Gliceryna – 9 korzyści dla tłustej cery
Gliceryna jest jednym z podstawowych składników organicznych, wykorzystywanych w różnego rodzaju środkach pielęgnacji ciała. Ze względu na swoje właściwości może być z powodzeniem stosowana również do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej.
Gliceryna ma bardzo wiele zastosowań w pielęgnacji skóry i znana jest również jako glicerol. Jest to bezbarwna i bezwonna substancja organiczna, która ma słodki smak. Gliceryna jest również wykorzystywana do produkcji syropów na kaszel, nalewek oraz eliksirów, jako ważny składnik farmaceutyczny.
Gliceryna występuje również powszechnie w kremach, maściach, mydłach, balsamach oraz peelingach do ciała. Nadaje się do wszystkich typów cery, włączając w to cerę tłustą. Jest przydatna przy leczeniu wielu problemów związanych z tłustą cerą, takich jak trądzik, infekcje skórne, zmarszczki oraz linie mimiczne. Pozostawia skórę oczyszczoną i nawilżoną, nie wywołując skutków ubocznych. Poniżej przedstawiono podstawowe korzyści, które gliceryna może przynieść tłustej cerze:
1. Utrzymywanie wilgoci
Gliceryna jest środkiem utrzymującym wilgoć, przez co pomaga zatrzymywać ją w skórze. Ma również naturę higroskopijną, co oznacza, iż jest w stanie przechwycić wilgoć z powietrza i oddać ją skórze. Dzięki temu zmniejsza utratę wody poprzez parowanie, utrzymując tłustą cerę nawodnioną i odżywioną.
2. Dojrzewanie komórek
Gliceryna odgrywa istotną rolę w dojrzewaniu komórek. Aplikując ją powierzchniowo na tłustą cerę, można pozbyć się wielu problemów skórnych. Skutecznie leczy pryszcze, trądzik oraz zapobiega powstawaniu wągrów.
3. Nietoksyczność
Gliceryna jest nietoksyczna i można ją bezpiecznie stosować w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Nie szkodzi również skórze dzieci i niemowląt, a także cerze wrażliwej oraz tłustej. Gliceryna nie traci swojej stabilności chemicznej i w połączeniu z innymi składnikami przedłuża trwałość produktów. Nie podrażnia tłustej cery ani nie wywołuje alergii.
4. Struktura skóry
Gliceryna chroni i poprawia stan tłustej skóry, wypełniając macierz międzykomórkową. Buduje jednolitą strukturę skóry. Jej właściwości higroskopijne oraz utrzymujące wilgoć czynią z niej doskonały środek upiększający do tłustej cery. Zatrzymuje wilgoć, nie dodając tłustości. Pomaga również budować barierę chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą niszczyć skórę, a także zapobiega utracie wilgoci.
5. Leczenie problemów skórnych
Gliceryna wspaniale działa na tłustą cerę. Jest w stanie leczyć wiele dolegliwości, takich jak trądzik czy wypryski. Pomaga również ograniczać infekcje bakteryjne.
6. Wykorzystanie w maseczkach do twarzy
Możesz użyć gliceryny w maseczce wraz z ziemią fulerską. Wymieszaj oba składniki i dodaj wody, aby uzyskać pastę. Rozprowadź ją równomiernie po twarzy oraz szyi. Po 15 minutach spłucz zimną wodą. Owa maseczka znakomicie nawilża i upiększa skórę.
7. Łagodne działanie na skórę
Gliceryna często dodawana jest do mydeł, balsamów do ciała oraz kremów – jest całkowicie bezpieczna i nie podrażnia tłustej cery. Nie wywołuje skutków ubocznych i jest skuteczna w walce z takimi chorobami skóry jak łuszczyca czy egzema.
8. Nawilżanie
Gliceryna może być aplikowana bezpośrednio na skórę jako środek nawilżający. Możesz dodawać ją do kąpieli, kremów, balsamów czy też kosmetyków do mycia twarzy. Dzięki temu nawilżysz skórę i zadbasz o jej zdrowie.
9. Wygładzanie
Tłusta cera może sprawiać wrażenie matowej, a poza tym jest podatna na wiele dolegliwości, takich jak trądzik, podrażnienia czy zaczerwienienie. Używaj zatem gliceryny regularnie, aby im zapobiegać. Wygładzi ona również twoją cerę, wypełniając mikroskopijne pory.
Nakazy i zakazy, dotyczące stosowania gliceryny do tłustej skóry:
Zawsze rozcieńczaj glicerynę wodą, gdy aplikujesz ją bezpośrednio na skórę.
- Dla lepszego efektu możesz dodać do niej wody różanej.
- Nigdy nie aplikuj gliceryny w dużych ilościach.
- Nie pozostawiaj jej na długo na twarzy.
- Unikaj używania gliceryny w balsamach, gdyż są one kleiste i bez tego.
- Zawsze spłukuj ją dokładnie, gdyż ze względu na swoją kleistą naturę może przyciągać kurz oraz zanieczyszczenia.