Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Jakich składników unikać w produktach dla niemowląt i małych dzieci

jakich składników unikać w produktach dla niemowląt

Niewielu rodziców ma dobre rozeznanie w kosmetycznych produktach dla niemowląt i nieco starszych dzieci. Coraz rzadziej stosuje się tradycyjne metody pielęgnacji maluszków i z tego powodu należy zwracać większą uwagę przy zakupie właściwych kosmetyków. Koniecznie zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi wskazówkami na ten temat.

Poniższe porady pomagają uświadamiać, jakich chemicznych składników, obecnych w wielu kosmetycznych produktach dla niemowląt i nieco starszych dzieci, warto unikać. Wskazują one również najważniejsze powody, dlaczego substancje owe nie powinny mieć styczności z delikatną skórą naszych maluszków.

Składniki niepożądane w produktach dla niemowląt

Wystarczy, że produkt do pielęgnacji skóry zawiera 1% naturalnych składników, a już może zostać nazwany “naturalnym”. Oczywiście jest to naturalne nadużycie, jednak dość często stosowane przez bardzo wielu producentów, wykorzystujących dobrą wiarę i zaufanie swoich klientów.

Wiadomo, iż niektóre substancje, naniesione na skórę, są przez nią wchłaniane i przenikają do krwiobiegu. Badania wykazały, iż w zależności od natury i właściwości danej substancji, nawet do 60% z tego, co znalazło się na skórze, może zostać wchłonięte. Dlatego tak ważne jest to, co występuje w produktach dla niemowląt i małych dzieci.

Nawet tak zwane “naturalne” produkty mogą okazać się szkodliwe. Skoro wystarczy 1% naturalnych składników, aby mogły otrzymać taką etykietkę, oznacza to, że równie dobrze w pozostałych 99% mogą być mieszanką syntetycznych związków i wody.

Wzrasta częstotliwość występowania egzemy oraz alergii wśród dzieci, a jako głównego winowajcę zaistniałej sytuacji często uznaje się wczesny kontakt z ?toksycznymi kosmetykami?. Mimo to wiele popularnych produktów dla dzieci i niemowląt wciąż zawiera duże ilości substancji chemicznych, które mogą podrażniać delikatną skórę i wywoływać reakcje alergiczne.

Warto zatem zwrócić uwagę na etykietę i nie decydować się na kosmetyki dla dzieci z zawartością wielu szkodliwych substancji chemicznych. Niestety większość składników, nawet tych całkowicie organicznych, nosi “tajemnicze nazwy”, dopasowane do standardu INCI, obejmującego w większości nazwy pochodzenia łacińskiego i angielskiego.

Konserwanty w produktach dla niemowląt

Sztuczne środki konserwujące są jedną z głównych przyczyn podrażnień oraz reakcji alergicznych. Niektóre z nich uwalniają niewielkie ilości formaldehydu, który jest substancją drażniącą, kancerogenną i neurotoksyczną. Następujące związki zawierają formaldehyd, mogą go uwalniać lub rozkładać się do niego:

 • bronopol (2-bromo-2-nitro-1,3-propanodiol)
 • diazolidynylan mocznika
 • DMDM hydantoina
 • imidazolidinyl mocznika
 • quaternium-15

Inne środki konserwujące, które mogą wywoływać reakcję alergiczną oraz podrażnienia, to:

 • metylochloroizotiazolinon
 • metyloizotiazolinon
 • parabeny (butyl, etyl, metyl, propyl, izobutyl)

Składniki, którym przypisuje się działanie kancerogenne

Wiele kosmetyków zawiera DEA lub TEA. Żadna z tych substancji sama w sobie nie posiada właściwości kancerogennych, lecz jeśli produkt dodatkowo ma w składzie azotany (które nie zawsze są wymienione na etykiecie), może to wywołać reakcję chemiczną, prowadzącą do powstania rakotwórczych nitrozamin.

Inne substancje chemiczne, które niosą ze sobą ryzyko powstania nitrozamin, to:

 • bronopol (2-bromo-2-nitro-1,3-propanodiol)
 • padymat O (znajdujący się w kosmetykach z filtrem przeciwsłonecznym)
 • 1,4-dioksan

Warto zatem zadbać, by w kosmetycznych produktach dla niemowląt i małych dzieci nie znalazły się żadne, wyżej wymienione substancje chemiczne.

Środki emulgujące i pianotwórcze

Jednym z najpowszechniejszych środków pianotwórczych w szamponach, żelach pod prysznic, solach do kąpieli, a nawet pastach do zębów jest laurylosiarczan sodu, czyli tzw. SLS. SLS jest dobrze znaną substancją podrażniającą skórę i powinno się go unikać – w szczególności w kontakcie z młodą, wrażliwą skórą.

Wybierając produkty do pielęgnacji małych dzieci warto zdecydować się na takie, które opierają się na naturalnych składnikach myjących. Niewiele osób wie, że niektóre składniki roślinne, takie jak mydlnica lekarska mają doskonałe właściwości myjące i nie stanowią zagrożenia nawet dla najmniejszych dzieci. Dlatego często stanowią podstawowy ingredient oczyszczający wielu kosmetyków naturalnych.

Little Siberica - kosmetyki naturalne w sklepie LifeTree.pl

 

 

Koniecznie poznaj naszą ofertę w pełni bezpiecznych kosmetyków dla dzieci

 

 

 

[flo_button url=”https://www.lifetree.pl/codzienna-pielegnacja/unikac-w-produktach-dla-niemowlat/2/” style=”green” size=”small” type=”square” target=”_self”] Czytaj dalej[/flo_button]

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.