Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Jak naprawdę powinno wyglądać mycie twarzy

mycie

Jeżeli chodzi o oczyszczanie i mycie twarzy, istnieją tak naprawdę dwie szkoły: staromodna, preferująca wodę i mydło oraz taka, która zakłada korzystanie z wszelkich nowinek i kosmetycznych wynalazków. Okazuje się jednak, iż obie się mylą. Poznaj najczęstsze mity na temat mycia twarzy!

Większość z nas zakłada, że mycie jest czynnością tak podstawową, iż może być ona wykonywana nawet wtedy, gdy jesteśmy kompletnie wyczerpani lub lekko podpici. Oczywiście może. Jednak biorąc pod uwagę wszelkie najnowsze wynalazki (balsamy, mleczka kosmetyczne, pianki, olejki, ściereczki, elektryczne szczotki) oraz specyfiki przeciwzmarszczkowe, chodzi tu o coś znacznie bardziej skomplikowanego niż mydło i woda.

Mając dostęp do tylu wymyślnych, łagodnych kosmetyków oczyszczających, które nie podrażniają cery, powinniśmy wybrać odpowiedni dla siebie – taki, który pozwoli środkom nawilżającym i przeciwzmarszczkowym lepiej się wchłonąć. Krótko mówiąc, staromodne podejście nie zdaje egzaminu. Oto nowe zasady, które pozwolą ci cieszyć się czystym, świeżym obliczem.

Mit 1: Umyj i już

W rzeczywistości jest to trochę bardziej złożony proces. Przed myciem twarzy musisz usunąć makijaż. Wiele kosmetyków oczyszczających nie jest w stanie dokładnie zmyć korektora czy podkładu, szczególnie z okolic oczu oraz nosa. Użyj kremu na bazie oleju, chusteczki do demakijażu lub olejku oczyszczającego, aby rozpuścić uparty krem z filtrem czy pozostałości makijażu.

Następnie przemyj twarz letnią wodą i nanieś na palce lub czystą, wilgotną myjkę kroplę kosmetyku myjącego o średnicy monety (rozejrzyj się za składnikami takimi jak kokamidopropylobetaina lub trigliceryd kaprylowy, które są substancjami powierzchniowo czynnymi wolnymi od siarczanów). Po umyciu twarzy opłucz ją i osusz miękkim papierowym ręcznikiem, jeżeli masz skłonności do trądziku.

Mit 2: Myj 2 razy dziennie

Choć nie istnieje jednomyślna opinia na temat, jak często myć twarz (rano i wieczorem czy tylko przed pójściem spać), wszyscy dermatolodzy zgadzają się, że nadmierna dbałość o czystość może prowadzić do podrażnień i wysuszenia cery.

Należy zaufać zdrowemu rozsądkowi: zawsze myj twarz po treningu, aby uniknąć wyprysków, a jeżeli masz wyjątkowo tłustą cerę, oczyszczaj ją rano i wieczorem. Dla cery suchej oraz wrażliwej zalecane jest mycie raz dziennie, przed pójściem do łóżka.

Mit 3: Musisz zamykać pory

Możesz darować sobie zabiegi w rodzaju masowania twarzy dla polepszenia krążenia czy spryskiwania jej zimną wodą, aby “zamknąć” pory. Pory nie otwierają się, ani nie zamykają w sposób, o jakim myśli większość kobiet. W rzeczywistości skrajnie wysokie oraz niskie temperatury mogą nasilać problemy takie jak trądzik różowaty czy zaczerwienienie.

Prawdą jest natomiast, iż delikatna para jest w stanie zmiękczyć stwardniały tłuszcz wewnątrz porów, w związku z czym dobrze jest myć twarz pod prysznicem. Mimo, że masaż jest przyjemny, nie daje zbyt wiele. Tylko ćwiczenia tak naprawdę usprawniają krążenie, a nie samo mycie.

Mit 4: Dobieraj kosmetyki oczyszczające do typu cery

Niezależnie od tego, jaką masz cerę, upewnij się, że wśród składników środka myjącego nie znajdują się: substancje zapachowe, które mogą mieć działanie drażniące; parabeny (potencjalnie toksyczne konserwanty); silnie działające mydło (wysusza).

Jeżeli kosmetyk przejdzie ten test, reszta jego składu czy sama forma (krem, balsam, pianka, itp.) jest już kwestią wyboru indywidualnego. Oczywiście osoby o suchej cerze będą raczej preferować produkty wzbogacone o składniki nawilżające, jak gliceryna czy masło shea. Jeśli z kolei masz cerę tłustą, przypuszczalnie wybierzesz piankę, która pozostawia na skórze uczucie świeżości.

Mit 5: Musisz złuszczać skórę mechanicznie, by była gładka

Kosmetyki oczyszczające z kwasem salicylowym lub glikolowym są łagodniejsze i bardziej skuteczne niż ziarniste peelingi, a ponadto dostarczają dodatkowych korzyści związanych z działaniem przeciwzmarszczkowym i pomagają zapobiegać wypryskom. Używaj ich naprzemiennie z dotychczas stosowanym przez ciebie środkiem – zacznij od trzech razy w tygodniu, a następnie dostosuj częstotliwość do potrzeb swojej cery, opierając się na tym, jak wygląda i jaka jest w dotyku.

Mit 6: Używaj toniku

Tonik na bazie alkoholu pozbawia skórę naturalnej warstwy natłuszczającej, co nie jest dla niej korzystne. Łagodne toniki koją cerę i przywracają jej odpowiedni poziom pH, jednak jeśli używasz dobrego kosmetyku oczyszczającego, możesz spokojnie pominąć ten etap. Jeżeli jednak nie chcesz z niego rezygnować, wybierz po prostu łagodny, bezalkoholowy produkt. Mycie twarzy tonikiem naturalnym może przynieść równie dobre efekty oczyszczania.

Mit 7: Codziennie szoruj skórę na połysk

Szczotka usuwa tłuszcz, brud i martwe komórki naskórka lepiej niż same dłonie, zaś mniej agresywnie, niż większość środków peelingujących. Nie jest to jednak przybór, z którego powinnaś korzystać każdego wieczora, w szczególności w sytuacji, gdy dodatkowo korzystasz z kosmetyków zawierających retinoidy lub kwasy owocowe.

Zbyt intensywne złuszczanie może doprowadzić do zapalenia skóry. Krótko mówiąc: możesz stosować szczotkę, lecz oszczędnie. Aby utrzymać ją wolną od bakterii, płucz ją i susz po każdym użyciu. Ponadto zawsze powinnaś wymieniać końcówkę co trzy miesiące.

Mit 8: Musisz wydać krocie

Droższe składniki, takie jak retinol czy przeciwutleniacze, powinnaś zarezerwować sobie dla kosmetyków bez spłukiwania, zamiast dosłownie spuszczać je do kanału. Tym bardziej, że są one najskuteczniejsze, gdy pozostają na skórze w dużym stężeniu. Mycie twarzy kosmetykami z ich zawartością nie ma zatem głębszego sensu.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.