Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Jak zapobiegać i dbać o włosy przetłuszczające się

włosy przetłuszczające się

Włosy przetłuszczające się to często występujący problem, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji można znacznie zmniejszyć jego negatywne efekty. Warto zatem zastosować się do kilku najważniejszych wskazówek, by cieszyć lepszym wyglądem i samopoczuciem.

Jeśli znaleźliście się na tej stronie prawdopodobnie macie dość kłopotliwy problem przetłuszczających się włosów. Tłuste włosy albo tłusta skóra głowy wyglądają nieprzyjemnie, co może nawet powodować nieprzyjemny zapach. Ten stan może z kolei być przyczyną trądziku na linii włosów, co niewątpliwe stanowi istotny problem pielęgnacyjny.

Dlaczego włosy się przetłuszczają

Pierwszym krokiem do rozwiązania, jak radzić sobie z tłustą skórą głowy, jest zrozumienie, co jest przyczyna takiego stanu. Czasami problemem są zaburzenia hormonalne, np. w czasie okresu dojrzewania i po nim, problemy czynności tarczycy, ciąża, czy menopauza. Zasadniczo organizm produkuje sebum w nadmiarze w odpowiedzi na niewłaściwy poziom hormonów.

Nierzadko jednak problem pojawia się w odpowiedzi na stosowanie niewłaściwych produktów kosmetycznych lub błędnych metod pielęgnacji. Klasycznym przykładem może być zbyt częste stosowanie agresywnych szamponów drogeryjnych, które zawierają takie związki chemiczne jak SLS. Powodują one szybkie efekty oczyszczające i wyjaławiające, na które w odruchu obronnym, organizm odpowiada nadprodukcją sebum.

Jeśli problem jest tymczasowy lub pojawia się nagle, porozmawiaj z lekarzem, aby sprawdził, czy nie masz żadnych podstawowych problemów hormonalnych, które mogą być leczone medycznie. Jeśli nie, to czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak można zatrzymać nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i włosów.

Cykl włosów przetłuszczających się

Przetłuszczanie skóry głowy to błędne koło, które jest często nakręcane próbami odwrócenia problemu. Częstsze mycie włosów sprawia, że tłusta skóry głowy wygląda jeszcze gorzej. Działa to tak: budzisz się z tłustą skórą głowy, więc myjesz włosy, aby usunąć sebum. W tym procesie pozbawiasz włosy naturalnej ochrony. Reakcją organizmu jest zastąpienie naturalnego sebum, który stracił, często produkując go w nadmiarze. Twoje ciało reaguje w panice, aby nawodnić obszary, które straciły wilgoć poprzez uwalnianie dodatkowego łoju.

Im częściej myjesz włosy, tym więcej produkcji sebum w skórze głowy i tym samym większy staje się problem. Cykl ten jest zupełnie naturalny, jednak można go nieco zmienić.

Przerwanie cyklu produkcji sebum

Najlepszym sposobem, aby przerwać cykl produkcji sebum, jest pominięcie mycia włosów. Zanim powiesz: „Nie ma mowy!” koniecznie przeczytaj do końca.

Zacznij powoli. Raz w tygodniu i podczas mycia pomiń szampon. Wybierz dzień, w który możesz nosić kapelusz lub gdy będziesz w domu przez cały dzień. Następnie zrób to dwa dni w tygodniu. Idealnie, gdy uda Ci się zmniejszyć częstotliwość mycia włosów do 2-3 razy w tygodniu. Tylko nie oczekuj natychmiastowych rezultatów.

Eksperymentuj też z suchymi szamponami i proszkami do włosów, które są zaprojektowane, aby pomóc chłonąć łój z włosów, nie pozbawiając skóry głowy sebum, a tym samym bez wysyłania sygnału skórze głowy do nadprodukcji.

Należy też właściwie dobrać szampon i odżywkę, które pomogą zrównoważyć wilgoć na głowie. Lekkie, nawilżające kosmetyki mogą pomóc uzupełnić i zrównoważyć nawilżenie i nie wzbudzać w ciele paniki zmuszają do produkcji własnego. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będą niewątpliwie kosmetyki naturalne, a w szczególności szampon bez SLS przeznaczony do pielęgnacji włosów przetłuszczających się.

Nie odrzucaj używania odżywki, po prostu upewnij się, że ją całkowicie spłukujesz. Wybierz coś lekkiego lub skorzystaj z odżywki w sprayu, przeznaczonej do pielęgnacji końcówek. Niezależnie od tego, czy włosy przetłuszczające się są problemem tymczasowym, czy stałym, istnieje wiele produktów i wskazówek, które mogą je ułatwić.

Szybkie wskazówki dla tłustej skóry głowy:

  • Upewnij się, że myjesz włosy prawidłowo, co oznacza zmoczyć włosy, spienić szampon, następnie spłukać. Powinieneś spłukiwać włosy przez minimum 30 sekund. Czasami powodem włosów tłustych jest faktycznie szampon lub odżywka, która nie została całkowicie spłukana. Zawsze używaj delikatnych szamponów bez SLS i innych agresywnych dodatków chemicznych.
  • Spłukuj włosy po umyciu chłodną wodą. Gorąca woda może pobudzać gruczoły, które produkują sebum, a zimna woda je zamyka. Dodatkowo, chłodna woda pomaga zamknąć łuski, zmniejszając uszkodzenia włosów.
  • Jeśli to możliwe zrezygnuj z suszarki lub ustawiaj ciepło na minimalnym poziomie. Gorąco może stymulować produkcję łoju.
  • Ręce przy sobie. Im więcej dotknięć włosów palcami i szczotką, nawet podczas ich stylizacji, tym większa produkcja sebum, co staje się widoczne w ciągu dnia.
  • Trzymaj się z dala od produktów z dodatkowymi funkcjami połysku i wzmocnienia. Zwykle oznacza to wzmocnienie olejami. Zamiast tego, szukaj produktów do włosów o właściwościach wolumizujących.

Jak widzisz, istnieją sposoby na włosy przetłuszczające się, które dają istotną nadzieję poprawy. Warto jednak być konsekwentnym w działaniu i poszukiwaniu właściwych dla siebie produktów pielęgnacyjnych. Warto przy tym pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki organiczne i naturalne nie zawsze będą odpowiednie dla danej osoby. Należy zatem być cierpliwym i trochę poeksperymentować.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.