Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Dlaczego nie powinno czesać się mokrych włosów

włosów

Mokre włosy możemy bardzo łatwo i zupełnie bezwiednie uszkodzić, doprowadzając do nieodwracalnych zniszczeń w ich strukturze. Podstawą ostrożności jest zaniechanie rozczesywania włosów mokrych i wilgotnych. Koniecznie dowiedz się dlaczego.

Gdy włosy są mokre szczególnie narażone są na wszelkie uszkodzenia. Woda osłabia najsłabsze wiązania wewnątrz włosa i zmniejsza ich wytrzymałość o ok. 1/3. Prosta czynność szczotkowania może prowadzić do poważnych konsekwencji, które ciężko będzie naprawić.

Mokre włosy są przede wszystkim silnie obciążone i poddane siłom wzajemnego przyciągania, wynikającym z właściwości fizycznych wody. Wszelkie próby rozczesywania przeciwdziałają tym siłom, a tym samym narażają poszczególne struktury na rozerwanie i zniszczenie.

Włosy bardziej podatne na pęknięcia

Gdy włosy są osłabione nadmierną wilgotnością są bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia. Ich szczotkowanie jest jednym z najgorszych działań, które można zrobić, zwłaszcza jeśli są długie i splątane.

Szczotkowanie mokrych włosów doprowadza do jeszcze większego rozdwojenia końcówek i łamania ich struktury. Dlatego właśnie przed procesem czesania włosom pozwolić na wcześniejsze wyschnięcie. Najlepiej również nie korzystać z suszarek do włosów, które z kolei nadmiernie przesuszają.

Jeśli martwisz się o wzrost włosów, należy również myć je dość często, ponieważ masaże podczas mycia stymulują korzenie. Warto również skorzystać z maski masażowej do skóry głowy, która doskonale wspomoże proces odżywiania i aktywowania rozwoju cebulek włosowych.

 

Polecamy w sprzedaży:

maska pobudzająca wzrost

 
 
 
 
 

Maska pobudzająca wzrost włosów do masażu głowy marki Planeta Organica

 
 
 
 
 

Użycie ręcznika

Jeśli absolutnie nie możesz się doczekać, aby wyszczotkować włosy, użyj dobrze chłonnego ręcznika, aby najpierw usunąć jak najwięcej wilgoci. Pozwalając włosom na schnięcie, przez zaledwie 5 lub 10 minut (zależnie od ich gęstości i długości) pomoże znacznie zmniejszyć ryzyko wyrządzenia szkody. Należy jednak pamiętać by obchodzić się z włosami delikatnie i nie trzeć ich ręcznikiem.

Cienkie i delikatne włosy

Jeśli masz cienkie włosy trzeba być szczególnie ostrożnym. Delikatne włosy mogą zostać uszkodzone łatwiej niż grube, ponieważ każdy kosmyk zbudowany jest z mniejszej ilości polipeptydów. Oznacza to, że podczas szczotkowania dużo więcej włosów zostanie uszkodzonych i w o wiele większym stopniu.

Na szczęście, cienkie włosy schną szybciej niż gęste, więc ilość czasu jaki trzeba czekać przed szczotkowaniem jest mniejsza. Suszenie ręcznikiem cienkich włosów jest również bardziej skuteczne, niż korzystanie z suszarki do włosów, która może spowodować dodatkowe uszkodzenia.

Grzebieniem z szerokim rozstawem zębów

Jeżeli musisz jednak rozczesać wilgotne włosy, w tym celu należy tylko używać rzadkiego grzebienia. Generalnie grzebień powoduje znacznie mniej szkód niż szczotka, choć niektóre uszkodzenia są nieuniknione.

Jeżeli Twoje włosy są kręcone, trzeba będzie użyć maksymalnie rzadkiego grzebienia, a najlepiej rozczesywać je palcami.

Jeśli twoje włosy są podatne na splątanie, zawsze należy szczotkować lub czesać je stopniowo od dołu do góry. Pozwala to uniknąć dodatkowych splątań, które mogą spowodować dodatkowe uszkodzenia.

Stosowanie właściwych kosmetyków

Niewątpliwie jednym podstawowych aspektów właściwej pielęgnacji włosów jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Warto przy tym pamiętać, iż z zasady, szampon dobieramy pod typ skóry głowy, a odżywkę pod typ włosów. Warto również w pierwszej kolejności postawić na tzw. kosmetyki ekologiczne.

Nikogo chyba nie trzeba już przekonywać, że najlepszymi i najbardziej bezpiecznymi środkami myjący są naturalne szampony bez SLS i parabenów, zapewniające skuteczne oczyszczenie, bez narażenia skóry głowy na przesuszenie. Dobór właściwej odżywki do włosów zapewni z kolei znacznie łatwiejsze rozczesywanie, dokładnie wygładzając strukturę i zapobiegając przed elektryzowaniem. Wiele osób stosuje również naturalne maseczki do włosów, również przynoszące wiele korzyści podczas codziennej pielęgnacji.

O czym zawsze warto pamiętać

Warto pamiętać, że większość zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywanych zbyt szybko i niewłaściwie, może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego właśnie najbezpieczniejszym sposobem jest poczekać, aż włosy będą dostatecznie suche, a następnie korzystać z wysokiej jakości szczotki, starając się rozczesywać je od dołu. Nie warto również zapominać o doborze właściwych produktów pielęgnacyjnych.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.