Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Mydła naturalne w codziennej pielęgnacji

mydła naturalne

Mydła naturalne to jedne z najbardziej typowych kosmetyków naturalnych, przyciągających nie tylko swoim pięknym wyglądem, ale również zapewniających wspaniałe właściwości pielęgnacyjne. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego warto je wybierać?

W ogólnej definicji mydła trudno znaleźć detergenty, które jednak znajdują się w wielu popularnych produktach, szeroko dostępnych na półkach sklepowych w supermarketach. Na liści ich składników nie odnajdziemy tradycyjnych substancji naturalnych, używanych do produkcji prawdziwego mydła. Zastępowane są one tanimi detergentami, głównie substancjami pieniącymi, utrwalającymi i koloryzującymi. Tego typu produkty drogeryjne często są tanie i pięknie wyglądają, jednak mogą szkodzić nam i naszemu otoczeniu.

Dlaczego naturalne są lepsze niż syntetyczne

Producenci popularnych środków myjących bardzo często usuwają z nich glicerynę, która jest naturalnie wytwarzana w procesie produkcji. Bardzo często wymieniają ją na tańsze substancje syntetyczne lub po prostu pozostawiają dany produkt bez tego cennego dla skóry składnika nawilżającego.

Większość drogeryjnych produktów mydlarskich zawiera olbrzymią ilość syntetycznych spieniaczy, sztucznych barwników i mocnych substancji czyszczących, których nazw często nie jesteśmy w stanie wymówić. I tak mydła antybakteryjne bardzo często zawierają składnik o nazwie triklosan, który budzi bardzo wiele kontrowersji.

Triklosan to jedna z tych znanych substancji chemicznych, które mogą mieć toksyczny wpływ na skórę. Czasami posądzana jest nawet o przyczynianie się do powstawania nowotworów. Producenci produktów zawierających triklosan wychwalają czasem, że środek ten będzie działał przez następne 12 godzin. Czy to dobrze? Chyba nie do końca. Oznacza to bowiem, że jesteśmy narażeni na działanie tej szkodliwej substancji dużo dłużej, niż te 20 sekund potrzebnych do umycia rąk i twarzy.

mydło naturalne

Pamiętajmy, że nasza skóra jest chłonna jak gąbka. Wnikają w nią niemal wszystkie substancje, z jaką ma kontakt. Dlatego też ciągłe stosowanie środków chemicznych sprawia, że w pewnym momencie nasz organizm jest po prostu nimi przesiąknięty. Złogi toksycznych substancji mogą pojawiać się nawet w narządach wewnętrznych, czy w mózgu. A od tego już krótka droga do powstawania wielu dolegliwości i chorób.

Regularne stosowanie produktów, zawierających ciężkie i toksyczne chemikalia to także najprostsza droga do skażenia naszego ekosystemu. Po każdej kąpieli resztki środków chemicznych pochodzących, z żeli pod prysznic, szamponów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych, przedostają się do środowiska naturalnego. Jak się okazuje, są one w stanie przejść w niezmienionym stanie przez flirty i procesy oczyszczania, służące uzdatnianiu wody przed ich ponownym wykorzystaniem. Taka zanieczyszczona chemicznie woda trafia następnie z powrotem do całego ekosystemu, a tym samym do nas samych.

Warto przy tym pamiętać, że pozostałości kosmetyków drogeryjnych, n.p. takich jak ftalany, negatywnie wpływa na funkcje reprodukcyjne ludzi i zwierząt. Wiele również wskazuje, że parabeny z kolei mogą przyczyniać się m.in. do powstawania nowotworów.

Właśnie dlatego warto szukać naturalnej alternatywy!

 

 

Polecamy:    Mydła naturalne w sklepie LifeTree.pl

 

A co z alternatywą

W większości przypadków środki chemiczne możemy z powodzeniem zastąpić produktami naturalnymi, organicznymi i ręcznie wytwarzanymi. Możemy również zupełnie z łatwością odnaleźć na naszym rynku firmy, zajmujące się sprzedażą wysokiej jakości, naturalnych i ekologicznych, czyli prawdziwych mydeł. Oczywiście mydła naturalne są zazwyczaj nieco droższe od tych najpowszechniej stosowanych, tanich i pełnych detergentów kosmetyków myjących, które możemy kupić w każdym supermarkecie.

Ale czy to ważne w sytuacji, w której mydła naturalne posiadają wiele cennych właściwości dla naszej skóry, a przy tym nie szkodzą nam i otaczającemu nas środowisku?

Wybór odpowiedniego mydła naturalnego

Decydując się na kupno mydła naturalnego przed wszystkim warto zwrócić uwagę na jego skład. Fakt, że na danym produkcie jest napisane, że został wykonany ręcznie, nie decyduje o jego jakości.Mydła naturalne mogą być wykonywane w procesie maszynowym, a najważniejsze są jego składniki i proces ich obróbki.

Istnieją tak naprawdę trzy rozróżnienia, które wpływają na jakość końcowego produktu.

  • Pierwsza metoda polega na roztopieniu mydła i wlaniu go do wybranej formy, dla uzyskania oczekiwanych kształtów. Proces ten nie ma żadnego wpływu na jego jakość, a jedynie na efekt estetyczny.
  • W czasie procesu tworzenia mydła na gorąco jest ono zmydlane, a wiec pozbawiane niektórych cennych substancji aktywnych.
  • Proces produkcji na zimno jest o wiele dłuższy, ale końcowy efekt jest najbardziej zadowalający. W jego wyniku mamy możliwość zachowania najważniejszych funkcji mydła i cieszyć się z większości właściwości naturalnych ich składników.

mydła naturalne dla dzieci

Oczywiście w mydłach naturalnych najważniejsze są składniki, z których są wykonywane. W procesie wytwarzania mydła na zimno stosuje się kombinację olejów lub tłuszczów naturalnych oraz ługów. Ług zostaje pozbawiony swoich żrących właściwości na jednym z etapów procesu produkcji. Łączenie go z olejami pozwala tworzyć glicerynę, która doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry. Ważne jest również jakie konkretnie oleje lub tłuszcze zostaną zastosowane do wytworzenia mydeł, gdyż będzie to miało wpływ na ostateczną twardość i intensywność pienienia danego kosmetyku.

Kupując nawet ręcznie wytwarzane mydła naturalne zwracajmy uwagę na ich etykiety, tak jak ma to miejsce w przypadku zakupu innych środków myjących. Chcemy przecież odnaleźć produkt, który jest wytwarzany tylko i wyłącznie z czystych i organicznych olejów i tłuszczów. Jeżeli w kostce znajdują się fragmenty roślin, płatki kwiatów itp., co bardziej dociekliwi mogą zwrócić uwagę, czy mają one właściwy certyfikat pochodzenia.

Unikajmy kostek, które w swoim składzie zawierają sztuczne substancje zapachowe lub barwniki. Te substancje nie są w żadnym razie pożądanymi składnikami, które powinny znaleźć się na naszej skórze. Jeżeli zależy nam na kolorowych i pachnących mydłach, szukajmy takich, które wykorzystują do tego naturalne olejki eteryczne i barwniki organiczne.

Składnikiem mineralnym, bardzo dobrym dla naszej skóry, może być glinka bentonitowa. Bywa stosowana w niektórych mydłach, głównie w celu zwiększenia jego właściwości pieniących. Nadaje ona jednak również właściwości detoksykacyjnych i odtruwających organizm. Glinka bentonitowa to także składnik przyjazny nie tylko dla nas, ale i dla środowiska naturalnego.

Podsumowując

Najlepsze zarówno dla nas, jak i naszej planety, są niewątpliwe organiczne, naturalne mydła. Najlepiej, gdy produkowane są na zimno, bez wykorzystywania procesów chemicznych. Wówczas mogą dostarczać naszej skórze całego bogactwa dobroczynnych właściwości pielęgnacyjnych i zdrowotnych, będąc jednocześnie przyjaznymi dla otaczającego nas świata.

Następnym razem, kiedy pójdziesz do sklepu i staniesz przed regałem pełnym pięknych, pachnących, kolorowych i przykuwających uwagę mydeł, nie wyciągaj ręki bezmyślnie. Lepiej przyjrzyj się etykiecie, gdyż większości dostępnych w tradycyjnych sklepach produktów nie można nazwać mydłem. Są to różnego rodzaju płyny do kąpieli, pięknie pachnące kostki z detergentami, ale na pewno nie tradycyjne mydła.

Może więc czas więc zacząć przygodę z prawdziwym mydłem naturalnym?

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.