Oczyszczające i nawilżające zabiegi na twarz do wykonania w domu
Każdy może samodzielnie wykonywać w domu kuracje odmładzające, dzięki czemu poprawi wygląd oraz elastyczność swojej cery. Domowe zabiegi na twarz zajmują zwykle zaledwie 10-15 minut, a jeśli będzie się je powtarzać co tydzień, możliwe jest spowolnienie procesu starzenia skóry i uzyskanie dużo lepszego wyglądu. Nigdy nie jest za wcześnie czy za późno, aby włączyć takie zabiegi na twarz do swoich stałych nawyków, związanych z regularną pielęgnacją cery.
Celem owej kuracji jest głębokie oczyszczenie skóry, nawilżenie, pobudzenie krążenia, a także tonizacja, zarówno skóry, jak i tkanki podskórnej. Każdy następujący krok naturalnie wynika z poprzedniego, dlatego ważne jest by wykonywać je w ustalonej kolejności:
- Oczyszczanie: Ma na celu usunięcie ze skóry nadmiaru tłuszczu oraz wszelkich zanieczyszczeń i brudu. Oczyszczanie wstępne odsłania cerę przed kolejnymi zabiegami, zwiększając ich skuteczność działania.
- Złuszczanie: Stosuje się w celu usunięcia martwych i zrogowaciałych komórek naskórka. Pozwala wygładzić strukturę skóry i zapewnia silny impuls do naturalnych procesów regeneracyjnych.
- Zastosowanie pary: Pozwala otworzyć pory skóry i głęboko oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń i szkodliwych toksyn.
- Masaż: Skutecznie pobudza krążenie w obrębie skóry oraz tkanki podskórnej. Zapewnia również relaksację mięśni twarzy, przeciwdziałając powstawaniu zmarszczek mimicznych.
- Maseczka: Pozwala wniknąć w głąb skóry najcenniejszym składnikom odżywczym. Odpowiednio dobrany olejek lub specjalna mieszanka kosmetyczna, delikatnie wmasowane w skórę twarzy i szyi, mogą na niej pozostać przez dłuższy czas lub też zostać usunięte, w celu nałożenia kremu lub maseczki nawilżającej.
- Nawilżanie: Praktycznie wszystkie zabiegi na twarz należy zakończyć procesem nawilżania. W przypadku pielęgnacji porannej należy również zadbać o odpowiednią ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Pamiętaj, aby dotykać twarzy jedynie koniuszkami palców, gdyż w przeciwnym razie kolejne zabiegi na twarz mogą nadmiernie nadwyrężać skórę i powodować utratę jej jędrności!
- Zawsze należy obchodzić się z twarzą oraz szyją delikatnie i z wyczuciem. Skóra na szyi jest tak samo delikatna jak ta na twarzy, tak więc na obu tych obszarach posługuj się koniuszkami palców. Gdy wykonujesz poszczególne zabiegi na twarz, jednocześnie powinnaś zająć się szyją, aby zapobiec kontrastowi między świeżo wyglądającą twarzą, a szyją, mogącej sprawiać wrażenie bardziej zmęczonej.
- Unikaj naciągania skóry. Postaraj się, aby nie przesuwać zarówno samej skóry, jak i tkanki podskórnej, gdyż takie ruchy działają zbyt głęboko i mogą uszkodzić wygląd cery, szczególnie jeśli jest ona cienka lub nadmiernie sucha.
- Gdy zajmujesz się okolicami oczu, posługuj się jedynie koniuszkami małych palców. Są one najsłabsze, co oznacza, iż mogą poczynić najmniej krzywdy w owym delikatnym rejonie. Tutaj każdy ruch powinien być niezwykle lekki i delikatny.
- W celu zapewnienia wysokiej efektywności zabiegów należy dobrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne, dedykowane do posiadanego typu cery. Niewątpliwie warto skorzystać z dobrej jakości kosmetyków naturalnych, zapewniając sobie nie tylko odpowiednią skuteczność, ale również pełne bezpieczeństwo działania.
Jak wykonać domowe, głęboko oczyszczające i nawilżające zabiegi na twarz
1. Oczyszczanie
Na tym etapie możesz użyć dowolnego kosmetyku do mycia twarzy, po uprzednim dokładnym usunięciu makijażu. Produkty takie występują w różnej postaci: mydła, balsamu, kremu, a często nawet artykułów żywnościowych (mleko, miód, olej, płatki owsiane). Ten krok przygotuje cerę na dalszą część zabiegu dzięki pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń. Aby usunąć resztki kosmetyku oczyszczającego, posłuż się wodą lub tonikiem.
Polecany produkt:
Żelowy mus oczyszczający do wszystkich typów cery marki Planeta Organica
2. Złuszczanie
Ten krok polega na delikatnym usunięciu martwych komórek skóry, które w przeciwnym razie utrudniałyby działanie kuracji. Wierzchnia warstwa skóry zostaje odkryta i przygotowana na dalsze zabiegi na twarz. Delikatny peeling do twarzy możesz wykonać samodzielnie, na bardzo wiele sposobów. Można również skorzystać z gotowych kosmetyków, o sprawdzonym i bardzo skutecznym działaniu peelingującym.
Peeling do twarzy delikatnie niewielkimi okrężnymi ruchami rozprowadź na skórze, omijając okolice oczu i ust. Następnie wytrzyj i opłucz twarz, aby usunąć pozostałości.
Polecany produkt:
Diamentowy peeling do twarzy marki Organic Therapy
3. Zastosowanie pary
Po usunięciu martwych komórek naskórka i przed sięgnięciem po następne zabiegi na twarz warto głęboko oczyścić pory, wykorzystując do tego zabieg parowy. Przygotujesz go, podgrzewając wodę, aż zacznie mocno parować. Powinna parować jeszcze przez 5 minut po przelaniu do miski – warto wykorzystać naczynia kuchenne, gdyż dłużej utrzymują one ciepło.
Gdy parująca woda znajdzie się już w misce, nakryj głowę ręcznikiem, wykonując tzw. “namiot”, który zasłoni przód twojej twarzy wraz z ustawioną na stole miską. Nachyl twarz 15-25 cm nad naczyniem. Para nie powinna być zbyt gorąca, by ją wdychać – przerwij zabieg, jeśli jest ci zbyt gorąco lub odczuwasz dyskomfort.
Para jest wspaniałym środkiem do nawilżenia i głębokiego oczyszczenia skóry, tym niemniej ten sam efekt osiągniesz, posługując się gorącymi, wilgotnymi ręcznikami. Jeśli masz zamiar ich użyć, będziesz potrzebować kilku warstw, by zatrzymać ciepło przez parę minut. Powinnaś zmoczyć ręczniki, a następnie wyżąć je, aby nie kapały. Nałóż je na twarz, pokrywając ją w całości wraz z szyją, jednocześnie pozostawiając możliwość swobodnego oddechu.
Nawet dwie minuty zabiegu nad miską lub z ręcznikami pozwolą nawilżyć i oczyścić cerę. Po zabiegu wytrzyj skórę, aby usunąć nadmiar wilgoci przed masażem.
4. Masaż
Nanieś krem lub olejek na twarz i szyję. Pobieżnie maźnij okolicę oczu niewielką ilością kremu nawilżającego, nie zbliżając się zanadto do samych oczu. Używaj równocześnie obu dłoni po obu stronach twarzy, zaczynając od jej środka i wykonując okrężne ruchy ku górze. Wracając w dół, uciskaj nieco słabiej.
Czoło: Zacznij pomiędzy brwiami i posuwaj się rozciągniętymi kolistymi ruchami od brwi ku linii włosów, zmniejszając je, gdy przesuwasz się w kierunku skroni. Powtórz procedurę 5 razy.
Okolice górnej powieki: Posługując się małymi palcami, rozpocznij ruch poniżej brwi, wykonując półokrąg, który zanika po linii w dół, podążając wzdłuż łuku brwi. Powtórz procedurę 3 razy.
Okolice dolnej powieki: Posługując się małymi palcami, rozpocznij ruch tuż poniżej wewnętrznych kącików oczu i delikatnie wykonaj półokrąg poniżej oka, który zanika, oddalając się od niego wzdłuż krzywizny oczodołu.
Nos:
- Po 7 razy przesuwaj się w górę i w dół nosa, posługując się palcem wskazującym.
- Po 7 razy przesuwaj się po obu stronach nosa – górę i w dół – posługując się oboma palcami wskazującymi.
- W dolnym narożniku każdego z nozdrzy – tam gdzie zaczyna się linia policzka – uciskaj delikatnie i kontynuuj zanikający ruch okrężnie ku górze i na zewnątrz. Powtórz procedurę 7 razy.
Usta: Tuż poniżej zewnętrznych kącików ust wykonaj niewielki półokrąg skierowany ku górze i na zewnątrz. Powtórz procedurę 7 razy.
Podbródek i policzki: Zaczynając od środkowej części podbródka, wykonuj okrężne ruchy, obejmujące policzki aż do skroni. Rozmiar okręgów będzie się zmieniać, gdy będziesz kontynuować ruch na tej linii. Powtórz procedurę 7 razy.
Szyja: Jedną dłoń trzymając za szyją, delikatnie przesuwaj palcami drugiej z jednej strony szyi na drugą. Powtórz ruch, tym razem zaczynając go od drugiej strony. Powtórz procedurę 7 razy dla każdej ze stron.
Polecany produkt:
Olejek do twarzy Drzewo Sandałowe i Kurkuma marki Orientana
5. Maseczka
Możesz pozostawić na twarzy olejek do masażu lub specjalnie dedykowany krem, na co najmniej 15 minut, pozwalając mu na maksymalne wchłonięcie. Jeśli wolisz nałożyć specjalną maseczkę nawilżającą, zetrzyj najpierw olejek i po zaaplikowaniu pozostaw ją również na co najmniej 15 minut. Po tym czasie zetrzyj i opłucz pozostałości.
Polecany produkt:
Maska-krem do twarzy z Papai marki Orientana
6. Nawilżanie
Zabiegi na twarz należy zakończyć poprzez głębokie nawilżanie, najlepiej przy pomocy odpowiedniego kremu lub serum. Odpowiednio dobrany kosmetyk nawilżający dopełni procesu pielęgnacji, zapewniając ochronę cery przed przesuszaniem i utratą jędrności.
Polecany produkt:
Antyoksydacyjny krem do twarzy przeciw pierwszym zmarszczkom marki Organic Therapy
Wszystkie wyżej wymienione zabiegi na twarz tworzą wspólnie doskonałą domową terapię, zapewniającą odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie cery. Ich regularne stosowanie pozwoli przywrócić skórze wspaniałą delikatność i świeżość, przyczyniając się do wyraźnego opóźnienia oznak starzenia.