Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Jak określić typ posiadanej cery

typ cery

Dobrze by było, gdyby określenie swojego typu cery było zawsze tak proste, jak określenie grupy krwi. Jednak charakterystyka skóry jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ zależy od takich czynników jak wiek, tryb życia czy warunki otoczenia, itp. Ważne jest jednak by we właściwy sposób ją rozpoznać i dość precyzyjnie określić, umożliwiając dobór odpowiednich metod i skutecznych sposobów pielęgnacji.

Poszukując informacji na temat typów cery można znaleźć wiele różnych podziałów. Jedne koncentrują się na głównych różnicach, inne z kolei uwzględniają pewne subtelności w charakterystyce i wymaganym sposobie pielęgnacji.

Posiadany typ cery może się również zmieniać w czasie, wraz ze zmianą trybu życia, otoczenia i wieku. Warto również zauważyć, że większość ludzi doświadcza suchej skóry w zimie i tłustej skóry latem. Inne czynniki zewnętrzne, takie jak klimatyzacja i grzejniki, mogą również wpływać na sposób, w jaki Twoja skóra się zachowuje.

Poniżej przedstawiamy najbardziej powszechnie spotykany podział, ukazujący cechy charakterystyczne dla poszczególnych typów cery.

 

Ogólny podział typów skóry posiada charakterystykę:

 

1. Tłusta: Ludzie posiadający tłustą cerę twarzy mają częstą tendencję do szybkiego wysuszania jej pieniącymi środkami drogeryjnymi, co sprawia, że wygląda ona z powrotem na tłustą, już godzinę lub dwie po zabiegu oczyszczenia. Błyszczący wygląd skóry, zwłaszcza na czole, a także większe pory, są charakterystyczne dla osób ze skórą przetłuszczającą się.

Posiada ona również tendencję do powstawania zaskórników oraz trądziku. Niewątpliwą zaletą tego typu cery jest mniejsza podatność na powstawanie zmarszczek i pojawianie się typowych objawów starzenia, takich jak matowienie i utrata jędrności. starzenia.

 

2. Skóra mieszana: Z mieszanym typem cery mamy do czynienia, gdy niektóre części skóry są bardziej tłuste niż inne. Zazwyczaj wszelkie przetłuszczenia występują w tzw. obszarze T, czyli w bezpośredniej okolicy czoła, nosa i brody, przy zachowaniu suchości policzków i okolic oczu.

Ludzie ze skórą mieszaną używają często dwóch różnych kosmetyków pielęgnacyjnych, nieco lżejsze na ich strefie T oraz bogatsze w składniki odżywcze i nawilżające na policzkach. Mieszany typ cery twarzy wymaga również często stosowania specjalnie dedykowanych kremów pod oczy.

 

3. Sucha: Jeśli Twoja skóra twarzy jest sucha to po każdym mocniejszym oczyszczeniu uczucie pieczenia i ściągania będzie silniejsze. Dlatego do jej pielęgnacji niezbędne są właściwie dobrane pielęgnacyjne kosmetyki nawilżające i ochronne, szczególnie przy niesprzyjających warunkach otoczenia. Wyjątkowo sucha skóra powodować wyraźny dyskomfort, głównie z powodu swędzenia i częstego łuszczenia.

Suchość skóry najczęściej spowodowana jest brakiem lipidów w jej naturalnej barierze ochronnej. W związku z tym, by zaradzić suchości, zaleca się dostarczanie do organizmu niezbędnych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3. Osoby z suchą skórą powinny również używać nieco bogatszych w składniki odżywcze i nawilżając kosmetyki ochronne, głównie sera i kremy do twarzy, najlepiej oparte na dobrej jakości olejkach naturalnych.

 

4. Wrażliwa, podrażniona lub z nietolerancją: Osoby o wrażliwej skórze twarzy muszą być bardzo ostrożne w kwestii doboru odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Wszelkie sztuczne zapachy, konserwanty, barwniki lub inne dodatki mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Skóra wrażliwa jest również zwykle delikatniejsza i skłonna do zaczerwienień. Wrażliwy typ cery nie musi jednak wiązać się z powstawaniem trądziku, chociaż go nie wyklucza.

Posiadanie wrażliwej skóry twarzy wiąże się z potrzebą znacznie większej uwagi w doborze odpowiednich metod pielęgnacji i doboru odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Niewątpliwie najlepszym i najbardziej bezpiecznym wyborem są ekologiczne kosmetyki hipoalergiczne, oparte na sprawdzonych ekstraktach roślinnych. Warto zatem pamiętać, że w przypadku wyraźnej wrażliwości skóry wiele składników kosmetycznych nie będzie nadawać się do stosowania podczas codziennych zabiegów ochronnych.

 

5. Normalna: Skóra normalna nie jest sucha, tłusta, ani zbyt wrażliwa. Pory są raczej mało zauważalne, a jej ogólna kondycja nie budzi żadnych istotnych zastrzeżeń. Skóra normalna jest idealnym typem cery, który chyba każdy chciałby posiadać, gdyż wiąże się z najmniejszymi problemami i łatwymi sposobami pielęgnacji. Dla większości pozostaje niestety jedynie w sferze marzeń.

 

Teraz, gdy znasz już podstawowy podział na typy cery warto zastanowić się nad własnym. Dzięki właściwej identyfikacji będzie można optymalnie dobierać kosmetyki pielęgnujące, zapewniające największą efektywność działania.

 

Typy cery a jej przejściowy stan

Do powyższego podziału można również dodać kilka innych charakterystyk, takich jak cera trądzikowa, cera dojrzała czy cera naczynkowa. Warto jednak zauważyć, że większość typów uzupełniających związana jest z problemami zdrowotnymi, wiekiem lub trybem życia.

Typowym przykład może stanowić odwodniona skóra twarzy. Dla większości ludzi wydaje się bowiem, że odwodniona i sucha skóra to w zasadzie to samo. Istnieją jednak pewne istotne różnice. Suchość skóry jest wynikiem braku sebum, a odwodniona skóra jest wynikiem braku wody. Możesz mieć zatem suchą, tłustą, lub innego rodzaju cerę, która jednocześnie może być odwodniona. Odwodniona skóra twarzy to bardziej przejściowy stan cery, niż jego typ.

Odwodnienie skóry twarzy często powoduje poczucie pewnej “ciasności”, z nieco bardziej zarysowanymi zmarszczkami i zwiotczeniem. Warto również pamiętać, że możliwe jest doświadczenie skóry tłustej na powierzchni, ale suchej pod spodem.

 

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.