Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Jak dbać o paznokcie – Podstawowe nakazy i zakazy

jak dbać o paznokcie

Czy wiesz jak dbać o paznokcie by zawsze wyglądały zdrowo i pięknie? Poniżej przedstawiamy co powinniście wiedzieć, żeby zawsze utrzymać je w doskonałej kondycji. Dzięki kilku podstawowym wskazówkom staną się one na pewno prawdziwą wizytówką waszego schludnego, zdrowego i pociągającego wizerunku dłoni.

Przyjrzyj się swoim paznokciom. Czy są mocne i wyglądają zdrowo? Czy też może widzisz rowki, rysy czy rejony o nienaturalnym kolorze lub ukształtowaniu? Wielu niepożądanym stanom paznokci można zapobiec dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Inne świadczą o poważniejszych dolegliwościach, którymi trzeba się zająć. Zastanówmy się razem jak dbać o paznokcie, żeby zapewnić im naturalny i zdrowy wygląd.

Jak dbać o paznokcie u rąk: Co jest dla nich stanem naturalnym, a co nie

Piękne i zdrowe paznokcie składają się z wielu warstw białka zwanego keratyną. Rosną, począwszy od podstawy, która mieści się pod zachodzącą na nią skórką. W miarę jak nowe komórki rosną, stare twardnieją i ulegają “sprasowaniu”, a ostatecznie są wypychane poza opuszki palców.

Zdrowe paznokcie są gładkie, bez wgłębień czy rowków. Mają jednolity kolor i fakturę, bez plamek czy przebarwień. Czasem powstają na nich nieszkodliwe pionowe garbki, które biegną od skórki do krawędzi paznokcia. Stają się one wyraźniejsze wraz z wiekiem. Na skutek uszkodzeń mechanicznych mogą się również wykształcić białe linie lub plamki, lecz są one wypychane ku krawędzi wraz ze wzrostem paznokcia.

Tym niemniej nie wszystkie zmiany są czymś normalnym. Skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub dermatologiem, jeśli zauważysz:

 • Zmiany w kolorze paznokcia, takie jak przebarwienie całej jego powierzchni lub ciemna smuga pod nią.
 • Zmiany w kształcie paznokcia, np. zwijanie się.
 • Sytuację, w której paznokieć staje się cieńszy lub grubszy niż normalnie.
 • Oddzielanie się paznokcia od otaczającej go skóry.
 • Krwawienie wokół paznokcia.
 • Zaczerwienienie, opuchliznę lub obolałe miejsce wokół paznokcia.

Jak dbać o paznokcie u rąk: Nakazy i zakazy

Aby utrzymać piękne i zdrowe paznokcie podążaj za poniższymi prostymi wskazówkami. Kluczowymi czynnikami w tym zakresie jest właściwa systematyka i stosowanie właściwych metod.

 • Pilnuj, aby paznokcie były zawsze suche i czyste. To zapobiegnie namnażaniu się bakterii, grzybów oraz innych mikroorganizmów pod powierzchnią paznokci. Gdy zmywasz naczynia, sprzątasz lub używasz drażniących środków chemicznych, zakładaj gumowe rękawiczki z bawełnianą wyściółką. Unikaj również długiego leżenia w wannie. Jeżeli jednak planujesz długie moczenie zabezpiecz paznokcie poprzez użycie olejków naturalnych, np. arganowego, jojoba lub ze słodkich migdałów.
 • Regularnie obcinaj i piłuj paznokcie. Używaj ostrych nożyczek lub cążek do paznokci. Obcinaj paznokcie prosto, a następnie lekko zaokrąglaj ich krawędzie. Najłatwiej obcinać i piłować paznokcie gdy są miękkie, na przykład po kąpieli. Jeśli masz z tym trudności lub nie wiesz jak dbać o paznokcie w tym zakresie koniecznie poproś kogoś o pomoc lub udaj się do manikiurzystki i korzystaj z jej szczegółowych wskazówek.
 • Używaj kremu nawilżającego. Gdy używasz kremu do rąk, wetrzyj go zawsze również w paznokcie oraz skórki. Bardzo dobrym czynnikiem zapewniającym długotrwałe nawilżenie są dobrej jakości olejki naturalne. Najlepsze z nich to olejek arganowy, olejek jojoba i olejek ze słodkich migdałów, przynoszące paznokciom również wspaniałe odżywienie i długotrwałą ochronę.

Czego nie należy robić:

 • Nie niszcz paznokci. Aby zapobiec uszkodzeniom, nie używaj paznokci jako narzędzia do chwytania, dłubania czy podważania. Pamiętaj, że niewłaściwie się z nimi obchodząc możesz trwale je uszkodzić.
 • Nie obgryzaj paznokci ani nie skub skórek. Takie nawyki mogą uszkodzić łożysko paznokcia. Nawet niewielka ranka wzdłuż paznokcia może dać dostęp bakteriom lub grzybom, wywołującym infekcje.
 • Nie obrywaj odstających skórek. Bardzo łatwo oderwać wraz z nimi kawałek żywej tkanki. Zamiast tego ostrożnie je obcinaj.
 • Nie ignoruj problemów. Jeśli twoim paznokciom dolega coś, co raczej samo nie przejdzie lub powiązane jest z innymi objawami, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem.

Poniżej przedstawiamy wskazówki jak dbać o paznokcie w przypadku rozdwajania się ich płytek:

Wzmocnienie słabych paznokci może okazać się wyzwaniem. Aby chronić słabe lub rozdwajające się paznokcie oraz zredukować ryzyko ich łamania należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Jak dbać o paznokcie by były mocne i nie ulegały szybkiemu zniszczeniu?

 • Utrzymuj paznokcie krótko przycięte. Długie paznokcie są bardziej narażone na łamanie i rozdwajanie.
 • Używaj kosmetyków nawilżających. Regularnie, kilka razy dziennie oraz przed pójściem do łóżka nakładaj na swoje paznokcie i skórki krem nawilżający lub olejek naturalny. Kosmetyki naturalne pozwolą twoim dłoniom i paznokciom na bezpieczną i systematyczną regenerację, zapewniającą świeżość i delikatny wygląd. W celu wzmożonej regeneracji możesz okresowo spać w bawełnianych rękawiczkach, które pomogą zatrzymać wilgoć.
 • Stosuj lakier do paznokci. Cienka warstwa lakieru pomaga zatrzymać wilgoć w obrębie paznokcia. Zwracaj jednak uwagę by malować je tylko w obrębie płytek, nie zachodząc poza ich krawędzie.
 • Ogranicz użycie zmywacza do paznokci. Nie stosuj go częściej niż raz w tygodniu. Jeśli już musisz go używać, wybierz niezawierający acetonu, gdyż substancja ta wysusza paznokcie.
 • Spytaj swojego lekarza o suplementy z biotyną. Zmiana diety czy codzienne przyjmowanie multiwitamin przypuszczalnie nie pomoże ci wzmocnić paznokci. Tym niemniej niektóre badania wskazują na to, że suplement diety zwany biotyną może przysłużyć się w tym przypadku, a także pomóc na łamliwe paznokcie.

Uwaga na temat manikiuru i pedikiuru

Jeżeli nie do końca wiesz jak dbać o paznokcie samodzielnie lub nie masz w tym odpowiedniej wprawy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli poddajesz się owym zabiegom dla zdrowego wyglądu paznokci, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Wybieraj jedynie licencjonowane salony i korzystaj z usług certyfikowanych specjalistów. Nie pozwalaj na usuwanie skórek, gdyż może to prowadzić do infekcji paznokci. Upewnij się również, że manikiurzysta odpowiednio sterylizuje wszystkie narzędzia używane podczas zabiegu.

Warto także zainteresować się, jak czyszczone są wanienki do stóp. W sytuacji idealnej pomiędzy kolejnymi klientami powinien być stosowany roztwór podchlorynu sodu, zaś filtry – czyszczone regularnie. Pamiętaj, że brak sterylności narzędzi może skutkować przenoszeniem chorób, nawet bardzo groźnych i śmiertelnych.

Niewiele osób wie jak dbać o paznokcie we właściwy sposób. Bardzo łatwo je zaniedbać, a jednocześnie można samodzielnie zrobić wiele, aby utrzymać je silnymi i zdrowymi. Zacznij jednak od podstawowej pielęgnacji. Zapewni ona na pewno bardzo dobre efekty, dzięki którym zyskasz piękne i zdrowe paznokcie.

Koniecznie sprawdź ofertę najlepszych olejków naturalnych do codziennej pielęgnacji paznokci:

olejek arganowy - kosmetyk naturalny

 

 

 

Uniwersalny i bardzo ceniony w pielęgnacji paznokci Olejek Arganowy!

 

 

olejek jojoba

 

 

 

Niezwykle skuteczny w codziennej pielęgnacji Olejek Jojoba!

 

 

olejek ze słodkich migdałów

 

 

 

Dedykowany do pielęgnacji dłoni i paznokci Olejek ze Słodkich Migdałów!

 

 

Jedna odpowiedź na Jak dbać o paznokcie – Podstawowe nakazy i zakazy

 1. sikoreczka - Odpowiedz

  17/07/2017 at 16:05

  Znalazłam kilka świetnych zasad dbania o paznokcie! Znasz je wszystkie?

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.