Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Dlaczego warto wybierać kosmetyki bez parabenów

kosmetyki bez parabenów

W ostatnim czasie nawiązało się wiele dyskusji na temat parabenów, zwłaszcza w szeroko rozumianej branży zdrowia i urody. Dotyczą one głównie ich potencjalnej szkodliwości oraz możliwych sposobów ich unikania. Czy istnieje zatem realna alternatywa dla ogromnej ilości środków czyszczących i pielęgnacyjnych z zawartością dodatków chemicznych?

Parabeny to grupa związków chemicznych, które wykorzystywane są w wielu stosowanych na co dzień produktach kosmetycznych. Główną rolą parabenów jest zapobieganie rozwojowi bakterii i grzybów, a tym samym przedłużanie okresu przydatności danego produktu. Pełnią one zatem rolę powszechnie stosowanych konserwantów, umożliwiających producentom i sprzedawcom na długi okres dystrybucji, magazynowania i sprzedaży.

Kosmetyki bez parabenów to nie chwilowa moda

Jak wiadomo, w ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość społeczna wielu zagrożeń, również płynących z nierozważnego stosowania sztucznych dodatków w produktach żywieniowych i pielęgnacyjnych. Ludzie coraz częściej szukają zdrowych alternatyw dla powszechnie dostępnych produktów drogeryjnych, a tym samym swoje wybory dostosowują do szeroko pojmowanego zdrowego stylu życia.

Odpowiedzią na to niezwykle szybko rosnące zjawisko oraz powszechne poszukiwanie produktów organicznych, również wolnych od parabenów, są coraz liczniejsze marki kosmetyków naturalnych. W tej chwili produkty tego typu są już dość łatwo dostępne, ponieważ coraz liczniejsi producenci zaczęli zauważać, że ludzie w nowoczesnym świecie pragną produktów pochodzących z natury. Szczególne znaczenie będą tu jednak wciąż miały przede wszystkim drogerie i sklepy internetowe.

Jakie produkty najczęściej zawierają parabeny

Parabeny znajdują się w wielu kosmetykach, lekach oraz tzw. chemii gospodarczej, czyli w produktach stosowanych powszechnie w branży ochrony zdrowia i urody. W szczególności można je spotkać w tzw. kosmetykach drogeryjnych, szeroko dostępnych w sklepach osiedlowych, supermarketach oraz tradycyjnych drogeriach.

Przyglądając się poszczególnym etykietom kosmetyków można stwierdzić, że wprost półki uginają się od przeważającej większości produktów do pielęgnacji skóry i włosów z zawartością parabenów i innych dodatków chemicznych, takich jak silikony czy SLS. Można je spotkać w kosmetykach stosowanych do higieny osobistej, dezodorantach, pastach do zębów, żelach do golenia, a także szamponach i odzywkach do włosów.

Dlaczego parabeny nie są pożądane

Parabeny są potencjalnie szkodliwe z wielu powodów. Mogą mieć ogólnie negatywny wpływ na zdrowie ludzi, na wiele różnych sposobów. Wiele produktów z zawartością parabenów, które mają kontakt ze skórą często powodują podrażnienia i reakcje alegriczne. Jest to szczególnie szkodliwe w odniesieniu do dzieci i niemowląt, a także dorosłych o wrażliwej skórze.

Jeśli Ty lub Twoje dziecko macie wrażliwą skórę może się okazać, że nawilżające szampony i produkty do kąpieli z parabenami przyczynią się do powstawania problemów dermatologicznych. Typowe problemy skórne związane z parabenami to zapalenie skóry, trądzik różowaty i inne reakcje alergiczne. Warto zatem w takim przypadku zrezygnować z dotychczas stosowanych środków pielęgnacyjnych i wypróbować np. szampony bez parabenów, a także innego typu kosmetyki naturalne.

Istnieje również podejrzenie, że parabeny przedostające się przez skórę do wnętrza organizmu mogą powodować niezwykle niebezpieczne zaburzenia hormonalne. Objawy i przyczyny pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia mogą być w takim przypadku bardzo trudne do zdiagnozowania i rodzić bardzo niepokojące następstwa.

Dlaczego kosmetyków bez parabenów

Wiele marek rozpoczęło produkcję kosmetyków bez parabenów, praktycznie dla wszystkich grup wiekowych i typów odbiorców. Możliwa jest zatem wymiana stosowanych dotychczas środków do pielęgnacji delikatnego ciała dziecka, na w pełni naturalne środki myjące bez SLS i parabenów.

Warto w takim przypadku zwróć szczególną uwagę na produkty wchodzące w kontakt ze skórą i błonami śluzowymi, takie jak pasta do zębów, czy kremy do twarzy. Unikając parabenów dbasz przede wszystkim o zdrowie swoje i swoich najbliższych, a tym samym unikasz wielu potencjalnych zagrożeń.

Stosowane czasem określenie „bez parabenów” lub też „parabens free” oznacza, że produkt nie zawiera w swoim składzie tego typu dodatku. Kosmetyki bez parabenów stanowią obecnie grupę produktów pielęgnacyjnych, pozwalających w większym stopniu ograniczyć negatywny wpływ środowiska zewnętrznego na nasze ciało.

Można również na rynku zauważyć stale rosnącą ich dostępność, a także bardzo przystępne ceny. Być może warto zatem zmienić swoje podejście i zacząć bardziej świadomie wybierać to co dla nas najlepsze?

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.