Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Olej z marakui w naturalnej pielęgnacji urody

olej z marakui

Olej z marakui jest stosunkowo drogim olejem naturalnym, który pochodzi z różnych odmian Passiflory. Jednak nie wszystkie oleje marakuja pochodzą dokładnie z tego samego źródła, bowiem niektóre z nich mogą być pozyskiwane z nasion marakui. Pomimo różnic w źródle pozyskiwania surowca, obydwa typy olejów są bardzo podobne w swoim działaniu oraz właściwościach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zastosowania pielęgnacyjne i zdrowotne oleju z marakui.

Nazwa marakuja pochodzi z Amazonii i odnosi się do owoców męczennicy. Jej nazwa botaniczna to Passiflora Edulis. Nasiona i owoce tej egzotycznej rośliny są bardzo bogate w kwasy tłuszczowe, określane w kosmetyce jako olej z marakui. Warto przy tym zauważyć, że większość dostępnych na rynku olejów tego typu pochodzi z kwiatu Passion, czyli męczennicy cielistej.

Męczennica jest egzotycznym, iście zapierającym dech w piersiach kwiatem, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia i urody. Najczęstszym zastosowaniem passiflory jest jej działanie nasenne, relaksacyjne i przeciwlękowe. Nie ma przy tym większych różnic w działaniu, czy olej pochodzi z nasion czy kwiatu.

Olej z marakui jest dosyć lekki, dlatego uważany za bardzo skuteczny środek zmiękczający skórę. Działa jak delikatny balsam naturalny, łatwo wnikając w skórę i zapobiegając utracie wilgotności. Istnieje również wiele innych korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych, o który szerzej można przeczytać poniżej.

Główne właściwości oleju z marakui

Naturalny olej z marakui dopiero w ostatnim czasie gwałtownie zyskuje wielu zwolenników na całym świecie, głównie ze względu na najcenniejsze i dobroczynne właściwości w zakresie pielęgnacji zdrowia i urody. Na pewno należą do nich właściwości:

  • zmiękczające – jest uważany za doskonały balsam dla praktycznie wszystkich typów skóry,
  • przeciwzapalne – zmniejsza i łagodzi stany zapalne,
  • relaksacyjne – pomaga się odprężyć i wywoływać sen,
  • przeciwutleniające – neutralizuje działanie wolnych rodników, zapobiegając w ten sposób degradacji komórek.
  • antyświądowe – łagodzi świąd skóry.

Inne potencjalne właściwości zdrowotne działania roślin z gatunku passiflory, głównie w wyniku stosowania podczas aromaterapii:

  • antystresowe – łagodzenie stresu i napięcia nerwowego,
  • przeciwastmatyczne – zmniejsza skurcze oskrzeli i objawy astmy,
  • przeciwkaszlowe – tłumienie kaszlu,
  • przeciwlękowe – zmniejszanie stanów niepokoju i lęku.

Najczęstsze zastosowania pielęgnacyjne i zdrowotne oleju z marakui

Olej z marakui jest użyteczny w wielu zastosowaniach kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Można go stosować jako bardzo skuteczny kosmetyk naturalny, najczęściej na poniższe sposoby:

 

  1. Olej marakuja dla skóry suchej, jako środek zmiękczający skórę

Może on być stosowany na skórę dla utrzymania właściwego poziomu nawilżenia. Przed zastosowaniem olejku, warto jednak wykonać prosty test alergiczny, na małym małym obszarze skóry. Jeśli nie pojawi się żadne podrażnienie to będzie można go bezpiecznie zastosować w stanie nierozcieńczonym.

Kilka kropel oleju należy rozprowadzić na dłoniach i delikatnie wcierać w skórę. Zapewni on głębokie nawilżenie, a dzięki naturalnej lekkości po zastosowaniu nie przynosi nieprzyjemnego poczucia tłustości. W przypadku dużych obszarów skóry można go rozcieńczyć z innym olejem nośnym, takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek, w dowolnym stopniu rozcieńczenia i proporcjach. Tak przygotowana kombinacja olejków naturalnych doskonale nadaje się do wykonywania masażów, zapewniających skórze wiele pielęgnacyjnych korzyści.

 

  1. Olej z marakui jako środek przeciw swędzeniu skóry

Naturalny olejek z marakui doskonale spisuje się w zakresie relaksacji i przynoszenia ulgi swędzącej skórze. Należy go jednak unikać w przypadku zaburzeń dermatologicznych, takich jak egzema lub łuszczyca. Działa natomiast doskonale podczas łagodzenia obrzęków po ukąszeniach owadów.

 

  1. Ratunek dla skóry oparzonej słońcem

Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne naraża nas na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Jak powszechnie wiadomo promienie UV są bardzo szkodliwe dla skóry i przyspieszają procesy starzenia. Zwłaszcza promieniowania UVB. Z biegiem czasu, promienie te prowadzą do uszkodzenia skóry, które powodują obniżenie odporności skóry, utratę jędrności i powstawanie zmarszczek.

Najbardziej charakterystyczne oznaki uszkodzeń skóry to zmarszczki mimiczne, plamy i skazy. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony poleca się stosować olejek z marakui bezpośrednio na zagrożone rejony skóry. Zawarte w oleju z marakui składniki odżywcze, zwłaszcza likopen, pomagają skórze w jej szybkiej regeneracji i odbudowie zniszczonej struktury. Zawarty w nim karotenoid, który znajduje się również w wielu produktach spożywczych, takich jak pomidory, nadaje mu charakterystyczną, czerwonawą barwę.

 

  1. Masaż dla bolących i zmęczonych mięśni

W celu wykonania masażu relaksacyjnego dodaj olej z marakui do oliwy z oliwek, a następnie wmasuj go dobrze w bolące mięśnie. Olej marakuja działa również przeciwzapalnie, a zatem zmniejsza stany zapalne mięśni. Uzyskany z nasion passiflory składnik aktywny jest niezwykle bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6, czyli kwas linolowy, które skuteczne niwelują ból oraz łagodzą stany zapalne.

 

  1. Łagodzi niepokój

Wiele doświadczeń wskazuje, że olej z marakui posiada działanie przeciwlękowe. Najbardziej widoczne skutki stosowania oleju widoczne są przy odmianie wytwarzanej z nasion passiflory. Dla zmniejszenia uczucia niepokoju można otwórz fiolkę zawierającą olej marakuja i głęboko wdychać, nawet przez 20 minut. Olej posiada drewniano-ziemisty aromat, który dobrze miesza się z innymi zapachami olejków eterycznych. W celu wykonania aromaterapii warto zastosować specjalnie dedykowany do tego typ olejku.

Warto tu również wspomnieć, że istnieje wiele innych olejów eterycznych, które wykazują doskonałe i sprawdzone właściwości łagodzenia niepokoju, szczególnie takie jak olejek cytrynowy, olejek lawendowy, olejek geranium oraz olejek różany.

 

  1. Olej z marakui na bezsenność

Nałóż kilka kropli oleju marakuja na materiał, w okolicach poduszki do spania. Jego aromat jest dość delikatny, ale powinien wystarczyć żeby lepiej zasnąć. Jeśli to nie wystarcza, przed pójściem spać, przygotuj ciepłą kąpiel. Do wody w wannie dodaj 10 – 20 kropli olejku z marakui.

Ciepło wody zamkniętej w niewielkiej przestrzeni stworzy parę wodną, ​​która zawierać będzie LZO, czyli lotne związki organiczne, zawarte w naturalnym oleju marakuja. Warto spędzić nieco więcej czasu w tak przygotowanej i relaksującej kąpieli. Wdychając zapach oleju z marakui można również uspokoić kaszel oraz złagodzić dolegliwości górnych dróg oddechowych.

Polecamy w sprzedaży:

olejek z marakui

 
 
 
 
 

Olejek z marakui do pielęgnacji skóry i włosów marki Planeta Organica

 
 
 
 
 

Skutki uboczne, bezpieczne dawkowanie i toksyczność

W stosowaniu miejscowym, u niektórych osób olej z marakui może prowadzić do podrażnienia skóry. Ludzie uczuleni na rośliny z rodzaju Passiflora z całą pewnością powinni go unikać. Olej ten nie powinien być raczej spożywany, ponieważ może być toksyczny, nawet już przy niskich stężeniach. Wyjątek stanowi olej marakuja przeznaczony wytwarzany specjalnie jako środek spożywczy.

Chociaż olej z marakui jest sprzedawany jako naturalny środek anty-trądzikowy istnieją również przypadki, że może on u niektórych osób prowadzić do powstawania wyprysków. W odniesieniu do trądziku należy zawsze wykonywać próby, bacznie obserwować oraz konsultować się z dermatologiem.

Informacje lecznicze i odżywcze:

Olej uzyskany z nasion marakui ma dość wyjątkową wartość odżywczą, co sprawia, że ​​różni się od innych olejów naturalnych. Tłoczony na zimno olej marakuja zawiera 72,6 % kwasu linolowego, czyli omega-6. Tak wysoki wskaźnik sprawia, że jest to bez wątpienia jedno z najlepszych i naturalnych źródeł kwasu linolowego na ziemi.

Kwas linolowy omega-6 jest niezbędnym kwasem tłuszczowym do wielu procesów życiowych organizmu. Oprócz niego olej z marakui zawiera:

  • kwas gamma linolowy
  • kwas stearynowy
  • kwas palmitynowy
  • kwas oleinowy
  • kwas alfa-linolenowy
  • kwas dokozenowy
  • kwas eikozenowy
  • kwas behenowy
  • kwas erukowy

Większość olejów zawiera bardziej rozproszony profil kwasów tłuszczowych, natomiast olej marakuja wyjątkowo zawiera skoncentrowane ilości kwasu linolowego.

Olejek z marakui w literaturze jest często opisywany jako silny i naturalny przeciwutleniacz, chroniący przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Oprócz zdrowych tłuszczów zawiera także karotenoidy – 4,6 ug / g, a także bardzo cenne fenole. Zawarte w nim karotenoidy są z kolei bardzo zdrowe dla skóry, zwłaszcza, gdy chodzi o ochronę przed uszkodzeniem słonecznym.

Jedna odpowiedź na Olej z marakui w naturalnej pielęgnacji urody

  1. Mani - Odpowiedz

    09/12/2015 at 11:54

    Olejek z marakui to moim zdaniem jeden z najlepszych naturalnych olejków pielęgnacyjnych. Z tego co wiem to można go spotkać w wielu kosmetykach ekologicznych.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.