Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Wrastające włoski – 7 prostych sposobów na zapobieganie

wrastające włoski

Wrastające włoski to bardzo często występujący problem, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jeżeli nie możesz sobie z nim poradzić mamy dla Ciebie kilka niezwykle przydatnych wskazówek.

Wrastające włoski na twarzy powodują często dziwne krosty, które czasem przypominają pryszcze. Nie zawsze wiadomo co jest przyczyną takiego stanu. Nieprzyjemne dolegliwości bywają długotrwałe i uciążliwe. Można je jednak zwalczać domowymi sposobami, również z wykorzystaniem kosmetyków naturalnych.

Tę nieprzyjemną dolegliwość tworzy zarost lub owłosienie skóry, które się zawija i z powrotem wrasta w skórę, zamiast wydostać się ponad jej powierzchnię. Martwy naskórek często blokuje mieszki włosowe, które znajdują się na powierzchni. Przez to rozwijające się w nich włoski zmuszone są do szukania okrężnej drogi wzrostu pod skórą. Choć nie jest to poważna dolegliwość, może być ona kłopotliwa i niezwykle irytująca.

Wrastające włoski tworzą na powierzchni wypukłe, czerwone, pojedyncze krosty lub też ich grupę, które z wyglądu przypominają niewielkie pryszcze. Czasem przywodzą one na myśl bolesne czyraki. Jeśli pojawia się ich więcej, mogą wywoływać swędzenie i uczucie dyskomfortu.

U mężczyzn wrastające włoski pojawiają się przede wszystkim na podbródku, szyi oraz policzkach, jako efekt golenia. Z tego samego powodu u kobiet występują najczęściej na nogach, pod pachami i na pośladkach. Jest to dość powszechne zjawisko i może dotknąć każdego. Najbardziej podatne są jednak osoby o kręconych włosach, gdyż łatwiej wywijają się one do środka i wrastają pod skórę – szczególnie wtedy, gdy zostały wcześniej ogolone lub obcięte.

Proste rady, które pozwolą ci ograniczyć wrastanie włosków:

 1. Utrzymuj skórę w czystości. Oczyszczaj ją regularnie, aby usunąć martwe komórki skóry i zapobiec blokowaniu mieszków. Dzięki temu włoski nie będą miały potrzeby wrastania w skórę.
 2. Codziennie szoruj twarz okrężnymi ruchami, używając do tego celu mokrej myjki lub dobrego złuszczającego peelingu. Pomoże ci to uwolnić oporne wrastające włoski w rejonie twarzy oraz szyi.
 3. Jeżeli używasz maszynki do golenia, zdecyduj się na taką o pojedynczym ostrzu. Musi być dobrze naostrzona. To pozwoli ci wyciągnąć niechciane włosy w mgnieniu oka. Używanie tępego ostrza powoduje, że wrastające włoski występują znacznie częściej.
 4. Zanim nałożysz piankę do golenia, dobrze namocz skórę w ciepłej wodzie. To często zapominana zasada, o której należy pamiętać. Ciepła woda rozszerza naczynia i rozkurcza skórę, a tym samym ułatwia golenie.
 5. Po każdym przesunięciu po skórze opłucz ostrze świeżą, czystą wodą. Ważne jest, by ostrze było możliwie ciepłe, gdyż wtedy goli znacznie dokładniej.
 6. Jeżeli używasz maszynki elektrycznej, postaraj się trzymać ją nieco ponad powierzchnią skóry i pozostawić niewielki odcinek włosa, wystający ponad jej powierzchnię. Ta zasada powinna dotyczyć miejsc szczególnie narażonych na wrastające włoski.
 7. Stosuj alternatywne metody depilacji, takie jak kremy czy wosk, które niosą ze sobą mniejsze ryzyko wrastania włosków. Możesz także zdecydować się na depilację metodą elektrolizy lub laserową, która na stałe usunie mieszki włosowe.

Wrastające włoski z pewnością nie są niczym przyjemnym i mogą skutecznie zepsuć efekt zadbanej skóry. Najlepiej zapobiegać im zawczasu, nie dając się rozwinąć. Stosując się do powyższych porad i wykorzystując naturalne sposoby pielęgnacji skóry, na pewno skutecznie zahamujesz ten nieprzyjemny i nieestetyczny proces. W innym przypadku warto zastosować środki lecznicze.

Lecznicze środki zaradcze na wrastające włoski:

Jeżeli dotyczy cię problem wrastania włosków, bardzo istotna jest właściwa kuracja. Nieleczenie może prowadzić do zakażeń i innych komplikacji dermatologicznych. Efektem będzie trwałe przebarwienie skóry w danym miejscu lub nawet blizna.

Jeżeli regularnie zmagasz się z omawianym problemem, najlepiej będzie zasięgnąć rady lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej specjaliści wykonują w miejscu zmiany skórnej niewielkie nacięcie sterylnym skalpelem lub igłą, aby uwolnić wrośnięty włosek. Na wrastające włoski niekiedy przepisuje się sterydy do wcierania w skórę, aby zredukować obrzęk, czy też leki innego rodzaju:

 1. Retinoidy lub Retin A – pomagają usuwać martwe komórki skóry i redukują zmiany w jej pigmentacji, które często pojawiają się jako następstwo wrastających włosków.
 2. Antybiotyki przyjmowane doustnie – w celu wyleczenia infekcji spowodowanej przez wrastające włoski.

Nie istnieje jednolity program leczenia tego problemu. Dostępne są jednak metody profilaktyki. Jeżeli jesteś kobietą, która goli nogi oraz pachy, powyższe wskazówki mogą okazać się dla Ciebie szczególnie przydatne. Zapoznaj się również koniecznie z naszą ofertą naturalnych scrubów i peelingów do ciała, nadających się doskonale do zapobiegania wrastaniu włosków.

naturalne peelingi i scruby do ciała

 

 

Pozbądź się problemu wrastających włosków wykorzystując wspaniałe, zupełnie naturalne scruby i peelingi do ciała

 

 

Jedna odpowiedź na Wrastające włoski – 7 prostych sposobów na zapobieganie

 1. Ada - Odpowiedz

  27/04/2014 at 12:43

  na wrastające włoski polecam Bump Eraiser:)

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.