Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Pokrzywa – 8 cudownych właściwości dla zdrowia i urody

pokrzywa

Aż nazbyt dobrze znana ze względu na irytujące i bolesne uczucie, które wywołuje po dotknięciu, pokrzywa nie cieszy się dobrą reputacją. Jeśli jednak dostrzeżesz w niej coś więcej niż parzący chwast, odkryjesz skarbnicę korzyści!

Pokrzywa rośnie na całym świecie. Owa roślina wyposażona jest w niewielkie, kłujące włoski, pokrywające liście oraz łodygę. Zawierają one substancję chemiczną, która wywołuje podrażnienie, gdy wejdzie w kontakt z odkrytą skórą.

Korzyści, które przynosi pokrzywa dla pielęgnacji skóry:

Omawiana roślina wykorzystywana jest do leczenia rozmaitych dolegliwości skórnych.

1. Zachowuje młodość skóry: Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, korzystnie działa na skórę, pomagając kontrolować wolne rodniki, które są jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się cery.

2. Dba o zdrowie skóry: Pokrzywa obfituje w krzem, który wzmacnia skórę i nadaje jej zdrowy wygląd. Jej bakteriobójcze, pobudzające, przeciwzapalne oraz łagodnie dezodoryzujące właściwości czynią z niej popularny składnik wielu kosmetyków naturalnych.

 

Korzyści, które przynosi pokrzywa dla pielęgnacji włosów

Pokrzywa skutecznie leczy dolegliwości w obrębie włosów oraz skóry głowy.

3. Jest lekarstwem na wypadanie włosów: Kwasy tłuszczowe, witaminy A oraz C, występujące w pokrzywie, sprzyjają porostowi bujnej, zdrowej grzywy. Są również skuteczne w leczeniu łysienia. Oleje zawarte w owej roślinie pomagają prostować włosy. Mogą być stosowane zarówno na same włosy, jak i na skórę głowy.

4. Naprawia zniszczone włosy i leczy łupież: Pokrzywa pomaga zwalczać łupież oraz inne dolegliwości skóry głowy. Olej pozyskiwany z ekstraktu z pokrzywy wzmacnia włosy, a także zwiększa ich objętość. Wyciąg z korzenia pokrzywy jest popularnym składnikiem wielu naturalnych szamponów oraz odżywek do włosów.

 

Korzyści, które przynosi pokrzywa dla zdrowia

Pokrzywa nie tylko korzystnie wpływa na skórę oraz włosy, lecz również na całokształt zdrowia.

5. Wspomaga trawienie: Uśmierza ból brzucha, stymuluje gruczoły żołądkowe, pobudza układ pokarmowy, a także reguluje funkcjonowanie trzustki oraz wątroby.

6. Wzmacnia układ odpornościowy: Pokrzywa reguluje metabolizm oraz poziom hormonów, szczególnie u mężczyzn. Potwierdzono jej skuteczność w walce z obrzękami, która wynika z jej przeciwzapalnych składników. Spożywana pod postacią herbatki przynosi ulgę w dolegliwościach natury alergicznej, takich jak astma, swędzenie, kichanie oraz katar sienny. Jest uważana za skuteczne domowe lekarstwo na uczulenia.

7. Leczy zapalenia: Świeża pokrzywa skutecznie leczy artretyzm, rwę kulszową, a także zapalenia nerwów dłoni oraz stóp. Świeżo zerwanym roślinom pozwala się lekko podrażnić chore miejsca. U pacjentów cierpiących na podagrę można złagodzić ból, przygotowując im kąpiel z dodatkiem pokrzywy. Dzięki moczopędnemu działaniu owej rośliny ze stawów uwalnia się kwas moczowy, redukując ból.

8. Jest korzystna dla kobiet: Pokrzywa to znakomite lekarstwo na wiele dolegliwości kobiecych. Obfituje w żelazo, pomagając walczyć z osłabieniem oraz anemią. Pomaga utrzymywać równowagę hormonalną u kobiet. Wspomaga wydzielanie mleka u matek karmiących. Zawiera krzem oraz inne minerały, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu zdrowych paznokci.

 

Uwaga: Podobnie jak każdy inny naturalny składnik, również pokrzywa powinna być stosowana z rozwagą. Nie jest zalecana kobietom ciężarnym. Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek skutki uboczne, zaprzestań jej stosowania i odwiedź lekarza. Aby uniknąć komplikacji, możesz zasięgnąć porady lekarskiej, zanim zaczniesz korzystać z zalet tego zioła.

Pokrzywa jest bezpieczna w użyciu, nigdy jednak nie lecz się sam. Zawsze konsultuj się ze specjalistą! Właściwie dozowana, roślina ta dostarczy ci wielu korzyści. Przekonaj się sam!

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.