Mydło z Aleppo – Produkt używany od setek lat
Mydło z Aleppo to pierwsze twarde mydło, we współczesnym znaczeniu tego słowa, które zostało stworzone na świecie. Słynie ze swych niezwykłych właściwości i bogatej historii.
Oryginalne metody produkcji owego kosmetyku przetrwały do dnia dzisiejszego wśród mistrzów z Aleppo. Od VIII wieku poszczególne rodziny produkują mydło na niewielką skalę, wciąż używając tych samych technik, co przed trzynastoma wiekami.Mydło z Aleppo jest uważane za jedno z najczystszych, jakie do tej pory wymyślono – zawiera wyłącznie naturalne składniki. Wykonuje się je z oliwy z oliwek, olejku z liści laurowych, wodorotlenku sodu oraz wody. Niekiedy dodaje się również inne naturalne ingrediencje, takie jak: miód, olejki eteryczne, czerwona glinka, sól z Morza Martwego oraz olejek arganowy.
Jak powstaje najstarsze mydło świata
Aby uzyskać mydło, gotuje się oliwę z oliwek razem z olejkiem laurowym. Procentowa zawartość owych składników może się różnić. Przeważnie są to proporcje: 60-98% oliwy i 2-40% olejku laurowego. Mydło z wyższą zawartością tego drugiego jest uważane za bardziej wartościowe, a jego produkcja generuje większe koszty. Mydło z Aleppo nie zawiera żadnych sztucznych barwników (jego kolor wynika z zawartości olejku laurowego) ani aromatów, a także parabenów, środków pianotwórczych, perfum ani tłuszczy zwierzęcych. W związku z tym jest to produkt ze wszech miar naturalny o niezwykle dobroczynnym działaniu na skórę.
Skąd nazwa “Aleppo”
Przez ponad dwa tysiące lat Aleppo, miasto zlokalizowane w obrębie historycznego Żyznego Półksiężyca, zachowało tradycyjną metodę wyrobu mydła, która jest jego głównym sekretem. Duże bloki mydła wykonywane są ręcznie, a następnie cięte na mniejsze bloczki i stemplowane marką wytwórcy. Następnie są one rozkładane na stojakach w przewiewnych arkadach, gdzie będą schnąć przez 6 do 9 miesięcy. Podczas procesu wysychania mydło staje się twarde, a jego barwa zmienia się z oliwkowej zieleni na piękny, głęboki, złoty kolor. Odcień, który uzyska, zależy głównie od zawartości olejku laurowego. Może się on wahać od jasnożółtego (niewielki procent olejku) po głęboki brąz czy złoto (wysoka zawartość olejku).
Właściwości mydła
Mydło z Aleppo jest tak niezwykle łagodne, delikatne, silnie nawilżające i naturalne, iż nadaje się nie tylko dla dorosłych, lecz również dla małych dzieci i niemowląt, a także dla zwierząt. Nie wysusza skóry, a po namoczeniu jest przyjemne w dotyku i kremowe. Zapewnia skórze uczucie świeżości. Największą popularność zawdzięcza swoim silnym właściwościom dezynfekującym, regenerującym i oczyszczającym, które działają kojąco na delikatną skórę. Jest polecane osobom cierpiącym na alergie skórne, podrażnienia lub różne przypadłości dermatologiczne, takie jak: egzema, łuszczyca, wysypka bakteryjna, trądzik czy opryszczka. Zapobiega również wypadaniu włosów i pomaga w leczeniu chorób skórnych. Nadaje się do wszystkich typów skóry. Oliwa z oliwek cechuje się wysoką zawartością witaminy E oraz polifenoli – przeciwutleniaczy, które opóźniają starzenie się skóry. Z kolei olejek z liści laurowych posiada właściwości antyseptyczne. Tonizuje, pobudza i rozjaśnia cerę. Ma również zastosowanie w usuwaniu krost i przebarwień. Zmiękcza i odżywia skórę, nie powodując jej podrażnienia ani przesuszenia.
Dzięki wysokiemu skoncentrowaniu mydło z Aleppo wystarcza na miesiące, pozwalając zaoszczędzić pieniądze. Może zastąpić również szampon wraz z odżywką, żel do mycia twarzy i krem do golenia. Na rynku dostępnych jest kilka typów owego mydła, włączając w to produkt w kostkach oraz płynie, a także maseczki z glinką, płatki mydlane (do prania odzieży), a także wyrób w saszetkach do prania pościeli. Wszystkie te towary importowane są z Syrii. Ich koszt nie różni się znacząco od cen dobrego mydła i wynosi od kilkunastu do 30 złotych. Dostępne są głównie przez internet, należy więc wziąć również pod uwagę koszt wysyłki.
Na czym polega unikalność
Wytwórcy bez końca mogą wymieniać zalety mydła z Aleppo. Używane do pielęgnacji ciała i twarzy, głęboko oczyszcza skórę, złuszczając martwy naskórek oraz eliminując warstwę sebum i potu (które są głównymi przyczynami brzydkiej cery), a także usuwając kurz oraz inne mikrozanieczyszczenia, pochodzące ze środowiska. Kosmetyk ten może również służyć jako wspaniały środek do demakijażu. Stosowanie mydła z Aleppo pomaga zapobiegać infekcjom. Brak sztucznych barwników czy jakichkolwiek innych chemicznych dodatków stanowi pełną gwarancję jego hipoalergiczności i nieszkodliwości dla skóry.
Niektórzy dermatolodzy zalecają stosowanie mydła z Aleppo, aby usuwać ze skóry nadmiar tłuszczu i sebum. Osobom o wrażliwej skórze zaleca się używanie płatków z owego mydła do prania pościeli, dziecięcych ubranek, a nawet bielizny – ogółem każdej części garderoby, która ma kontakt ze skórą. Dodatkowo mydło z Aleppo posiada jeszcze jedną zaletę, kompletnie zapomnianą na Zachodzie, lecz wciąż wykorzystywaną na Bliskim Wschodzie: jest skutecznym środkiem do zwalczania moli odzieżowych, które zalęgły się w szafie.