Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Czym są parabeny i dlaczego budzą tyle wątpliwości

parabeny

Parabeny to substancje syntetyczne, powszechnie stosowane w większości tradycyjnych kosmetyków drogeryjnych, w celu wydłużenia ich okresu trwałości i przydatności do użycia. Dzięki ich zastosowaniu produkty znacznie dłużej zachowują swoje podstawowe funkcje, nie pleśnieją, a także utrzymują swój kolor i zapach. Dlaczego zatem parabeny budzą tyle kontrowersji?

Parabeny to substancje chemiczne, które mają właściwości konserwujące i są często stosowane w kosmetykach i innych produktach pielęgnacyjnych. Dziś coraz więcej osób obawia się o skutki uboczne stosowania parabenów i nakładania tych substancji na skórę. Jedna z największych obaw wywoływana jest podejrzeniem o związek pomiędzy stosowaniem kosmetyków z parabenami, a rozwojem niektórych nowotworów.

Wiele największych marek i koncernów kosmetycznych, produkujących masowe ilości produktów drogeryjnych, stara się usilnie bagatelizować ten problem. Rysuje się jednak w ostatnich latach silny trend odchodzenia od tego typu produktów, szczególnie w bogatszych i bardziej świadomych społeczeństwach zachodu.

Silny strach oraz chęć zdrowego i świadomego życia skłania coraz większą ilość ludzi na całym świecie do niestosowania żadnych środków pielęgnacji z zawartością parabenów i innych składników syntetycznych, takich jak SLS, silikony, substancje ropopochodne, itp. Wzrasta tym samym zainteresowanie kosmetykami naturalnymi i organicznymi, również w formie domowej. Coraz więcej kobiet i mężczyzn zachęconych jest naturalnymi sposobami pielęgnacji oraz ochrony zdrowia i urody, bez ponoszenia zbędnego ryzyka i niebezpieczeństwa stosowania syntetycznych środków pielęgnacji.

Do czego parabeny są wykorzystywane

Parabeny wykorzystywane są m.in. do wytwarzania drogeryjnych produktów kosmetycznych, w celu utrzymania ich dłużej świeżości i przydatności do zużycia. Środki konserwujące tego typu uniemożliwiają rozwój grzybów, takich jak pleśń, zanim zniszczą one dany produkt. Właśnie dlatego kosmetyki bez konserwantów mają krótszy okres przydatności do użycia i mogą znaczni szybciej zepsuć się lub stracić swoją skuteczność działania.

Dlaczego parabeny mogą szkodzić

Według niektórych badaczy parabeny to sztuczne substancje chemiczne, m.in. methylparaben, etyloparaben, propyloparaben, butyloparaben czy isobutylparaben, które mogą szkodzić ludzkiemu zdrowiu, przyczyniając się nawet do rozwoju niektórych guzów nowotworowych. Chociaż istnieją różne poglądy na ten temat, nie ma jednak wątpliwości, że te substancje chemiczne tego typu można znaleźć w tkankach nowotworowych wielu pacjentów.

Związek pomiędzy stosowaniem produktów z parabenami, a rozwojem raka, w szczególności nowotworu piersi, z oczywistych względów ma szczególne znaczenie dla kobiet. Parabeny występują bowiem powszechnie w wielu produktach pielęgnacyjnych dla kobiet, m.in. takich jak drogeryjne kosmetyki do makijażu, środki czyszczące, szampony i odżywki. Z tego właśnie względu coraz więcej świadomych dziewcząt i kobiet szuka kosmetyków ekologicznych, opartych na naturalnych składnikach aktywnych, m.in. olejkach naturalnych i ekstraktach roślinnych, a z całą pewnością wolnych od parabenów i innych substancji syntetycznych.

Niektóre źródła wskazują, że parabeny zakłócają funkcjonowanie ludzkiego układu hormonalnego. Wiele laboratoriów na świecie, stojących za największymi koncernami kosmetycznymi, usilnie stara się odpychać i pomniejszać ten problem. Należy jednak zgodzić się z tym, że każdy, kto korzysta z produktów zawierających w swoim składzie parabeny powinien zdawać sobie sprawę z potencjalnego wpływu tych substancji chemicznych na zdrowie i zagrożenia jakie ono niesie.

Parabeny w codziennych kosmetykach drogeryjnych

Jak się szacuje, ponad 3/4 dostępnych na rynku produktów kosmetycznych i zdrowotnych zawiera w swoim składzie parabeny. Na przykład pasty do zębów są często uzupełniane o parabeny, aby zachować ich świeżość i miętowy smak przez dłuższy okres czasu. Niestety, używanie pasty z dodatkiem substancji syntetycznych oznacza, że ​​konserwanty przenikają do wnętrza organizmu w dość znacznych ilościach i odkładają się w jego tkankach.

Parabeny można znaleźć również filtrach przeciwsłonecznych, produktach do pielęgnacji włosów, m.in. szamponach i odżywkach, środkach nawilżających do skóry, serach typu Anti-Age, tuszach do rzęs i wielu innych kosmetykach.

Czy istnieje alternatywa dla parabenów

Wiedząc dlaczego parabeny mogą być dla Ciebie szkodliwe, będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję o tym, jakie produkty warto kupować, a czego za wszelką cenę unikać. Wolne od parabenów kosmetyki naturalne coraz częściej pojawiają się w sprzedaży, głównie w sklepach internetowych. Zawierają one najczęściej ziołowe i kwiatowe składniki naturalne, które mogą być rzeczywiście korzystne dla ludzkiego organizmu.

Warto jednak pamiętać, że wszystkie produkty ekologiczne mają krótszy termin przydatności do użycia i powinny być szczególnie starannie przechowywane, zgodnie z zaleceniami producenta. Przy zakupie kosmetyków zawsze powinno się spojrzeć na składniki INCI. Jeśli zauważysz takie substancje jak: methylparaben, butyloparaben, propyloparaben, isobutylparaben, etyloparaben i polyparaben to można być pewnym, że dany produkt zawiera parabeny.

Produkty, które zwykle nie zawierają parabenów

Podstawową alternatywą dla produktów z parabenami są kosmetyki naturalne i organiczne, w których zawartość poszczególnych składników aktywnych jest ściśle limitowana. Posiadają one również specjalne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa stosowania. Surowce do ich produkcji pozyskiwane są z upraw ekologicznych, ściśle nadzorowanych i kontrolowanych pod względem stosowanych środków i metod.

Na początek wymiana wszystkich produktów kosmetycznych może okazać się dosyć kosztowna, ale może warto tego dokonać małymi kroczkami. Zwłaszcza jeśli boisz się nowotworu piersi, a dziedziczne ryzyko zachorowania jest dość wysokie. Niewątpliwie warto również zacząć myśleć o zmianie stosowanych kosmetyków w przypadku problemów z układem hormonalnym oraz wiązanej z nią otyłością.

Aby znaleźć najlepsze kosmetyki wolne od parabenów, z zawartością zdrowych i skutecznych składników aktywnych, najczęściej należy poświęcić trochę czasu. Niewątpliwie z pomocą może tu przyjść dobry sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi, w którym wyselekcjonowano najlepsze marki i typy produktów codziennej pielęgnacji. Warto przy tym poszukać sklepu, w którym nie tylko oferuje się atrakcyjne ceny, ale również konkurencyjne stawki za wysyłkę i inne profity, które sprawiają, że warto je zamówić. Podczas zamawiania poszczególnych produktów warto również zwrócić uwagę na ich recenzje i opinie klientów.

Podsumowując…

Zdając sobie sprawę z tego czym są parabeny można być gotowym do mądrych i przemyślanych decyzji o zakupie konkretnych produktów pielęgnacyjnych. Warto również unikać innych, popularnych w kosmetykach drogeryjnych środków chemicznych. Warto również stale poszukiwać nowych informacji na temat wpływu poszczególnych składników na nasze zdrowie, by móc unikać niepotrzebnego ryzyka powikłań.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu z ekologicznymi kosmetykami bez parabenów!

 

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.