Masło kakaowe w pielęgnacji urody i zdrowia
Masło kakaowe, znane również jako olej kakaowy lub tłuszcz kakaowy, jest rodzajem stałego tłuszczu roślinnego, pozyskiwanego z ziaren kakaowca. Ze względu na swój intensywny smak i zapach przekazuje wytwarzanym z niego produktom bardzo charakterystyczne i cenione walory. Posiada również szerokie zastosowanie kosmetyczne.
Masło kakaowe to składnik naturalny, o którym niewątpliwie większość słyszała wielokrotnie, nie tylko w kontekście składników jadalnych. Posiada ono bardzo szerokie zastosowanie, m.in. w produkcji kosmetyków, produktów spożywczych, preparatów pielęgnacyjnych oraz niektórych środków medycznych. Zawiera liczne składniki aktywne, m.in. kwas palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy, witaminy, potas, magnez, wapno i żelazo.
Masło kakaowe znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Wykorzystywane jest ono między innymi do produkcji wyrobów czekoladowych, zapewniając efektywne wzmocnienie organizmu i poczucie sytości. Obecnie wiemy, że działanie to zawdzięczamy między innymi zawartemu w ziarnie kakaowym magnezowi, który poprawia sprawność intelektualną i działa antystresowo.
W nasionach kakao znajdują się także inne substancje biologicznie aktywne, które bardzo korzystnie wpływają na odnowę komórkową i regenerację. Należą do nich m.in. alkaloidy, w tym teobromina i kofeina oraz polifenole, które charakteryzuje efektywne działanie neutralizujące względem toksycznych dla naszego organizmu wolnych rodników.
Jedną z najważniejszych właściwości masła kakaowego jest wysoka stabilność w porównaniu do innych tłuszczów. Zawiera bowiem naturalne przeciwutleniacze, zapobiegające jełczeniu, a w konsekwencji umożliwiające jego przechowywanie bez dodatku konserwantów przez okres nawet pięciu lat. Jego stabilność w temperaturze pokojowej, jak również stosunkowo niska temperatura topnienia, czynią go idealnym olejem bazowym do kremów pielęgnacyjnych i leczniczych.
Do najważniejszych korzyści zdrowotnych masła kakaowego należą przede wszystkim: zdolność do poprawy zdrowia skóry, wzmocnienie układu odpornościowego, odżywienie włosów, zapobieganie oznakom starzenia i zmniejszenie lokalnych stanów zapalnych.
Korzyści pielęgnacyjne wynikające ze stosowania masła kakaowego
1. Działanie Anti-Aging, zapobieganie zmarszczkom i utracie jędrności
Jednym z powodów, z których masło kakaowe jest tak cenne,m jest wysokie stężenie związków przeciwutleniających, w tym kwasu oleinowego, kwasu palmitynowego i kwasu stearynowego. Kwasy tłuszczowe są bardzo korzystne dla organizmu i przyczyniają się do neutralizacji wolnych rodników, uszkadzających jej komórki. W szczególności zapewniają skórze barierę barierę ochronną, zabezpieczającą przed negatywnymi skutkami działań środowiskowych: wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą powodować podrażnienia lub uszkodzenia skóry.
Zmniejszając występowanie stresu oksydacyjnego masło kakaowe może pomóc wyraźnie spowolnić pojawianie się oznak starzenia, w tym zmarszczek i starczych plam. Badania wykazały również, że masło kakaowe zmniejszenia widoczność blizn na skórze oraz przyczynia się do utrzymania zdrowej kondycji skóry.
Naturalne masło kakaowe, szeroko stosowane w naturalnych preparatach kosmetycznych przyspiesza również proces opalania, doskonale poprawiając koloryt cery. Wykazuje także pewne właściwości ochronne przed promieniowaniem UVB. Efektywnie zmiękcza, nawilża i regeneruje skórę, a także zapobiega je nadmiernemu wysuszaniu.
Zabiegi czekoladowe wpływają korzystnie na skórę, wygładzają ją oraz niwelują tkankę tłuszczową. Dzięki zawartości kofeiny pobudzają krążenie krwi w skórze oraz pozwalają zmniejszać obrzęki. Poza tym działają odżywczo, efektywnie detoksykują organizm, relaksują i poprawiają nastrój. Skóra po zastosowaniu czekolady staje się jędrna, elastyczna, gładka.
2. Poprawa kondycji włosów:
Masło kakaowe jest również cenione w pielęgnacji włosów, nie tylko za swój niepowtarzalny aromat, ale również ze względu na właściwości nawilżające. Pozwala ono również pozytywnie wpłynąć na ich wygląd i ogólną wytrzymałość. Regularne stosowanie masła powstrzymuje przed powstaniem łupieżu, a także wpływa na lepsze warunki rozwoju cebulek włosowych. Zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji włosów pozwala zmniejszyć ich utratę i zapobiegać rozdwajaniu końcówek.
3. Działanie przeciwzapalne
Bogata mieszanka zawartych w maśle kakaowym kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy skutecznie zmniejsza stany zapalne skóry. Niezależnie od tego, czy stosujemy je w przypadku łuszczycy, egzemy, wysypki czy innych typów dolegliwości dermatologicznych, daje szybką i kojącą ulgę, w połączeniu z delikatnym, czekoladowym zapachem. Pewne efekty przeciwzapalne można również osiągnąć poprzez spożycie masła kakaowego w postaci czekolady, która także posiada liczne właściwości zdrowotne. Warto jednak zawsze pamiętać o umiarze.
Zastosowanie masła kakaowego w kosmetykach naturalnych:
- masło kakaowe dodawane jest jako podstawowy element fazy tłuszczowej, najczęściej w naturalnych mydłach i żelach pod prysznic, kremach i lotionach do skóry twarzy i ciała, a także w balsamach do ust,
- szczególnie polecane jest do naturalnej pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej i zmęczonej, łuszczącej się
i zniszczonej, podrażnionej, z egzemą oraz łuszczycą, - może być z powodzeniem stosowane do masażu ciała, również w okresie ciąży, w celu uelastycznienia skóry i przeciwdziałaniu rozstępom,
- sprawdza się w pielęgnacji spierzchniętych ust, a także suchych dłoni i stóp. Doskonale natłuszcza i wygładza zrogowaciałe łokcie i kolana.
Polecane kosmetyki z masłem kakaowym:
Balsam do masażu Czekoladowy Mix – Planeta Organica |
Krem do rąk masło kakao – Planeta Organica |
Kiedy i jak stosujemy masło kakaowe w celach zdrowotnych?
- przy ostrej infekcji wirusowej dróg oddechowych i epidemiach wszystkich rodzajów grypy. Smarując śluzówkę nosa masłem kakaowym uchronicie się przed bezpośrednim narażeniem zakażenia, ponieważ masło kakaowe otacza śluzówkę, zmiękcza ją i tworzy dodatkową barierę przed infekcjami i wirusami,
- jako środek przeciwkaszlowy i wykrztuśny przy zapaleniu oskrzeli oraz ostrej wirusowej infekcji dróg oddechowych, przewlekłym zapaleniu płuc, a także w profilaktyce zapalenia oskrzeli z astmą. Masło kakaowe najlepiej przyjmować z gorącym mlekiem – połowa łyżeczki masła na 100 – 150 ml mleka,
- przy zapaleniu oskrzeli w celu poprawy i zwiększenia przepływu krwi do tkanek. Zalecane jest do masażu klatki piersiowej i całego ciała,
- przy hemoroidach zalecane jest przed każdym wypróżnieniem jelit wprowadzanie do odbytnicy niedużej ilości masła kakaowego – 1 łyżeczka. Po oddaniu stolca problematyczne miejsce przemyć chłodną wodą i nanieść zewnętrznie cienką warstwę masła wokół odbytu.
- w ginekologii, przy nadżerce szyjki macicy jedną łyżeczkę masła kakaowego, rozpuszczonego na parze wodnej należy wymieszać z 10 kroplami oleju rokitnikowego,a następnie namoczyć tampon i wprowadzać dopochwowo na noc przez okres 14 – 18 dni,
- przy miażdżycy przyjmować dwa razy dziennie rano i wieczorem 15 minut przed jedzeniem po pół łyżeczki. Masło pozwala zmniejszać poziom cholesterolu w organizmie, a konkretnie zapobiega powstawaniu płytek cholesterolowych na ścianach naczyń krwionośnych,
- przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego masło stosowane jest jako środek żółciopędny oraz stymulujący produkcję żółci. Jedną łyżkę stołową masła kakaowego rozpuszczamy na parze wodnej i wypiamy na czczo wcześnie rano. Ciepły termofor kładziemy na prawy bok i leżymy 1,5 – 2 godziny. Pożądane jest stosowanie tego zabiegu raz w tygodniu, podczas dnia wolnego od pracy.
- domową maść na bazie masła kakaowego często stosuje się przy łysieniu. Do rozpuszczonego na parze wodnej masła kakaowego należy dodać rozdrobniony propolisu, a następnie studzi, nieprzerwanie mieszając. Mieszankę przygotowuje się wg proporcji 1/10 – 1 część propolisu na 10 części masła kakaowego.
Zewnętrzne stosowanie masła kakaowego:
- celu usunięcia uczucia swędzenia i znieczulenia przy poparzeniach,
- pomaga przy owrzodzeniach podudzi, przy bezpośredniej aplikacji na bolące miejsca,
- stosuje się w celu łagodzenia przy egzemie,
- przyśpiesza regenerację po przebytej grzybicy,
- polecane przy pęknięciach sutków u karmiących matek.
Przechowywanie:
Masło kakaowe należy przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, bez bezpośredniego dostępu światła, powietrza i wilgoci.
Słowo końcowe:
Jak wspomniano wcześniej, masło kakaowe jest bardzo bogate w cenne tłuszcze roślinne i choć niektóre z nich są korzystne dla różnych części ciała, wciąż wykazuje ono wysokie stężenie kalorii. Dlatego nie powinno być spożywane przez ludzi cierpiących na otyłość lub próbujących zmniejszyć spożycie kalorii.