Zabiegi w SPA – na czym mogą polegać
Zabiegi sygnowane w SPA to usługi zwykle dostępne wyłącznie w danym ośrodku. Są ofertą charakterystyczną dla uzdrowisk i hoteli, a także wyspecjalizowanych klinik zdrowia i urody. Warto zatem poznać najczęściej występujące w ofercie zabiegi.
Do zabiegów sygnowanych często wykorzystuje się lokalne oraz tradycje produkty, w związku z czym są one niekiedy nazywane zabiegami lokalnymi. Są przeważnie częścią oferty specjalnej i bywają określane mianem “rytuałów” lub “doświadczeń”.
Zabiegi sygnowane z zasady trwają dłużej i kosztują więcej niż zwykłe masaże czy maseczki. A tym samym mogą stanowić cudowne i niepowtarzalne doświadczenie. Często wykonują je prawdziwi mistrzowie w swoim fachu.
Istnieją jednak również pewne związane z nimi pułapki. Łatwo jest dać się zwieść fantastycznie brzmiącym opisom, a w konsekwencji wybrane zabiegi mogą nas narazić na niepotrzebne koszty i brak spełnienia oczekiwań.
Czytasz, że zostaniesz wymasowana szałwią i turkusem, przy czym nie zdajesz sobie sprawy, że chodzi po prostu o peeling, kąpiel i nałożenie zwykłego balsamu, który nawet niekoniecznie wmasuje ci wykwalifikowany terapeuta czy masażysta. Warto być szczególnie wyczulonym na sytuacje podobne do tej, gdy terapeuta odczytuje ci z kartki plan zabiegu w momencie, gdy masz zasłonięte oczy.
Jeżeli zatem chcesz uniknąć rozczarowania, UWAŻNIE PRZECZYTAJ opis zabiegu, rozbijając go na części składowe. Zastanów się, czy jest to zestaw usług, jakich oczekujesz i czy zaspokoją one twoje potrzeby.
Oto parę elementów, na które możesz natknąć się w opisach zabiegów sygnowanych, zaglądając, co kryje się pod całą wymyślną otoczką:
Peeling ciała
W kontekście zabiegów sygnowanych peeling ciała w SPA polega przeważnie na zastosowaniu preparatu zawierającego składnik ścierający – taki jak sól, cukier, zmielone ziarna kawy, otręby ryżowe, różne proszki, a nawet łupiny orzechów – najczęściej zmieszany z jakimś gatunkiem oleju do masażu, a czasem jeszcze dodatkowo z olejkiem eterycznym. Przeanalizuj wykorzystywane składniki pod kątem ich działania na twoją skórę. Jeżeli jest ona wrażliwa, sól lub łupiny mogą jej zaszkodzić! W takim przypadku lepiej wybrać zabiegi oparte na peelingu cukrowym.
Okłady na ciało
Następnie terapeuta może zastosować maseczkę do ciała – w celu jego detoksykacji i remineralizacji lub tłusty krem – w celu nawilżenia skóry. Prawdopodobnie zostaniesz na 20 minut owinięta w folię, jednorazowy papier czy plastik. Jeżeli masz klaustrofobię, zabieg ten może nie być odpowiedni dla ciebie.
Podczas trwania zabiegu terapeuta może zrobić ci masaż stóp lub skóry głowy, choć czasem po prostu opuszcza pomieszczenie. Zawsze masz prawo poprosić, żeby został. Po zabiegu możesz wziąć prysznic, maseczka bywa też usuwana za pomocą masażu wodnego, podczas gdy ty wciąż leżysz.
Hydroterapia
Polega na kąpieli w wannie z ciepłą wodą, zaopatrzonej w zwykłe dysze lub system zaprogramowany na stymulację układu limfatycznego. Czasem towarzyszy jej chromoterapia, czyli leczenie światłem w różnych kolorach.
Zabiegi na twarz
Należy na nie szczególnie uważać – terapeuta powinien mieć specjalną licencję. Jeżeli masz wrażenie, że nie zna się wystarczająco dobrze na pielęgnacji twarzy, możesz poprosić w zamian o dodatkową porcję masażu.
Masaż
Przeważnie czas jego trwania jest okrojony, żeby w planie zmieściły się bardziej spektakularne punkty, które nadają zabiegom sygnowanym ich wyjątkowy charakter. Jeżeli w opisie występuje określenie “aplikacja” balsamu, terapeutka może być w rzeczywistości kosmetyczką, nie zaś masażystką! Warto wtedy odpuścić sobie tego typu zabiegi, które nie będą mogły spełnić naszych oczekiwań.
Dodatkowe atrakcje
Możesz być nacierana szałwią, obkładana kamieniami szlachetnymi w miejscach, gdzie znajdują się czakry; mogą oczyszczać twoją aurę, leczyć dźwiękiem – wszystko to jest związane z bioenergoterapią i niewątpliwie będziesz czuć się rozczarowana, jeśli oczekiwałaś raczej solidnego masażu leczniczego. Jeżeli natomiast trafisz na medytacje z przewodnikiem, może się to skończyć leżeniem na stole, podczas gdy “terapeuta” będzie cały czas mówił, nawet cię nie dotykając!
Tak więc jeśli masz zamiar zapisać się do SPA na zabieg dedykowany, nie unikaj szczegółowych pytań, postaraj się zdobyć dokładne wyobrażenie o opisywanych czynnościach i zapytaj sama siebie, czy to są zabiegi, o jakie ci chodziło.
Jedna odpowiedź na Zabiegi w SPA – na czym mogą polegać
Majka -
04/09/2014 at 14:08
Staram się jeździć na zabiegi SPA przynajmniej 2 razy w roku. Zabieram siostrę lub przyjaciółkę i razem spędzamy czas cały weekend. Polecam tak relaks. warte swoich pieniędzy.