Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Jakie składniki perfum są dla nas niebezpieczne

składniki perfum

Dlaczego niektóre składniki perfum powinny raczej odpychać niż przyciągać? W końcu wynaleziono je aby zwracać uwagę i zachęcać do bliższych kontaktów.

Ludzie używają perfum czy wody kolońskiej, aby świeżo i czysto pachnieć… i aby czuć się atrakcyjnie! Jako konsumenci potraficie słono zapłacić za swój ulubiony zapach, jednak zapewne nie macie świadomości jakie są składniki perfum. Gdybyście wiedzieli, co mieści się w tej jakże drogiej buteleczce, przypuszczalnie nie bylibyście już tak chętni do wyrzucania na nią pieniędzy, a tym bardziej do wylewania na siebie jej zawartości. Jak na ironię, wspomniane składniki perfum najwyraźniej działają, gdyż wciąż jesteśmy skłonni wydawać nasze ciężko zarobione pieniądze na najnowsze wonie i zapachy, często zachwalane przez największe światowe gwiazdy.

Wszystkie te perfumy, od których uginają się półki w drogeriach, mają takie śliczne buteleczki i tak pięknie pachną… Gdy je wąchasz, przychodzą ci na myśl kwiaty, owoce i zioła, jednak w rzeczywistości ich składniki rzadko kiedy są tak przyjemne. W najlepszym razie mogą budzić niepokój, a często bywają wręcz niebezpieczne. Oto pięć takich składników, które powinny tobą wstrząsnąć:

Składniki perfum które mogą szokować

1. Aceton

Można go znaleźć w licznych aromatycznych wyrobach, podobnie jak w środkach do demakijażu i niektórych peelingach do skóry. Jest to produkt chemii organicznej, uzyskiwany w fabrykach i substancja na tyle silna, że używa się jej do czyszczenia narzędzi w warunkach przemysłowych. Składniki perfum, takie jak aceton, mogą wywoływać poważne problemy skórne. Wystawienie na działanie tej substancji może poskutkować zaburzeniami funkcji układu nerwowego, zaś jego wdychanie może wywoływać objawy podobne do działania środków uspokajających, takie jak zawroty głowy i senność. Wiadomo również, iż działanie acetonu powoduje drgawki, a nawet śpiączki.

2. Benzaldehyd

Ze względu na swój wyjątkowy zapach jest on dodawany do wielu aromatycznych produktów. Unia Europejska wprowadziła ograniczenia w związku z jego stosowaniem w wyrobach, które mają styczność z okolicami oczu oraz ust, gdyż ustalono jego drażniące działanie na delikatną skórę. Istnieją ponadto dowody na to, iż owa substancja po dłuższym czasie użytkowania uszkadza nerki. Ponadto może być przyczyną dolegliwości trawiennych, nudności oraz skurczy. Dlatego zawsze warto sprawdzić czy składniki perfum zawierają benzaldehyd i starać się go unikać.

3. Octan benzylu

Znajduje zastosowanie w rozlicznych produktach ? od perfum po płyny do mycia naczyń. Badania wykazały, iż może przyczynić się do rozwoju raka trzustki. Jest na tyle toksyczny, że zaleca się przedsiębiorstwom, aby nie dopuszczały do jego przedostawania się do ścieków. Bardzo łatwo wchłania się przez skórę, co czyni go szczególnie niebezpiecznym.

4. Octan etylu

Określony przez Unię Europejską jako środek drażniący, składniki perfum wciąż zawierają jego nazwę. Badania naukowe wiążą go z anemią i niedoborami żelaza, a także ze zmianami zawartości tłuszczu w skórze oraz uszkodzeniami nerek i wątroby. Podobno może nawet wywoływać stupor.

5. Alkohol benzylowy

Jest to kolejna substancja wszechobecna w perfumach oraz różnego rodzaju produktach stosowanych w gospodarstwie domowym. Wykazano, iż jest ona odpowiedzialna za poważne zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego; może nawet stać się przyczyną nagłego zgonu. Zaobserwowano także łagodniejsze skutki uboczne, takie jak zawroty głowy oraz dezorientacja.

Jakie masz zatem alternatywy?

Wiesz już, co czai się w wielu pięknie opakowanych pachnidłach i być może na dobre straciłaś chęć do używania perfum… Nie musisz jednak być aż tak radykalna! Wystarczy uważniej dobierać kosmetyki i również baczniej sprawdzać składniki perfum.

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej naturalnych oraz organicznych perfum, bazujących na olejkach eterycznych, kwiatach oraz roślinach. Warto je wypróbować tym bardziej, jeśli szukasz czegoś odmiennego od popularnych produktów!

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.