Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

12 rzeczy o skórze których nie wiedzieliście

wiedza o skórze

Skóra, w której żyjesz jest niesamowita. Wykonuje wiele odpowiedzialnych zadań, równocześnie chroniąc narządy, pozbywając się martwych komórek i toksyn, oddychając, a także utrzymując organizm w optymalnej temperaturze. Ale ile tak naprawdę wiesz o skórze, poza tym, że należy ją regularnie chronić przed promieniowaniem słonecznym?

 

Oto kilka ciekawych faktów o największym organie naszego ciała:

 

 1. Masz dużo skóry!

Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy ile. Twoja skóra jest największym narządem organizmu, u dorosłego o średnim wzroście wynoszącym ok. 2 metrów kwadratowych. Drugim największym organem jest wątroba.

 1. Skóra w różnych miejscach ciała posiada różną grubość

Powieki mają najcieńszą skórę o grubości około 0,05 mm, podczas gdy dłonie i podeszwy stóp mają najgrubszą skórę, wynoszącą nawet do 1,5 mm. Z tego powodu niezwykle ważny jest odpowiedni dobór codziennych środków pielęgnacyjnych. Często zupełnie inne składniki posiadają produkty przeznaczone do pielęgnacji twarzy, a inne do pielęgnacji ciała, stóp i dłoni.

 

 1. Skóra co minutę zrzuca szokującą ilość komórek

Tracisz od 30.000 do 40.000 komórek skóry w każdej minucie! Wszystkie komórki ciała wymieniają się w ciągu 7 lat.

 

 1. Twoja skóra jest ciężka

Przeciętnie ok 16% ogólnej masy ciała to waga samej skóry. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych warunków, a w szczególności od proporcji i wagi ciała.

 

 1. Skóra nie składa się z tylko jednej warstwy

Skóra ciała zasadniczo posiada trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwa i służy jako bariera ochronna pomiędzy ciałem, a środowiskiem zewnętrznym. Podlega on intensywnemu działaniu na bodźce, a jego wygląd w dużej mierze zależy od kondycji pozostałych warstw skóry. Skóra właściwa jest warstwą środkową i jest odpowiedzialna za 90 procent grubości skóry. Tkanka podskórna jest najbardziej wewnętrzną warstwą i składa się m.in. z komórek tłuszczowych i kolagenowych.

 

 1. Twoja skóra pomaga organizmowi utrzymać optymalną temperaturę ciała

Gdy jesteś rozgrzany naczynia krwionośne rozszerzają, dzięki czemu ciepło może być łatwo usuwane przez skórę. Gdy twoje ciało jest zziębnięte, naczynia krwionośne w skórze kurczą się, uniemożliwiając oddawanie ciepła.

 

 1. Twoja skóra była w innym kolorze, kiedy się urodziłeś

Noworodek ze zdrową skórą ma zazwyczaj głęboko czerwonawy lub purpurowy kolor, a dłonie i stopy mają nawet lekko niebieskawy odcień. Z biegiem czasu barwa cery się zmienia, a dziecko coraz bardziej upodabnia się do dorosłych.

 

 1. Trądzik jest jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych

Szacuje się, że nawet ponad 85% ludzi doświadczyło go przynajmniej raz w życiu. Najczęściej występuje on w okresie dojrzewania, jednak może pojawić się również w innych okresach życia.

 

 1. Trądzik dotyka nawet dzieci

Trądzik jest wynikiem zaburzeń hormonów. U małych dzieci trądzik powodowany jest zwykle przez hormony matki, które po urodzeniu znajdują się jeszcze w krwi dziecka.

 

 1. Skóra niemowląt jest pokryta woskową substancją

Zewnętrzna powłoka skóry po urodzeniu to naturalny film, który chroni skórę płodu jeszcze w łonie matki. Zwykle zmywa się go z dziecka podczas pierwszej kąpieli.

 

 1. Blizny spowodowane są uszkodzeniem drugiej warstwy skóry, czyli skóry właściwej i tkanki podskórnej

Blizny powstają poprzez uszkodzenie warstwy kolagenowej skóry. Warstwa ta nie podlega cyklowi złuszczania się i odnowy. Na bliznach “kolagenowych” jest też brak mieszków włosowych, przez co stają się one bardziej widoczne na ciele.

 

 1. Sposób snu może mieć wpływ na skórę

Spanie z twarzą w poduszce to jeden z najczęstszych czynników prowadzących do zmarszczek. Wpływać to może na odkształcenie wewnętrznych struktur skóry, powodując zmianę wyglądu zewnętrznego.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.