10 potencjalnie szkodliwych składników kosmetycznych
Wciąż powszechne stosowane w produktach drogeryjnych substancji chemicznych o długich i niezrozumiałych nazwach to tylko część problemu, gdyż ich producenci często próbują ukryć szkodliwe składniki kosmetyczne pod różnymi symbolami. Nie wszyscy wiedzą, że chociaż nikt nie zjada tych produktów do pielęgnacji, mogą one mimo wszystko być wchłaniane do organizmu przez skórę. Z tego powodu bardzo ważne jest, żeby wiedzieć co się w takich produktach znajduje i jaki jest ich skład INCI.
Nie daj się nabrać, że wszystkie produkty do pielęgnacji skóry i włosów są zupełnie bezpieczne, ponieważ niektóre z nich zawierają potencjalnie składniki kosmetyczne, których stosowanie może mieć długofalowe negatywne skutki zdrowotne i mogą być na prawdę niebezpieczne.
Oto dziesięć szkodliwych składników produktów pielęgnacyjnych, których warto unikać:
-
Parabeny
Cały czas trwają dyskusje, czy parabny negatywnie wpływają na rozwój chorób nowotworowych. Faktem jest, że ślady parabenów odnaleziono w 90% wszystkich próbek pobranych z ludzkich guzów raka piersi. Jak wiadomo, parabeny mogą również zakłócać pracę układu hormonalnego, dlatego bezsprzecznie warto ich unikać. Niestety wciąż wiele produktów drogeryjnych zawiera tą grupę potencjalnie szkodliwych składników, które znaleźć można w wielu kosmetykach codziennego użytku.
-
Emolienty – pochodne silikonu
Pochodnych silikonu stosuje się jako syntetycznych środków zmiękczających, bardzo często spotykanych w produktach do pielęgnacji włosów i skóry, głównie w celu zabezpieczenia pielęgnowanej powierzchni przed utratą wilgoci. Chociaż zatrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia może wydawać się dobrym pomysłem, silikonowe emolienty tak uszczelniają skórę, że ich działanie jest bardzo często porównane do nakładania folii z tworzywa sztucznego. Przez korzystanie z produktów zawierających silikonowe emolienty zatrzymuje się prawidłowy cykl oddychania skóry, co często prowadzi do podrażnienia i wielu innych nieprzyjemnych konsekwencji.
-
Glikol polietylenowy
Glikol polietylenowy często stosowany jest w drogeryjnych produktach do oczyszczania twarzy. Względem jego stosowania istnieją jednak pewne uzasadnione obawy. Stanowi on bowiem praktycznie ten sam składnik, który jest powszechnie używany w środkach do czyszczenia kuchni. Doświadczenia wskazują, że produkty tego typu są dość często zanieczyszczone wieloma rakotwórczymi substancjami i metalami ciężkimi.
-
Laurylosiarczan sodu
Laurylosiarczan sodu sodium lauryl, czyli powszechnie znane SLS, jest bardzo powszechnie stosowany jako środek powierzchniowo czynny, co sprawia, że można go przede wszystkim spotkać w takich kosmetykach, jak płyny do kąpieli, szampony do włosów oraz środki czyszczące i pianki do ciała. Pomimo swojego szerokiego stosowania w produktach do pielęgnacji skóry i włosów znane jest wiele przypadków podrażnienia skóry. Wiadomo również, że laurylosiarczan sodu bardzo łatwo wchłania się do wnętrza organizmu i może m.in. gromadzić się w mózgu, wątrobie i sercu. Naturalną alternatywą dla tego składnika są ziołowe ekstrakty pieniące, z takich roślin jak mydlnica lekarska, bardzo powszechnie wykorzystywanych w kosmetykach organicznych.
-
Benzoesan sodu
Wielu naukowców przyznaje, że benzoesan sodu nie jest problemem, kiedy występuje samodzielnie. Jednak staje się on potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia, gdy zostaje zmieszany z witaminą C. W wyniku takiego połączenia składników może powstać rakotwórczy benzen, który z całą pewnością nie jest pożądany w produktach kosmetycznych. Jak widać określając potencjalnie szkodliwe składniki kosmetyczne należy rozpatrywać je również pod kątem ich wzajemnych interakcji i tworzenia zupełnie nowych związków chemicznych.
-
Ftalany
Tym, co może utrudnić rozpoznanie szkodliwych składników w produktach kosmetycznych jest fakt, że niektóre z nich są zakazane w niektórych produktach i krajach, ale nie we wszystkich. Jednym z takich przykładów są właśnie ftalany, które wiąże się często z uszkodzeniem nerek i płuc, zaburzeniami układu hormonalnego oraz rozwojem chorób nowotworowych. Mimo, że zostały one zakazane w UE w zabawkach dla dzieci, nadal są powszechnie stosowane w wielu drogeryjnych balsamach i innych produktach kosmetycznych.
-
Hydrochinon
Hydrochinon, który jest stosowany w produktach do rozjaśniania skóry, został przez niektóre organizacje oceniony jako bardzo toksyczny i zakazano jego stosowanie w wielu krajach europejskich. Nadal jednak jest wykorzystywany w USA, pomimo dowodzonego wpływu na problemy z układem rozrodczym oraz rozwojem raka. Z tego powodu warto czasem sprawdzić jakie składniki INCI zawierają coraz częściej kupowane kosmetyki z Ameryki, gdyż ich skład może nie odpowiadać bardzo wielu normom i zagrażać bezpieczeństwu stosowania.
-
Smoła
Innym potencjalnie szkodliwym składnikiem kosmetycznym, który został zakazany w niektórych krajach, ale nie we wszystkich, jest smoła. Wciąż jest ona dość często stosowana w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry, zwłaszcza przesuszonej. Można ją również spotkać w niektórych kosmetykach barwiących. Pomimo tego, że przez wielu uznawana jest za substancję jednoznacznie rakotwórczą, a jej używanie w Europie jest zakazane, wciąż powszechnie występuje w wielu produktach, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów świata.
-
Triclosan
Triclosan jest powszechnie spotykany w antybakteryjnych mydłach i środkach do dezynfekcji rąk. Jak dowiedziono, zwiększa on m.in. ryzyko zachorowania na raka. Jeśli szukasz produktów antybakteryjnych, warto sięgnąć po wiele różnorodnych naturalnych produktów, które również wykazują skuteczne właściwości dezynfekujące. Większość kosmetyków ekologicznych wykorzystuje bowiem działanie organicznych ekstraktów roślinnych, o silnych właściwościach bakteriobójczych.
-
Składniki ropopochodne
Składniki na bazie ropy naftowej, spotykane w wielu kosmetykach drogeryjnych, są głównie wykorzystywane w produktach do pielęgnacji skóry. Problemem tych składników jest to, że przy ich nadmiernym zastosowaniu zatykają pory skóry, powodując infekcje, podrażnienia i powstawanie zaskórników oraz trądziku.
Jeżeli zależy Ci na wyborze sprawdzonych i bezpiecznych produktów pielęgnacyjnych koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego z kosmetykami naturalnymi. W swojej ofercie posiadamy najlepsze marki oraz najniższe ceny na rynku!