Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Główne czynniki powodujące starzenie się skóry

starzenie się skóry

Dla większości kobiet niezwykle frustrujące jest, gdy patrząc w lustro dostrzegają pierwsze pojawiające się linie mimiczne i zmarszczki. Często ujawniają się wokół oczu, ust oraz na czole, a co gorsza z biegiem czasu zaczynają się utrwalać i pogłębiać. Starzenie się skóry dotyka każdego, jednak nie w takim samym stopniu. Co decyduje o jego o powstawaniu zmarszczek i utracie jędrności cery?

W zależności od tego, jak często wystawiasz się na słońce i jak skrupulatnie chronisz przed nim swoją cerę, pierwsze zmarszczki możesz zaobserwować już nawet w połowie trzeciej dekady życia. Bez względu jednak na wiek, wywołana nimi troska i niepokój może zaowocować utratą dużych sum pieniędzy w pogoni za zahamowaniem stałego procesu, jakim jest starzenie się skóry.

Najlepiej jednak uzbroić się w wiedzę, która pozwoli ci wydawać pieniądze wyłącznie na produkty, jakie rzeczywiście przyniosą poprawę. Musisz zatem poznać prawdziwe przyczyny zjawiska, z którym się zmagasz. Tempo starzenia się skóry jest bowiem zależne od bardzo wielu czynników, na które w znacznym zakresie można wpływać.

Co jest przyczyną powstawania zmarszczek? Proces starzenia się skóry to zjawisko złożone, przy czym do głównych czynników biorących w nim udział należą:

 1. Uszkodzenia słoneczne

Powtarzająca się ekspozycja na niebezpieczne, kancerogenne promienie słońca czy działanie łóżek do opalania w solarium zdecydowanie niszczy kolagen, elastynę i wpływa na powstawanie nienormalnie ukształtowanych komórek skóry, które zachowują się inaczej niż te, z jakich zbudowana jest młoda skóra. Jest to główna przyczyna powstawania zmarszczek.

Warto tu zauważyć, że przez wieki kobiety za wszelką cenę unikały słońca, a wszelka opalenizna kojarzona była z pracą fizyczną i była powodem do wstydu. W wielu krajach azjatyckich do dzisiaj bardzo powszechnie unika się promieni słonecznych, stosując odpowiednie nakrycia głowy oraz silne środki kosmetyczne.

 1. Czynniki genetyczne

Kolor skóry wpływa na to, jak dobrze radzi sobie ona z uszkodzeniami słonecznymi. Jeśli jest on ciemniejszy, będziesz mniej podatna na działanie słońca. Czynnik ten najczęściej niweluje się poprzez stosowanie odpowiednich i dopasowanych do karnacji filtrów SPF.

Czynniki genetyczne decydują również o specyficznej urodzie twarzy oraz zakresie mimiki. Mają one wpływ na starzenie się skóry zarówno w zakresie utraty jędrności, jak i powstawania oraz głębokości zmarszczek.

 1. Upływ czasu

Każdy przeżyty rok negatywnie odbija się na cerze, podobnie zresztą, jak ma to miejsce w przypadku reszty ciała. Czynnik ten wiąże się z utratą zdolności regeneracyjnych organizmu, a także stałego narażania cery na zniszczenie.

 1. Obniżenie poziomu hormonów

Menopauza zmienia fakturę oraz elastyczność skóry, która zaczyna się marszczyć, staje się cieńsza i nie wraca na swoje miejsce po uszczypnięciu. W okresie przekwitania starzenie się skóry może być najbardziej widoczne i postępować znacznie szybciej. Warto wtedy zadbać o równowagę hormonalną i dobrać odpowiednie do wieku i typu cery kosmetyki pielęgnacyjne.

 1. Ubytki w obrębie tkanki tłuszczowej oraz kostnej

Skóra podtrzymywana jest zarówno przez tłuszcz, jak i przez kości. Wraz z wiekiem podpory ubywa, czego efektem jest obwisanie skóry. Bardzo ważnymi czynnikami powstrzymującymi proces starzenia skóry jest odpowiednio zbilansowana dieta i regularny ruch. Zdrowy tryb życia znacznie przesuwa granicę starości i znacznie dłużej zapewnia młody i piękny wygląd.

 1. Ruchy mięśni

Te części twarzy, których używasz najczęściej, marszczą się najszybciej i najgłębiej. Ponadto mięśnie twarzy wiotczeją z czasem, przez co skóra obwisa jeszcze bardziej, a starzenie się skóry jest coraz bardziej widoczne. Ruchy mięśni stanowią często czynnik decydujący o charakterystycznym wyglądzie, w szczególności powstawaniu kurzych łapek, bruzd na czole czy zmarszczek wokół ust.

Dobre efekty przynosi regularne noszenie okularów przeciwsłonecznych, zapobiegające częstemu mrużeniu oczu. Warto również regularnie wykonywać ćwiczenia rozluźniające twarzy.

 1. Przerwanie bariery ochronnej skóry

Wystawianie się na słońce bez ochrony powoduje ubytki ważnych dla skóry substancji, takich jak ceramidy i lecytyna, czyniąc ją bardziej podatną na uszkodzenia słoneczne, a także te wywołane działaniem dymu, powietrza oraz zanieczyszczeń. Z tego powodu oprócz pielęgnacji kremami przeciwzmarszczkowymi typu Anti-Age zawsze należy zadbać o odpowiednią ochronę filtrami przeciwsłonecznymi.

Starzenie się skóry a kolagen

Stoisz przed półką w drogerii i zastanawiasz się nad kupnem produktu przeciwzmarszczkowego, który rzekomo odbudowuje kolagen, czego rezultatem ma być bardziej jędrna i mniej pomarszczona cera… To brzmi naprawdę dobrze, tylko czy ma oparcie w rzeczywistości?

Niestety nie… Kosmetyk do pielęgnacji cery wzbogacony w kolagen może sprawiać wrażenie środka, który jest w stanie odbudować tę substancję w obrębie skóry, jednak w istocie nie ma takiej możliwości. Kolagen jako składnik dodany do kremu nawilżającego nie będzie w stanie pomnożyć zasobów tej substancji zgromadzonych przez skórę, ani też łączyć się z nimi.

Tym niemniej twoja skóra potrzebuje kolagenu, gdyż daje on jej siłę, sprężystość oraz nadaje strukturę. Skóra produkuje go sama, natomiast 7 wymienionych wyżej czynników niszczy go i wtedy starzenie się skóry staje się widoczne i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Kolagen zaaplikowany miejscowo nie naprawi problemu, istnieje na to jednak wiele innych sposobów.

Aby produkt przeciwzmarszczkowy wart był wydawania nań jakichkolwiek pieniędzy, musi pobudzać skórę do funkcjonowania tak, jakby była młodsza. Pamiętaj, iż aby osiągnąć taki efekt, musisz zadbać o kompleksową pielęgnację cery – jeden kosmetyk nie załatwi sprawy. Starannie dobieraj produkty do pielęgnacji cery – powinny one zawierać duże dawki przeciwutleniaczy, a także składniki, które odbudowują naturalne zasoby skóry, takie, które przywracają wytwarzanie zdrowych komórek, a przede wszystkim – filtr przeciwsłoneczny. Chociaż starzenie się skóry jest procesem nieuniknionym to można go skutecznie opóźniać, stosując się do najważniejszych zasad codziennej ochrony i pielęgnacji.

Co jeszcze warto wiedzieć o starzeniu skóry

 • Fakt: Nie istnieje żadna cudowna witamina, wyciąg roślinny ani jakikolwiek inny składnik, który ma moc zmienić stan zmarszczek na twojej twarzy. Przestań szukać takiej substancji, gdyż donikąd to nie prowadzi. Podobnie jak zdrowa dieta musi być urozmaicona, tak i skóra potrzebuje różnorodnych składników, aby móc naprawiać uszkodzenia, wzmacniać swoją barierę ochronną i wytwarzać zdrowy kolagen. Najważniejsze z nich to przeciwutleniacze, retinol, peptydy i substancje trwale nawilżające.
 • Fakt: Na rynku istnieją tysiące produktów przeciwzmarszczkowych, które kuszą fałszywymi obietnicami. Rozglądaj się za takimi, których działanie poparte jest wynikami badań. Praktyka życiowa wskazuje wyraźnie, że produkty najdroższe wcale nie przynoszą spodziewanych efektów.

 

kremy i sera do pielęgnacji twarzy - kosmetyki naturalne

 

 

Skorzystaj z najlepszych i sprawdzonych kosmetyków naturalnych do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej twarzy!

 

 

3 odpowiedzi na Główne czynniki powodujące starzenie się skóry

 1. karola - Odpowiedz

  26/05/2015 at 10:01

  Zawsze dziwiłam się dziewczynom które chodzą na solarium i prażą się na słońcu bez opamiętania. Moim zdaniem właściwa ochrona i zdrowy tryb życia to podstawa. Na geny nic nie poradzę 😉

 2. Anka - Odpowiedz

  02/06/2015 at 07:12

  Mimo że mam 28 lat zaczęłam już stosować kosmetyki przeciwzmarszczkowe. Mam naturalne tendencje do kurzych łapek i staram się ich uniknąć. Stosuję na razie niezbyt wyszukane kosmetyki, ale robię to bardzo regularnie.

 3. Mary - Odpowiedz

  08/06/2015 at 18:56

  Uważam, że dużo zależy od właściwego odżywiania i oczywiście trybu życia. Odżywianie jest bardzo ważne. Trzeba dużo pić, jeść sporo warzyw i owoców i uprawiać jakiś sport. Równolegle warto zadbać o naturalną pielęgnację przeciwzmarszczkową. Uważam że naturalne kosmetyki to odpowiedni wybór dla kobiety dbającej o swoje zdrowie i urodę.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.