Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Starzenie się skóry i włosów – Jaki jest wpływ stresu

starzenie się skóry

Stres jest nie tylko szkodliwy dla zdrowia ale i urody. Może powodować starzenie się skóry i włosów w bardzo szerokim zakresie. Jakie są tego objawy?

Badania jednoznacznie dowodzą, iż stres ma negatywny wpływ na całokształt naszego zdrowia, powodując jednocześnie przedwczesne starzenie się skóry i włosy. Naukowcy wciąż poznają mechanizmy działania tego procesu, jest jednak pewne, iż substancje chemiczne, które wyzwala stres, wywołują określone zmiany biologiczne. Tak więc jeśli czujesz się źle ze zmarszczkami na twarzy, martwią cię kurze łapki i marzysz o tym, aby spowolnić proces starzenia, najlepszym punktem wyjścia będzie zniwelowanie poziomu stresu w twoim życiu. Przyjrzyjmy się teraz bliżej skutkom stresu, dostrzegalnym w wyglądzie skóry i włosów.

1. Sucha cera i starzenie się skóry

Według Petera Eliasa, profesora dermatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, chroniczny stres wpływa na zwiększenie produkcji kortyzolu, co sprawia, iż skóra z większym trudem zatrzymuje wodę. Brak odpowiedniego uwodnienia tkanek bezpośrednio wpływa na starzenie się skóry. Oprócz redukcji stresu zaleca się w takim przypadku codzienne oczyszczanie i nawilżanie skóry oraz ciała za pomocą delikatnych, organicznych produktów.

2. Zmarszczki i linie mimiczne

Stres wyzwala produkcję kortyzolu, przez co wzrasta poziom cukru we krwi, a to z kolei skutkuje niewłaściwym działaniem elastyny i kolagenu. Ponadto stałe napięcie mięśniowe, wywoływane przez stres, prowadzi do formowania się zmarszczek i powoduje starzenie się skóry i włosów. Możesz stosować naturalne produkty, które pobudzają skórę do wytwarzania kolagenu, choć nie są one tak skuteczne jak suplementy w rodzaju żelatyny w proszku czy też krzemionki. Oczywiście na rynku istnieje wiele ofert poprawiania wyglądu skóry za pomocą botoksu czy wypełniaczy. Zabiegi te jednak wymagają użycia toksycznych substancji chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz wywoływać trwałe deformacje. O wiele prostszym sposobem jest ograniczenie codziennego stresu, ale jak wiadomo nie jest to takie łatwe. Możesz jednak zadbać o wygląd i zdrowie skóry, używając naturalnych produktów, które zawierają organiczne składniki.

3. Zaczerwienienie i trądzik różowaty

Stres zwiększa przepływ krwi i rozszerza naczynka krwionośne, co może być przyczyną trądziku różowatego. Stres osłabia ponadto układ odpornościowy, przez co trądzik będzie się dłużej utrzymywał i miał zaostrzony przebieg. Można stosować leki, które zredukują zapalenie, jednak przede wszystkim należy rozważyć zmianę diety, włączając do niej więcej białek i tłuszczów, a ograniczając ilość węglowodanów. Pomogą również organiczne produkty do pielęgnacji skóry.

4. Kurze łapki

Może się to wydać zaskakujące, okazuje się jednak, iż kurze łapki również bywają efektem stresu. Choć nazywane są zmarszczkami śmiechu, często nie mają z nim żadnego związku. Owe zmarszczki w okolicach oczu są w istocie objawem, jakie daje starzenie się skóry, a ich efektem jest znacznie bardziej sędziwy wygląd. Aby skutecznie z nimi walczyć, na początek warto poddawać się zabiegom rozluźniającym i relaksacyjnym. Można także zapisać się na jogę i korzystać z medytacji. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, pij więc dużo wody. Niezbędne jest także wcieranie naturalnego kremu pod oczy, który chroni delikatną skórę w tym rejonie.

5. Przedwczesne siwienie

Stres niewątpliwe wpływa nie tylko na starzenie się skóry, ale także na przedwczesne siwienie włosów. Osoby poddane silnemu stresowi lub traumatycznym przeżyciom, takim jak wypadek samochodowy, nagła utrata bliskiej osoby czy nawet poród, są w stanie w krótkim czasie osiwieć – całkowicie lub częściowo. Przez to będą się one czuły i wyglądały na znacznie starsze, niż są w rzeczywistości. Aby więc uniknąć przedwczesnego siwienia, musisz przestać się denerwować!

6. Przerzedzenie włosów

Stres powiązano również z rzednięciem włosów oraz łysieniem u kobiet. Bardzo częstą przypadłością jest tzw. łysienie plackowate, będące klasycznym objawem nadmiernego napięcia nerwowego. Aby prawidłowo dbać o włosy, zachowując ich zdrowie i piękny wygląd, warto używać wysokiej jakości naturalnych produktów do ich pielęgnacji, w postaci szamponów oraz odżywek.

Badania na temat stresu i starzenia się skóry

W jednym z numerów czasopisma Archives of Dermatology, w artykule pod tytułem Psychologiczny stres zaburza homeostazę bariery przepuszczalności naskórka opublikowano wyniki badania, które ujawnia, w jaki sposób stres zaburza działanie skóry jako naturalnej bariery. Prowadzi on mianowicie do utraty wody oraz zmniejszenia zdolności cery do samoistnej naprawy uszkodzeń. Dermatolodzy wypowiadają się często na temat bezpośredniego związku stresu z dolegliwościami takimi jak: egzema, łuszczyca, trądzik różowaty oraz starzenie skóry.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.