Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Jak zapobiegać i dbać o przetłuszczające się włosy

przetłuszczające się włosy

Jeśli znalazłeś się na tej stronie, prawdopodobnie masz dość kłopotliwego problemu przetłuszczających się włosów. Tłuste włosy i skóra głowy to często nieprzyjemne odczucie, niechlujny wygląd, a zdąża się nawet, że i przykry zapach. Może ono również spowodować  zwiększenie intensywności trądziku twarzy na linii włosów. Jak radzić sobie z tym problemem?

Zbyt szybko przetłuszczające się włosy to często nie tylko problem estetyczny. Może on sygnalizować wiele problemów zdrowotnych, głównie na tle hormonalnym. Jednak w większości przypadków wynika on z nieprawidłowego doboru produktów pielęgnacyjnych oraz złego ich stosowania. Odpowiedzią mogą być prawidłowo dobrane kosmetyki organiczne i naturalne metody pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze spostrzeżenia na ten temat.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Pierwszym i absolutnie niezbędnym krokiem do zrozumienia, jak radzić sobie z tłustą skórą głowy i włosami, jest dobre rozpoznanie jakie jest źródło powstawania problemu. Czasami problem przetłuszczających się włosów jest tymczasowy i uzależniony od  wahań hormonalnych podczas okresu dojrzewania, ciąży, nieprawidłowej pracy tarczycy czy menopauzy. W takich przypadkach bardzo często organizm produkuje sebum w nadmiarze, czego skutkiem jest nieestetyczny wygląd włosów. Najważniejszym działaniem zapobiegawczym jest wówczas dbanie o wyrównany poziom hormonów, który zdecydowanie wymaga pomocy lekarskiej.

Nadmiar sebum to również problem pielęgnacyjny, który może pojawiać się z innego powodu. Dość często przetłuszczające się włosy są zwyczajnie następstwem specyficznych genów, ale również nieodpowiedniej pielęgnacji lub złego doboru kosmetyków. Jeśli problem wydaje tymczasowy lub pojawia się nagle, rozmowa z lekarzem może dać odpowiedź, czy nie masz żadnych podstawowych problemów hormonalnych, które można leczyć farmakologicznie. W innym przypadku warto postawić na sprawdzone metody naturalne. Na co zatem warto zwrócić uwagę, by zatrzymać przetłuszczanie się skóry głowy i włosów?

Cykl pielęgnacyjny włosów przetłuszczających się

Szybko nawracające uczucie przetłuszczenia skóry głowy i włosów bardzo często wynika z błędnego koła stosowania nieprawidłowych metod pielęgnacji, które w rzeczywistości często pogłębiają problem, zamiast go rozwiązywać. Przede wszystkim zbyt częste mycie głowy może zwiększać natężenie problemu, gdyż szybsza produkcja sebum będzie naturalną odpowiedzią obronną organizmu na zbyt intensywne oczyszczanie. Szczególnie gdy używamy drogeryjnych szamponów z silnymi dodatkami pieniącymi, takimi jak SLS.

Wiele kobiet budzi się rano z przetłuszczonymi włosami i pierwszym odruchem jest chęć umycia głowy. W efekcie tego pozbywa włosy naturalnego sebum, a naturalną reakcją organizmu jest jego szybka produkcja i powrót do stanu wcześniejszego. Czasami odpowiedzią gruczołów łojowych jest praktycznie natychmiastowe wytworzenie takiej ilości sebum, że włosy stają się jeszcze bardziej przetłuszczone, już w zaledwie kilka godzin.

Z tego powodu warto zastanowić się głębiej jak reaguje nasz organizm na stosowane metody codziennej pielęgnacji włosów. Najczęściej kluczowym elementem jest zaprzestanie stosowania drogeryjnych szamponów do włosów, z zawartością silnych środków pieniących. Poza szybką zdolnością oczyszczania mają tendencję do silnego wysuszenia skóry głowy, a tym samym wywołują mocną reakcję organizmu i tylko pogłębiają problem. W takim przypadku im bardziej myjesz włosy, tym bardziej skóra głowy wzmaga produkcję sebum. Jedynym sposobem na wyrwanie się z tego błędnego koła jest wybór łagodniejszych szamponów oraz stopniowe zmniejszenie intensywności zabiegów oczyszczania.

Jednym z podstawowych kroków ograniczenia przetłuszczania się włosów jest wybór naturalnego szamponu bez sls i innych składników syntetycznych. Produkty tego typu składają się z wysokiej jakości składników aktywnych pochodzenia roślinnego. Mają również delikatny wpływ na skórę głowy, nie narażający jej na podrażnienia i przesuszenie.

 

Polecane szampony naturalne bez chemii:

rokitnikowy szampon do włosów tłustych i normalnych

Rokitnikowy szampon do włosów tłustych i normalnych – Natura Siberica

 

Szampon do włosów przetłuszczających się Objętość i Równowaga

Szampon do włosów przetłuszczających się Objętość i Równowaga – Natura Siberica

szampon oczyszczający

Szampon oczyszczający Moroccan Shampoo – Planeta Organica

Przerwanie cyklu produkcji sebum

Najlepszym sposobem, aby przerwać cykl nadmiernej produkcji sebum jest zdecydowane zredukowanie intensywności mycia włosów. Zanim powiesz “nie ma mowy!” koniecznie przeczytaj poniższe uwagi.

W celu ograniczenia intensywności mycia głowy warto zacząć powoli. Zredukuj jedno mycie w tygodniu i pomiń użycie szamponu. Najlepiej wybierz dzień, w którym możesz nosić kapelusz lub czapkę, lub gdy będziesz w domu przez cały dzień. Następnie rób to dwa dni w tygodniu. Dojście do etapu, gdy będzie można z powodzeniem myć włosy co drugi dzień, będzie olbrzymim sukcesem. Tylko nie oczekuj zbyt szybkich efektów, gdyż twój organizm będzie potrzebował trochę czasu. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i determinacji w działaniu.

W tym czasie można eksperymentować z suchymi szamponami i pudrami do włosów, które mają na celu pomóc zamaskować problem, bez pozbawiania skóry głowy sebum. Należy jednak pamiętać, by wybierać produkty bez dodatków chemicznych i stosować je raczej na końcówki włosów, z dala od ich nasady.

Kolejnym elementem będzie właściwy dobór szamponu i odżywki, które pomogą zrównoważyć poziom nawilżenia. Lekki nawilżający szampon naturalny i odżywka pomogą zrównoważyć poziom wilgotności, nie obciążając włosów, a jednocześnie nie zmuszając organizmu do intensywnej produkcji naturalnego łoju. Warto również pamiętać, że szampon wybiera się pod typ skóry głowy, a odżywkę uwzględniając charakterystykę samych włosów.

Wbrew pozorom nie warto pomijać odżywki, jednak należy używać jej ostrożnie, najlepiej z dala od skóry głowy. Wybierz jeden z delikatniejszych produktów, najlepiej naturalnych. Odżywka znacznie polepszy wygląd końcówek włosów i utrzyma je w zdrowej kondycji.

 

Polecane odżywki do włosów na bazie ekstraktów i olejków roślinnych:

Balsam do włosów przetłuszczających się Objętość i Równowaga

Balsam do włosów przetłuszczających się Objętość i Równowaga – Natura Siberica

Rokitnikowy balsam do włosów tłustych i normalnych

Rokitnikowy balsam do włosów tłustych i normalnych – Natura Siberica

balsam oczyszczający

Marokański balsam oczyszczający do włosów – Planeta Organica

Kilka wskazówek dla tłustej skóry głowy

Niezależnie od tego, czy zbyt tłusta skóra głowy jest czasowym, czy też trwałym problem, istnieje wiele produktów i działań, które mogą pomóc skutecznie sobie z nim radzić. Oto kilka kluczowych wskazówek:

  • Upewnij się, że myjesz włosy prawidłowo, co oznacza, że należy je silnie nawilżyć, prawidłowo umyć, dokładnie spłukać. Włosy powinno się płukać przez minimum 30 sekund. Czasami przetłuszczające się włosy są efektem działania źle spłukanego szamponu lub odżywki.
  • Płucz włosy po umyciu chłodną wodą. Gorąca woda może pobudzać gruczoły, które produkują sebum, a zimna woda pomaga ograniczyć ich aktywność. Chłodna woda pomaga również zamknąć pory naskórka i zmniejszyć uszkodzenia włosów. To samo odnosi się do suszarki do włosów. Jeśli musisz koniecznie jej używać niech powietrze, którymi traktujesz włosy, będzie jak najbardziej chłodne. Gorące może stymulować produkcję łoju, ale również niszczyć strukturę włosów.
  • Ręce przy sobie! Dotykaj włosów jak najmniej, szczególnie gdy masz skłonności do ich przetłuszczania. Im więcej dotykasz, szczotkujesz, a nawet stylizujesz włosy, tym więcej sebum będzie produkowane.
  • Używaj leczniczego szamponu dwa razy w miesiącu. Twoje przetłuszczające się włosy mogą być wynikiem nagromadzonych składników produktów drogeryjnych lub zbyt ciężkich odżywek. Nawet, jeśli nie używasz za dużo produktów do włosów, mogą one długo utrzymać ślady stosowania szamponów z zawartością silikonów. Używaj tylko naturalnych szamponów oczyszczających kilka razy w miesiącu.
  • Suchy szampon wydaje się być twoim najlepszym przyjacielem, nie warto jednak zbytnio go nadużywać. Tego typu produktu można użyć do szybkiej absorpcji i pozbycia się nadmiaru łoju w ciągu dnia. Suchy szampon natychmiast pochłania sebum, ale i pomaga w nadaniu włosom objętości i pochłania nieprzyjemne zapachy. Stosuj jednak tylko produkty naturalne, bez zawartości drażniących substancji syntetycznych.
  • Do układania włosów, które mają skłonność do przetłuszczania, poszukaj naturalnych kosmetyków o właściwościach wolumizujących. Mają one tendencję do zawiera mniejszej ilości olejków i nawilżaczy, które mogą czynić twoje włosy bardziej ociężałymi.
  • Trzymaj się z dala od produktów, zapewniających dodatkowy połysk i wzmocnienie. Zwykle oznaczają one formułę wzbogaconą o zbyt dużą zawartość olejków naturalnych.
  • Polub swoje loki i fale. Jeżeli naturalnie posiadasz kręcone włosy, lepiej pozostaw je takie, jakimi są. Prostując je, przyczyniasz się do silniejszej stymulacji produkcji łoju. Dodatkowo przetłuszczenie prostych włosów jest o wiele bardziej widoczne.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.