Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Glinka Ghassoul – Najważniejsze korzyści i zastosowania

glinka Ghassoul

Glinka Ghassoul jest naturalnie powstałym składnikiem mineralnym, wydobywanym i wykorzystywanym już od bardzo wielu wieków. Jest niezwykle bogata w cenne minerały, doskonale sprawdzające się podczas pielęgnacji skóry i włosów. Chociaż liczne badania wykazały wysoką przydatność glinki Ghassoul, jej używanie może również wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. W dalszej części dowiesz się znacznie więcej na jej temat.

 • Czym jest czerwona glinka Ghassoul?
 • Jakie ma zastosowanie i jakie przynosi korzyści?
 • Czy stosowanie glinki Ghassoul może mieć skutki uboczne?

Czym jest glinka Ghassoul

Glinka Ghassoul jest podchodzącym z Maroka naturalnie czerwono-brązowym minerałem, o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych. Występuje często pod różnymi nazwami, najczęściej również jako: czerwona glinka, glinka Rhassoul, tlenek glinki czy czerwona glinka marokańska. Jest od wieków wydobywana z głębokich pokładów mineralnych w marokańskich górach Atlas i uznaje się, że została stworzona w wyniku długotrwałych i naturalnych procesów geotermalnych i wulkanicznych.

W praktyce glinka Ghassoul pozyskiwana jest w postaci dużych brył, a następnie przemywana czystą wodą, osuszana i rozdrabniana na proszek. Jej wyjątkowe właściwości wynikają przede wszystkim z zawartości magnezu, krzemu, sodu, litu, potasu, żelazu i innych pierwiastków śladowych. W początkowej fazie przetwarzania glinka Ghassoul wygląda jak wygładzone szare mydło. Dopiero po przejściu całego procesu uzyskuje lekką i delikatnie jedwabistą strukturę mineralną. Jej trwałość i przydatność do pielęgnacji wynosi zwykle ok. 4-5 lat.

Marokańska glinka Ghassoul jest bardzo istotnym elementem arabskiej, wielowiekowej tradycji Hammam. Wykorzystuje ona często najlepsze produkty regionalne, takie jak syryjskie mydło Aleppo czy marokański olejek arganowy. Owa tradycja ma najsilniejsze odzwierciedlenie w tzw. łaźniach tureckich, szeroko występujących w krajach południowo-wschodniej Europy, Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Glinka marokańska jest często używana jako kosmetyk do detoksykacji i mycia, odżywka i maska do skóry, naturalny szampon do włosów, a także środek myjący do twarzy. Posiada szereg wyjątkowych zalet zdrowotnych i pielęgnacyjnych, które decydują o powodzeniu tego składnika mineralnego. Swoje właściwości absorpcyjne, szczególnie cenne przy detoksykacji, zawdzięcza głównie wysokiej zawartości składników mineralnych, a w szczególności:

 • 58% zawartości krzemionki
 • 25,2% związków magnezu
 • 2,47% zawartości związków glinu
 • 2,34% związków wapnia
 • 2,3% związków sodu
 • 0,64% zawartości żelaza
 • wilgotność <8%

Korzyści i zastosowanie marokańskiej glinki Guassoul

Nazwa “Rhassoul” pochodzi od arabskiego słowa, określającego czynność prania. Podkreśla ona dobrze znaną i cenioną zdolność glinki do dobrego absorbowania zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów, dzięki szczególnej zawartości minerałów.

Wiele różnych badań, przeprowadzonych na przełomie kilkudziesięciu lat wskazuje, że glinka Ghassoul wpływa na zmniejszenie suchości, wyrównanie kolorytu oraz podniesienie elastyczności pielęgnowanej skóry ciała. Pozwala usuwać nadmiar sebum z powierzchni naskórka, oczyszczając zatkane pory mieszków włosowych. Sprawnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, dobrze wygładza cerę, a także skutecznie wspomaga pozbywanie się zaskórników.

W pielęgnacji włosów czerwona glinka Ghassoul doskonale oczyszcza skórę głowy, likwiduje przetłuszczenie, zapewniając fryzurze odpowiednią lekkość i naturalność.

ghassoulAnalizując poszczególne doniesienia na temat skuteczności działania czerwonej glinki można wskazać, że przy regularnym stosowaniu powoduje ona:

 • Poprawę strukturę skóry(o ok. 106%)
 • Zmniejsza suchość skóry (o ok. 79%)
 • Zmniejsza łuszczenie skóry (o ok. 41%)
 • Poprawia elastyczność skóry / twardość (o ok. 24%)
 • Poprawia koloryt skóry (o ok. 68%)

Inne korzyści i zastosowania marokańskiej glinki Ghassoul

 • Marokańska glinka Ghassoul może być używana do codziennego mycia, zamiast mydła.
 • Po zmieszaniu z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak olejki naturalne, cukier czy ekstrakty roślinne, może być z powodzeniem stosowana jako doskonały peeling do twarzy.
 • Innym powszechnym zastosowaniem glinki Ghassoul jest przywrócenie włosom ich naturalnego połysku. W tym celu tworzy się tradycyjną marokańską maseczkę, mieszając rozdrobnioną glinkę z olejkiem arganowym.
 • Glinka Ghassoul może być używana w domowym SPA, w celu zmiękczenia i uelastycznienia skóry, usuwania jej martwych komórek oraz wzmocnienia paznokci.
 • Praktycznie od niepamiętnych czasów marokańskie kobiety stosują glinkę Ghassoul jako szampon do włosów. Pozwala ona wzmacniać strukturę włosów i podnieść ich objętość, doskonale je uelastyczniając i eliminując łupież.
 • Zabiegi skórne z użyciem glinki Ghassoul pozwalają na doskonałą detoksykację i oczyszczenie. Dzieje się tak dlatego, że posiada ona naturalnie ujemny ładunek elektromagnetyczny, pozwalający przyciągać w większości dodatnio naładowane toksyny.
 • Glinka Ghassoul doskonale wspomaga leczenie artretyzmu. Tworzone z jej użyciem opatrunki na zapalenia stawów, pozwalają zmniejszyć stany zapalne i zwiększyć ruchomość stawów. Do mieszanki na stawy stosuje się również często dodatek w postaci olejku olibanowego.

Efekty uboczne stosowania glinki Ghassoul

W sytuacji prawidłowej implementacji i braku szczególnych przeciwwskazań glinka Ghassoul nie powinna przynosić żadnych problemów, przy stosowaniu do pielęgnacji skóry i włosów. Należy jednak pamiętać, że można jej używać jedynie do celów zewnętrznych. Warto również pamiętać o konsultacji z dermatologiem, w przypadku zdiagnozowanych chorób i dolegliwości skórnych.

Niektóre doświadczenia wskazują jednak, że glinka Ghassoul stosowana w postaci mydła może mieć niekorzystny wpływ na skórę i włosy, zwłaszcza gdy jest stosowana w sposób nieprawidłowy. Zauważono, że ma to szczególne znaczenie w przypadku włosów farbowanych chemicznie, gdy związki glinki mogą wchodzić w reakcję ze związkami farby na włosach, powodując zmianę koloru i matowienie. W innych przypadkach nie powinno być problemu ze stosowaniem mydła z glinką Ghassoul jako szamponu do włosów lub odżywki.

Używanie mydła z glinką Ghassoul może również przynieść szkodliwe efekty podczas mycia głowy, w sytuacji zbyt słabego nawilżenia włosów lub zbyt długiego pozostawienia ich do wysychania. W takie sytuacji wraz z odparowaniem wody może dochodzić do pękania struktury włosów. W celu uniknięcia tego typu efektów ubocznych warto dodać do kosmetyku większej ilości wody i wykonać nieco lżejszą pastę, którą następnie będzie można swobodnie nałożyć na włosy i skórę głowy. Warto również chronić głowę przed zbyt szybkim wysychaniem, zakładając na nią ręcznik lub foliowy czepek.

Jako, że naturalna glinka Ghassoul posiada wyższe pH niż włosy, jej stosowanie może prowadzić do lekkiego podniesienia lepkości i zmatowienia. U niektórych użytkowników może także prowadzić do lekkiego przesuszenia skóry, dlatego nie należy używać jej zbyt często. Warto również dodać do niej któregoś z lepszych olejków naturalnych, takich jak olejek arganowy, olejek jojoba czy olejek makadamia.

Marokańska czerwona glinka jest produktem wyjątkowo wszechstronnym i może być stosowana na wiele rozmaitych sposobów. Niewątpliwie warto spróbować efektów jej działania, również jako jednego ze składników gotowych kosmetyków naturalnych. Posiadają one często specjalne i tradycyjne receptury, wykorzystujące najlepsze doświadczenia wielu pokoleń ludzi oraz wyjątkowo skuteczne składniki naturalne, silnie wspomagające działanie glinki.

Poznaj wspaniałe kosmetyki naturalne z zawartością glinki Ghassoul.
maska marokańska

 

 

 

Tradycyjna marokańska glinka do skóry i włosów!

 

 

szampon marokański

 

 

 

Tradycyjny marokański szampon oczyszczający do włosów!

 

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.