i delikatny typ cery, który wymaga specjalnej pielęgnacji. Aby dobrać do niej odpowiednie kosmetyki, trzeba się trochę natrudzić.
Cera wrażliwa może również posiadać bardzo odmienne właściwości. Wiązać się może ona z występowaniem zaczerwień, “pajączków” oraz widocznych naczynek. Wrażliwa skóra twarzy, znacznie częściej niż pozostałe rodzaje cery, wymaga dokładnej konsultacji dermatologicznej.