Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Witamina C – Codzienna pielęgnacja skóry

witamina c w kremach

Witamina C stanowi jeden z głównych składników wielu kremów i balsamów do pielęgnacji cery twarzy. Na czym polega jej działanie i dlaczego warto zadbać by znalazła się w składzie naszych codziennych produktów pielęgnacyjnych.

Być może już o tym wiesz, jednak nigdy nie zaszkodzi powtórzyć: jeśli chcesz mądrze dbać o cerę, nie istnieje jeden cudowny składnik, który ci na to pozwoli – niezależnie od tego, jak drogi, rzadki czy często używany by nie był. Podobnie jak jedzenie cały czas tego samego warzywa nie zapewni twojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tak też i żaden pojedynczy przeciwutleniacz, nawet bardzo silnie działający, nie zaspokoi wszystkich potrzeb skóry.

Jeśli przez dwie ostatnie dekady śledziłaś rynek produktów do pielęgnacji cery, musieliście dostrzec, jak wiele uwagi poświęca się witaminie C, robiąc z niej coś na kształt cudownego środka. Zamiast jednak poddawać się wpływowi chwytów marketingowych, warto zapoznać się z wynikami rzetelnych badań, aby zrozumieć, w jaki sposób potężny przeciwutleniacz, jakim jest witamina C, może pomóc naszej cerze.

O tym, jak witamina C dotarła na szczyty na grzbietach świń

Około 20 lat temu jeden z badaczy amerykańskich opublikował przełomowy artykuł, opisujący, w jaki sposób forma witaminy C, zwana kwasem L-askorbinowym, redukuje szkody wywołane działaniem promieniowania UVB. Eksperyment wykonano, aplikując substancję na grzbiety bezwłosych świń. Wykazał on, iż “fotouszkodzenia” czy też plamy od słońca mogą zostać zniwelowane dzięki powierzchniowemu zastosowaniu witaminy C.

Okazało się to przełomowym odkryciem dla osób przejmujących się oznakami starzenia. Wspomniany artykuł zapoczątkował imponującą i owocną serię badań, które ujawniły korzyści, usystematyzowały kwestie związane ze stabilnością oraz wymagania dotyczące stosowania witaminy C. Wiele późniejszych badań konsekwentnie potwierdzało pozytywne działanie witaminy C na skórę, co zapoczątkowało silny trend w dziedzinie pielęgnacji cery.

Gwałtowny rozwój rynku masowego źródłem zagubienia konsumentów

Substancja tak powszechnie stosowana w kosmetykach, jak witamina C, może wprowadzać wiele zamieszania, gdyż występuje w wielu formach, a każda z nich ma własną nazwę, a także stężenia, w których jest stosowana. Oto, co powinniście wiedzieć na ten temat:

  • Formy witaminy C, które wykazują się największą stabilnością oraz efektywnością, to: kwas askorbinowy, kwas L-askorbinowy, palmitynian askorbylu, askorbylofosforan sodu, askorbinian retinylu, tetraizopalmitynian askorbylu i askorbylofosforan magnezu.
  • Niezależnie od marketingowych sloganów, nie istnieje jakaś jedna, “najlepsza” forma witaminy C, stosowana powierzchniowo.
  • Udowodniony zakres efektywności witaminy C waha się pomiędzy 0,3 a 10%, zależnie od jej formy.
  • Wszystkie przeciwutleniacze, włączając w to witaminę C, są podatne na rozkład pod wpływem powietrza oraz światła. Jeśli produkt zawierający przeciwutleniacze nie jest sprzedawany w nieprzejrzystym, minimalizującym dostęp powietrza opakowaniu, nie kupuj go!

Jak naprawdę działa witamina C?

Oto, co dobrze zaprojektowany i odpowiednio zapakowany produkt z witaminą C może zrobić dla twojej skóry:

  • Chroni komórki skóry oraz wspomaga jej warstwę ochronną w przeciwdziałaniu uszkodzeniom wywołanym działaniem promieniowania UV.
  • Poprawia wygląd skóry zniszczonej przez słońce.
  • Wzmacnia barierę ochronną skóry.
  • Redukuje zapalenia.
  • Wspiera produkcję kolagenu.
  • Poprawia skuteczność peelingu oraz mikrodermabrazji.
  • Zmniejsza hiperpigmentację (od 3% wzwyż).
  • Wspomaga działanie filtrów przeciwsłonecznych.

Podsumowanie

Od skromnych początków na grzbietach bezwłosych świń po niezliczone badania i opracowania – witamina C niewątpliwie okazała się być potężnym przeciwutleniaczem. W jednym z bardziej znanych artykułów na ten temat, zatytułowanym “Witamina C w zastosowaniu powierzchniowym” autorka zgrabnie podsumowuje, w jaki sposób rzetelne badania działają na korzyść promowania zalet witaminy C: “Poważny zbiór badań naukowych wspiera zastosowanie kosmeceutyków zawierających witaminę C. Korzyści dla skóry obejmują wspomaganie syntezy kolagenu, ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym typu A oraz B, rozjaśnianie hiperpigmentacji, a także poprawę w przypadku różnych dermatoz na tle zapalnym.” Jeśli dodać do tego niskie ryzyko uczuleń (na poziomie poniżej 10%), witamina C to dobrze przebadany, dobroczynny dodatek do codziennej pielęgnacji cery.

Jak widać witamina C ma bardzo szerokie właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Z tego powodu zawarta jest również w bardzo wielu kosmetykach naturalnych codziennego użytku. Warto zatem zadbać, by nie zabrakło jej także w naszych produktach pielęgnacyjnych.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.