Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Dlaczego warto używać szamponów bez silikonu

szampony bez silikonów

Czy wiesz, że wiele drogeryjnych szamponów i odżywek zawiera silikony, pozwalających w łatwy sposób nadawać włosom jedwabistą gładkość? Silikony są również często wykorzystywane jako tani składnik syntetyczny, aby nadać włosom dodatkowego połysku. Jednak przy dłuższym stosowaniu mogą być wrogiem zdrowego i pięknego wyglądu. Co warto o nich wiedzieć?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego szampony i odżywki z czasem przestają działać na włosy i dlaczego produkty, które kiedyś nadawały nam poczucie świeżości, teraz pozostawiają włosy bez życia?

Często ludzie godzą się z myślą, że trzeba regularnie zmieniać szampon i odżywkę, bo włosy “przyzwyczajają się” do produktów pielęgnacyjnych, które są przez nich na co dzień używane. Ale czy to rzeczywiście prawda? A jeśli nie, to co można zrobić, aby uzyskać piękne i zdrowe włosy na dłużej?

Odpowiedź jest dość prosta. Dowiedz się dlaczego warto przestać używać kosmetyków drogeryjnych i sięgnąć po szampony bez silikonów i innych sztucznych dodatków.

Co to są silikony w kosmetykach do włosów

Silikony to polimery o strukturze chemicznej opartej na łańcuchach naprzemiennych atomów krzemu i tlenu. Istnieje wiele różnych typów silikonów i może być trudno stwierdzić, czy dany szampon lub odżywka zawiera któryś z jego odmian. Jeśli nie wiesz czego szukać w składzie INCI, zwrócić uwagę na wszystkie wyrazy kończące się na “cone”, np. dimeticone.

Silikony nie posiadają żadnych cech wspólnych z ludzką skórą lub włosami i są nierozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że ​​są bardzo trudne do zmycia. Zastosowane w kosmetykach drogeryjnych do pielęgnacji włosów służą do nadawania połysku i gładkości. Silikony tworzą wokół poszczególnych włosów sztuczną warstwę, która przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do nadmiernej suchości i kruchości.

Jak działają silikony w pielęgnacji włosów

Niezwykła popularność silikonów w szamponach związana jest przede wszystkim z tworzeniem szybkiego i tymczasowego złudzenia zdrowego wyglądu włosów. Nakłada się je warstwa po warstwie wraz z kosmetykami myjącymi, przy każdym zabiegu oczyszczania. Po pewnym czasie jednak włosy stają się silnie obciążone, tłuste i brakuje im gładkości i połysku. Wtedy ponownie używa się szamponu z silikonem, który ponownie je szybko zmienia i nadaje świeżości.

Regularny proces pielęgnacji, z użyciem kosmetyków z zawartością silikonów nie prowadzi jednak do niczego dobrego. Zarówno włosy, jak i ich właściciele uzależniają się od tego typu produktów, chcąc stale zapewnić sobie schludny i piękny wygląd.

Silikonowy płaszcz nadaje syntetyczny połysk, ale maskuje prawdziwą kondycję włosów. Dimetikon (dimeticone) jest trudny do usunięcia i zapobiega wchłanianiu wilgoci, a także uniemożliwia olejkom naturalnym na wnikanie w strukturę włosów. Ponadto może powodować wysypkę, pieczenie, swędzenie skóry głowy i podrażnienie mieszków włosowych, które mogą inicjować znacznie szybsze przetłuszczanie się włosów.

Nie tylko silikony mają niekorzystny wpływ na włosy

Większość kosmetyków drogeryjnych do pielęgnacji włosów, oprócz silikonów zawiera jeszcze inne składniki syntetyczne, o niekorzystnym działaniu zdrowotnym. Wciąż wielu ludzi ucieka się do stosowania szamponów zawierających ostre, drażniące środki spieniające, takie jak laurylosiarczan sodu (SLS).

SLS zmywa naturalne i zdrowe olejki, które doskonale chronią włosy i skórę głowy, co często prowadzi do ich nadmiernej suchości, zniszczenia i zwiększenia łamliwości. Działanie tych sztucznych składników tworzy błędne koło, a włosy stają się bardziej uszkodzone, więc potrzeba więcej silikonów, aby zamaskować problem.

Można jednoznacznie stwierdzić, że silikony w kosmetykach drogeryjnych doskonale zwalczają wszelkie problemy pielęgnacyjne, które w znacznym stopniu same wywołują.

Niektóre marki wypuściły własne odżywki i szampony bez silikonów, starając się wykorzystać nurt w kierunku bardziej naturalnej pielęgnacji włosów. Mimo, że te produkty nie zawierają żadnej z odmian silikonu, często można spotkać całe mnóstwo innych nieprzyjemnych składników, które potencjalnie mogą uszkodzić lub podrażnić włosy oraz skórę głowy. Wśród nich najczęściej znajduje się alkohol, parabeny, syntetyczne koloryzatory i utrwalacze zapachu, stanowiące główną przyczynę alergii na kosmetyki. Warto również unikać składników oznaczonych jako PEG, różnych odmian olejów mineralnych i innych substancji chemicznych, które przez skórę mogą przenikać i odkładać się wewnątrz organizmu.

Dlaczego warto wybrać szampony bez silikonów?

Korzystając z szamponów bez silikonu, który nie zawiera SLS, można długoterminowo uzyskać znacznie lepsze efekty pielęgnacyjne. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie sobie zdrowych i lśniących włosów, bez użycia agresywnych, syntetycznych substancji chemicznych. Włosy wymagają także rzadszego mycia, a produkcja naturalnego sebum skóry głowy wraca do normy.

Jeśli chcesz zrezygnować z używania szamponu zawierającego silikony, zakup delikatny szampon naturalny i przygotuj się na kilkudniowy detoks. W tym czasie powoli pozbędziesz się resztek silikonowej powłoki i zaczniesz naturalnie nawilżać i odżywiać włosy.

Kosmetyki naturalne do pielęgnacji włosów

Wśród wielu producentów pielęgnacyjnych kosmetyków naturalnych można spotkać niezliczoną ilość produktów, do różnych typów skóry głowy i włosów. Warto pamiętać, że najlepszy wybór szamponu bez silikonów i innych składników syntetycznych warto rozpocząć od rozpoznania własnych potrzeb. Kluczowym czynnikiem jest właściwy wybór naturalnego szamponu względem posiadanego typu skóry głowy, a następnie dobór balsamu pod typ włosów.

Większość dobrej jakości produktów naturalnych, w tym szamponów bez silikonów, posiada w swoim składzie najwyższej jakości składniki aktywne, przede wszystkim ekstrakty roślinne i olejki naturalne. Często stosowanym czynnikiem pieniącym jest mydlnica lekarska, czyli organiczny ekstrakt ziołowy. Stosują go m.in. takie marki jak Natura Siberica, Planeta Organica czy Organic Therapy.

 

Polecane szampony bez silikonów:

[wcps  id=”5178″ ]

Zawsze warto pamiętać

Jak w przypadku każdej zmiany z syntetycznych na naturalne i ekologiczne produkty mogą wystąpić okresy, w których twoje włosy będą musiały przyzwyczaić się do braku silikonów i innych substancji chemicznych. Nie martw się! Nie poddawaj się, jeśli nie widzisz poprawy od razu! Nie zapominaj, że korzyści długoterminowe to zdrowe i lśniące włosy, dostatecznie mocne, miękkie i naturalnie odżywione.

Warto również pamiętać, że oparte na naturalnych składnikach szampony bez silikonów, parabenów i sls mają nieco inną specyfikę działania i mogą się nieco mniej pienić, dlatego ich stosowanie wymaga nieco więcej cierpliwości i należytej uwagi.

 

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.