10 kroków oczyszczania twarzy wg tradycji Ajurwedy
Czy zdajesz sobie sprawę, jak dużą możesz mieć kontrolę nad fakturą, czystością, elastycznością i szeroko pojętym zdrowiem skóry twarzy, a zależy to tylko od tego, w jaki sposób i jak często ją oczyszczasz? Niezależnie od wieku oraz płci wyświadczysz swojej cerze ogromną przysługę, robiąc to we właściwy sposób.
Oczyszczanie to niewątpliwie najważniejszy element codziennej pielęgnacji cery twarzy. Przeprowadzone właściwie, pozwala pozbyć się martwych komórek naskórka, kurzu oraz brudu, resztek makijażu i bakterii, a także zapobiega zatykaniu się porów.
Oczyszczanie wspomaga również krążenie i ułatwia wchłanianie stosowanych zewnętrznie składników odżywczych. Dzięki temu można cieszyć się znacznie lepszym, zdrowym i pięknym wyglądem.
Oto kilka zaleceń na temat właściwego oczyszczania twarzy, których dostarcza 5000-letnia tradycja medycyny ajurwedyjskiej:
-
Myj twarz dwa razy dziennie, nie więcej
Pod warunkiem, że nie masz kontaktu z dużą ilością pyłu czy zanieczyszczeń, schemat ten odpowiedni jest dla każdego typu cery. Zbyt częste mycie pozbawia skórę naturalnego natłuszczenia. Z kolei oczyszczanie nieregularne, a w szczególności jego pomijanie przed pójściem do łóżka, może prowadzić do nawarstwiania się zanieczyszczeń i powstawania wyprysków.
Równie ważny jest dobór odpowiednich produktów oczyszczających. Można je wykonywać samodzielnie lub kupić gotowe kosmetyki naturalne, np. polecanej marki Orientana.
-
Wybierz kosmetyk myjący odpowiedni dla twojego typu cery
Do mycia twarzy nie używaj zwykłego mydła: działa zbyt drażniąco i wysuszająco, a na dłuższą metę może niszczyć cerę. Zbyt oleisty środek może zatykać pory, zaś zbyt wysuszający – podrażniać skórę.
Kosmetyk do oczyszczania cery suchej powinien zawierać odżywiające ekstrakty z ziół oraz olejki. Z kolei cera tłusta wymaga takiego, w którego składzie znajdują się zioła regulujące wydzielanie łoju i odpowiednio dbające o jej czystość. Do cery wrażliwej nadają się wyłącznie kosmetyki delikatne, bezzapachowe i niedrażniące. Tradycyjne ajurwedyjskie środki myjące wykonywane są ze świeżych i naturalnych składników:
- zioła poprawiające lub oczyszczające cerę – kurkuma, amla, miodla indyjska czy drzewo sandałowe;
- substancje zmiękczające – mleko, jogurt czy miód;
- składniki uzupełniające i zapachowe – woda kwiatowa lub cytrusowa o leczniczym aromacie.
Możesz wykonać własny kosmetyk, mieszając suche składniki i tuż przed użyciem dodając do nich mleko lub śmietanę. Możesz również zamiast tego rozejrzeć się za naturalnym, delikatnym środkiem myjącym, wzbogaconym o dobroczynnie działające na skórę zioła.
-
Zawsze myj twarz letnią wodą
Woda gorąca wysusza i niszczy cerę, natomiast zimna nie rozpuszcza tak dobrze osadzonego kurzu i brudu. Letnia woda ma temperaturę niewiele różniącą się od temperatury ciała.
-
Jeżeli używasz gąbki lub myjki, upewnij się, że jest ona czysta i miękka
Nie są to jednak przybory niezbędne do dokładnego mycia: równie dobrze możesz posłużyć się palcami. Należy pamiętać, że wszystkie środki myjące narażone są na pozostawanie resztek naskórka, a tym samym namnażanie bakterii i szkodzeniu podczas późniejszych zabiegów oczyszczania.
-
Przed myciem twarzy dokładnie wyczyść ręce
Użyj opaski, aby przytrzymać włosy z dala od twarzy. Do pielęgnacji twarzy zawsze należy przystępować z czystymi rękoma, a także ręcznikiem i pozostałymi przyborami. Warto również wspomnieć, że skóra twarzy nie powinna być dotykana brudnymi rękami również w ciągu dnia.
-
Zacznij od spryskania twarzy oraz szyi letnią wodą
Większość kosmetyków oczyszczających wymaga zastosowania wstępnego nawilżenia.
-
Nakładaj kosmetyk myjący za pomocą palców lub miękkiej gąbki
Zabieg oczyszczania twarzy wykonuje się poprzez delikatne ruchy okrężne, posuwając się od dołu do góry w obrębie twarzy oraz szyi.
Nie trzyj zbyt mocno. Delikatne masowanie wystarczy, aby pobudzić krążenie oraz usunąć zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka. Zbyt intensywne szorowanie rozciąga i podrażnia skórę – szczególnie tę delikatną wokół oczu.
-
Obficie opłucz twarz letnią wodą
Nie zapomnij spłukać środka myjącego z szyi oraz linii włosów, jego pozostałości mogą bowiem zatykać pory i przyciągać kurz.
-
Delikatnie osusz twarz miękkim ręcznikiem
Nie trzyj ani nie przeciągaj ręcznika po skórze. Pamiętaj, że ręcznik do twarzy zawsze powinien być czysty.
-
Zapewnij odpowiednie tonizowanie cery
Od razu po myciu zastosuj tonik na bazie wody lub innych składników naturalnych, a także kosmetyk nawilżający, dostosowany do twojego typu cery. Dzięki temu możliwe będzie zatrzymanie wilgoci i zapewnienie skórze właściwego odżywienia, gdy wciąż jeszcze jest wyjątkowo chłonna na składniki aktywne.