Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów

szampon do włosów

Wchodzenie do sklepu i szukanie odpowiedniego szamponu do włosów może być bardzo męczące, ze względu na bardzo dużą ilość dostępnych opcji. Zwłaszcza, gdy nie bardzo wiadomo czym się kierować. Źle dobrany i niewłaściwy szampon do włosów nie może zapewnić optymalnej pielęgnacji, dlatego warto poznać najważniejsze kryteria jakimi warto się kierować przy podejmowaniu decyzji zakupu.

Szampon do włosów to podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny codziennego użytku. Jego jakość i skuteczność działania silnie oddziałuje na wygląd i zdrowie naszej fryzury, dlatego zakup odpowiedniego produktu to jeden z najważniejszych kroków w walce o piękne włosy.

Z całą pewnością nie warto dać się uwieść logu produktu czy designowi butelki. Wybór właściwego szamponu do swojego typu skóry głowy i włosów to niezbędna umiejętność, której można się szybko nauczyć. Aby dokonać świadomego i właściwego wyboru trzeba przede wszystkim rozpoznać swój typ skóry głowy, a następnie rodzaj włosów i to jak działa na nie środowisko zewnętrzne. Czynniki te decydować będą o możliwych opcjach zakupu, a wybrany według nich szampon do włosów najlepiej spełniać będzie swoje funkcje podczas codziennej pielęgnacji.

 

Jaki masz typ skóry głowy?

Skóra głowy jest jak gleba dla Twoich włosów. Jeżeli gleba jest niezdrowa lub nie brana pod uwagę podczas sadzenia, uprawa zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. Zanim zaczniesz myśleć o zakupie szamponu, powinniście przede wszystkim prawidłowo określić typ swojej skóry głowy. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że szampon do włosów prawidłowo dobiera się przede wszystkim zgodnie z typem skóry, natomiast typ włosów w większym stopniu determinuje właściwy wybór odżywki.

Generalnie typ skóry głowy może być suchy lub przetłuszczający się, a także prezentować stan pośredni, często określany normalnym. Często stan skóry głowy zmienia się w zależności od pory roku. Zimą ma tendencję do przesuszania się, natomiast podczas wilgotnego lata lub w deszczowej porze przejściowej, zaczyna się zwykle nieco przetłuszczać. Z tego powodu nie warto korzystać z tego samego typu szamponu przez cały rok. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas pielęgnacji włosów, czego przykrą konsekwencją może być także nadmierne wypadanie włosów, rozdwajające się końcówki lub wyraźnie przetłuszczona fryzura.

  1. Przetłuszczająca się skóra głowy

Jeżeli posiadacie przetłuszczającą się skórę głowy i żyjecie w dość wilgotnym otoczeniu, warto wybrać szampon do włosów, który przywraca równowagę sebum, zwiększa objętość lub wzmacnia. Unikajcie raczej kosmetyków, które obiecują nawilżanie i nawadnianie. Dobrą praktyką dla osób mających problem z szybkim przetłuszczaniem jest pozostawienie szamponu na włosach minutę dłużej niż zwykle. Ten prosty zabieg może uczynić prawdziwy cud dla twojej skóry głowy i zmniejszyć wyraźnie problem niechlujnego wyglądu.

W przypadku długich włosów, od szamponów zwiększających objętość lub wzmacniających końcówki mogą zacząć się nieco przesuszać. Warto w takim przypadku zawsze nakładać właściwą odżywkę na włosy i ich końcówki, pamiętając o omijaniu skóry głowy. Należy tutaj pamiętać, że szampon do włosów odżywia skórę głowy, natomiast odżywka dostarcza niezbędnych składników aktywnych włosom.

  1. Sucha skóra głowy

Jeżeli posiadacie suchą skórę głowy lub mieszkacie w zimnym i suchym klimacie, wybierzcie szampon do włosów, który zapewnia odpowiednie nawilżenie, nawodnienie lub wygładzenie. Tego typu kosmetyki wyregulują odpowiedni poziom sebum skóry głowy, by nie zaczęła się nadmiernie łuszczyć i krępować łupieżem. Przy suchej skórze głowy nie używaj szamponów zwiększających objętość lub wzmacniających. Jeżeli już musisz ich użyć, rób to rzadko.

Warto również zdecydować się na szampon bez SLS i innych składników syntetycznych, mogących dodatkowo podrażniać skórę głowy. Na szczęście jest ich coraz więcej na rynku, a ceny są zupełnie przystępne. Znalezienie produktu, który jest odpowiedni dla twojej suchej skóry głowy, pomoże uniknąć codziennego olejowania włosów i zbędnego brudzenia ręczników.

  1. Normalna skóra głowy

Jeżeli macie szczęście i urodziliście się z normalnym typem skóry głowy, powinniście najbardziej uważać i śledzić zmiany pogody i sezonów. warto być świadomym i zauważać, jak zmiana pór roku zmienia stan skóry głowy, a także ilość wydzielanego sebum oraz poziom łuszczenia się.W okresie suchym warto dodać skórze nieco nawilżenia, natomiast w mokrym i wilgotnym zwiększać objętość i wzmacniać.

Generalnie wybieraj szampon do włosów odpowiednio do pory roku. Warto być bardzo ostrożnym podczas codziennej pielęgnacji, ponieważ używając takiego samego szamponu przez cały rok można przyczynić się do pogorszenia stanu włosów w dłuższej perspektywie. Osoba posiadająca bardzo suchą lub przetłuszczającą się skórę głowy może używać takiego samego szamponu cały czas, ale nie dotyczy to osób o normalnej skórze głowy.

 

Jaki masz typ włosów?

Żeby wybrać najbardziej odpowiedni dla nas szampon do włosów należy poznać ich charakterystykę. Włosy można w oparciu o ich objętość zasadniczo podzielić na 3 kategorie: cienkie, średnie lub grube. Kiedy dowiesz się co twoim włosom odpowiada najlepiej, będziesz mieć piękną i zdrową fryzurę, a dodatkowo wydane na kosmetyki pieniądze będą tego warte. Wiedza na temat objętości włosów uzupełnia kryteria doboru właściwego produktu do ich odpowiedniej pielęgnacji.

  1. Cienkie włosy

Na cienki typ włosów najlepiej stosować szampony dodające objętości, które sprawią, że fryzura będzie wydawać się pełniejsza i delikatnie zwiększy się jej objętość. Jeżeli masz cienkie włosy w połączeniu z normalną lub przetłuszczającą się skórą głowy, śmiało wybieraj wzmacniający szampon do włosów, a także dodający objętości lub przywracający równowagę.

W przypadku, jeżeli posiadasz cienkie włosy i suchą skórę głowy, raczej używaj szamponu nawilżającego, na przemian z szamponem dodającym objętości, dlatego że równocześnie musisz zadbać o swoją skórę głowy i o włosy, które potrzebują różnych typów kosmetyków.

  1. Średnia grubość włosów

Średnia grubość włosa to najbardziej pożądany typ włosów, jako że jest najłatwiejszy do pielęgnacji. Najlepiej skupiać się zawsze na wyraźnych i indywidualnych potrzebach pielęgnacyjnych. Jednak w tym przypadku kosmetyki przeznaczone dla wszystkich typów włosów spełnią swoją rolę. Mogą być one odpowiednie dla osób, które mają średnią grubość włosów, pozostających w zdrowej kondycji.

Podstawowym kryterium przy wyborze powinno być znalezienie odpowiedniej formuły, która właściwie odżywi, wygładzi oraz rozplącze włosy. W tym przypadku zwykły nawilżający szampon do włosów będzie niemal zawsze dobrym i właściwym wyborem.

  1. Grube włosy

Grube włosy mogą być często dość niesforne i trudne do opanowania. Zwykle najlepiej pasują do nich szampony nawilżające, które skutecznie radzą sobie z problemami w zakresie układania. Jeżeli twoja skóra głowy jest sucha lub normalna i posiadasz gruby typ włosów, nawilżający szampon do włosów jest właśnie dla ciebie. Ale jeżeli masz przetłuszczającą się skórę głowy i grube włosy, powinno się na przemian używać szamponu nawilżającego oraz wzmacniającego lub przywracającego równowagę.

 

Znalezienie najlepszego szamponu dla twoich włosów

Natura charakteryzuje się znaczną różnorodnością, a ludzie mają rozmaite typy skóry głowy i włosów, w związku z czym producenci oferują w sprzedaży na prawdę ogromny wybór produktów. Jednak by osiągnąć efekt pięknego i zdrowego wyglądu, należy nauczyć się w jaki sposób i kiedy ich używać.

Dobór odpowiedniego szamponu jest bardzo ważnym wyborem, jednak nie wystarczającym. Umożliwia on jednak znalezienie odpowiedniego środka pielęgnacji, który rozwiąże znaczną część codziennych problemów z włosami. Dzięki powyższym kryteriom wyboru można niewątpliwie znacznie łatwiej wybrać odpowiedni szampon do włosów i cieszyć się z uzyskiwanych efektów ich stosowania.

Należy przy tym pamiętać, by nie nadużywać takich kosmetyków jak żele, nabłyszczacze czy farby do włosów, dlatego że ich regularne stosowanie może prowadzić do uszkodzenia włosów. Warto również sięgać po kosmetyki naturalne, bez drażniących substancji syntetycznych, takich jak SLS, parabeny, silikony, itp..

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie problemu doboru odpowiedniego szamponu i chcielibyście się nią podzielić? Chętnie poznamy Wasze sugestie, które można zamieścić poniżej, w polu komentarzy.

kosmetyki naturalne szampony

 

 

Poznaj ofertę najlepszych szamponów naturalnych do codziennej pielęgnacji wszystkich typów włosów!

 

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.