Szampon bez SLS – Co warto wiedzieć
Olbrzymia oferta rynkowa kosmetyków sprawia, że większość osób nie potrafi odróżnić produktów naturalnych od syntetycznych. Szampon bez SLS jest propozycją dla osób ceniących sobie własne zdrowie, dbających o środowisko naturalne i nie ufającym drapieżnemu marketingowi największych światowych koncernów kosmetycznych.
Coraz większa ilość osób poszukuje informacji na temat szamponów wolnych od laurylosiarczanu sodu, zwanego często skrótowo jako SLS. Chce poznać wpływ tej tajemniczo brzmiącej substancji na zdrowie oraz korzyści płynące ze stosowania szamponów, które go nie zawierają.
Zrozumienie tego, czym są kosmetyki naturalne i czym różnią się od tych najbardziej powszechnych i popularnych, pozwala niewątpliwie stać się o wiele bardziej świadomym konsumentem, nie narażającym się na zbędne ryzyko i nie dającym się nabić w tzw. butelkę. Poniżej dowiesz się dlaczego warto wybrać szampon bez SLS do pielęgnacji włosów.
Szampon bez SLS dla naturalnego piękna włosów
Szampon bez zawartości SLS delikatnie oczyszcza włosy, nie pozbawiając skóry głowy ochronnej warstwy lipidowej. Obecnie na rynku dostępna jest dość szeroka gama takich produktów, dostosowanych do potrzeb różnych typów włosów. Ich wytwórcy w funkcji środków pianotwórczych stosują łagodne substancje roślinne, najczęściej pozyskiwane z kokosów oraz juki – które są niewiele mniej skuteczne niż substancje syntetyczne, a nie podrażniają skóry głowy.
Można również spotkać wiele kosmetyków naturalnych do mycia włosów z zawartością mydlnicy lekarskiej, stanowiącej doskonały i w pełni naturalny składnik myjący. W kosmetykach naturalnych do pielęgnacji włosów i skóry głowy można czasem spotkać sok z aloesu zamiast wody, jako wspaniały naturalny rozpuszczalnik pozostałych roślinnych składników aktywnych. Dzięki temu taki szampon bez SLS jest znacznie silniej skoncentrowany, nie zaś rozcieńczony jak większość popularnych kosmetyków drogeryjnych.
Szampony ekologiczne z samej swojej natury nie zawierają SLS, a także innych drażniących substancji chemicznych. Zamiast tego złożone są z łagodnych, naturalnych, roślinnych substancji czynnych, pozyskiwanych m.in. z aloesu, rozmarynu czy awokado. Są one idealne dla wyjątkowo wrażliwej skóry, podatnej na podrażnienie i nadmierne łuszczenie. Pozwalają one zapewnić włosom naturalny i zdrowy blask, a w szczególności nie narażają organizmu na przenikanie sztucznych substancji chemicznych w jego wnętrze.
Jeżeli chodzi o naturalne szampony oraz odżywki, zwykle nie wystarczy ich niewielka jednorazowa ilość, by mogły odpowiednio zadziałać. Brak silnych chemicznych środków pianotwórczych sprawia, że produkty organiczne wymagają często powtórzenia zabiegu mycia. Nie jest to jednak większy kłopot, gdy zdajemy sobie sprawę jak to działa.
Naturalny szampon bez SLS, względem tradycyjnych kosmetyków drogeryjnych, jest jak zupa ugotowana ze świeżych warzyw z ogródka względem proszkowej zupki chińskiej.
Jeżeli masz swędzącą lub łuszczącą się skórę głowy, najłatwiej ulżysz jej, używając szamponu bez SLS. Ten wysoce drażniący detergent jest wykorzystywany w wielu markowych produktach do pielęgnacji włosów jako środek pianotwórczy.
Dlaczego producenci szamponów stosują SLS
Istnieją dwa główne powody, dla których SLS jest tak bardzo popularnym składnikiem kosmetyków drogeryjnych. Przede wszystkim jest on wytwarzany syntetycznie, a więc jest niezwykle tani, w związku z czym idealny dla wszystkich “ekonomicznych” marek i producentów.
Po drugie, jest to bardzo skuteczny środek myjący, który w połączeniu z wodą generuje duże ilości piany. Ma on jednak zbyt silne działanie na ludzki organizm, w związku z czym wywołuje również skutki uboczne. Z tego względu obecnie wiele osób stara się go unikać, mając na uwadze występujące lub potencjalne problemy ze skórą głowy i coraz częściej sięga po szampon bez SLS.
Jakie są skutki stosowania SLS
SLS stosowany jest w laboratoriach jako standardowy czynnik drażniący skórę, a także ma on zdolność do przenikania przez skórę, niszcząc jej naturalną barierę ochronną. Nie dziwi zatem fakt, iż owa substancja chemiczna może wywoływać problemy ze skórą głowy, gdy ma z nią częstą styczność jako składnik większości szamponów i innych produktów kosmetycznych. W istocie jest to najbardziej drażniący ze środków pianotwórczych, powszechnie stosowanych w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Może być przyczyną swędzącej, łuszczącej się skóry głowy, a u niektórych osób nawet przedwczesnego łysienia.
SLS wywołuje również inne niepożądane efekty. Może również wnikać w rogówkę i zaburzać formowanie się białek – nawet wchłonięty przez skórę, gdyż na długo gromadzi się w organizmie, a następnie stopniowo uwalnia. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i niemowląt, na które zwykle działa znacznie silniej. Z tego powodu warto sięgać po szampon bez SLS stworzony dla dzieci, by nie narażać ich na zupełnie zbędne działanie chemii.
Koniecznie poznaj ofertę naszych najlepszych szamponów naturalnych, bez zawartości SLS i wejdź do naszego sklepu internetowego TUTAJ.