Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Aromaterapia dla zdrowej i pięknej skóry

aromaterapia

Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii to bardzo mocne ekstrakty, otrzymywane w wyniku destylacji roślin aromatycznych, m.in. kwiatów, korzeni, liści i kory. Dzięki swoim silnym właściwościom terapeutycznym w kosmetyce były one wykorzystywane od wieków, m.in. przez faraonów w Starożytnym Egipcie do wykonywania zabiegów leczniczych i upiększających.

W przeciwieństwie do wielu składników w kosmetykach olejki eteryczne przenikają przez wszystkie warstwy skóry i mają możliwość dania organizmowi impulsu, aktywującego odnowę nowych komórek. Jest to szczególnie ważne w przypadku ludzi starszych, kiedy większość procesów regeneracyjnych wyraźnie spowalnia.

Olejki naturalne nie tylko wnikają w skórę

Stosowane miejscowo naturalne olejki eteryczne wnikają dość szybko w głąb ciała, co stanowi dobry powód do zakupu tylko najlepszej jakości olejków. Jak pokazują liczne obserwacje już w ciągu zaledwie 5 do 20 minut stosowany w miejscowo olejek roślinny trafia częściowo do krwiobiegu, a jest przenoszony do płuc i wydalany wraz z wydychanym powietrzem.

Bogate właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne takie jak kadzidło, czystek, lawenda i nasiona marchwi mają silne właściwości odmładzające. Z kolei mięta pieprzowa, cyprys i koper wykazują wspaniałe właściwości tonizujące. Wiele z nich to również naturalne przeciwutleniacze, które pomogą zwalczać negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na słońce, a także zanieczyszczeń i stresu.

Olejki naturalne, pozyskiwane z owoców cytrusowych takich jak cytryny, pomarańcze czy grejpfruty, zapewniają naturalny efekt złuszczający martwe warstwy skóry, które sprawiają, że wygląda ona na suchą, grubą i starszą, niż jest w rzeczywistości. Martwy naskórek przeszkadza też w przenikaniu składników aktywnych pochodzących z innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Wiele z olejków naturalnych może być stosowane w postaci kremu. Są one łatwą, bezpieczną i w pełni naturalną alternatywą dla popularnej mikro-dermabrazji.

Aromaterapia dla cery tłustej i mieszanej

Niektóre olejki eteryczne zapewniają efekt równoważenia sebum. Ich właściwości antybakteryjne neutralizują szkodliwe bakterie, najczęściej odpowiedzialne za wypryski i trądzik. To właśnie dlatego kropla olejku z lawendy, cytryny czy olejku z drzewa herbacianego, zawarta w oczyszczającym i łagodnym tonerze jest szczególnie skuteczna w odtykaniu porów. Jeżeli zatem posiadasz tłustą skórę twarzy, nie bój się stosować olejków naturalnych!

Przepis na naturalne tonizowanie skóry

W celu przygotowania odpowiedniego preparatu należy pozyskać i połączyć następujące składniki:

  • 10 kropli olejku cytrynowego,
  • 1,5 łyżeczki octu jabłkowego,
  • 120 ml wody destylowanej.

Dokładnie połączone składniki należy przechowywać w ciemnej butelce. Każdorazowo przed użyciem należy wszystko dobrze wymieszać. Miksturę można regularnie stosować na twarz i szyję, po wstępnym oczyszczeniu z brudu i makijażu.

Aromaterapia w kontekście problemów dermatologicznych

Również wiele chorób skóry można leczyć przy użyciu aromaterapii. W przypadku zaczerwienionej skóry, również z powodu popękanych naczynek, bardzo skuteczny jest cyprys. Z kolei rumianek sprawdza się na trądzik różowaty. Ylang ylang, geranium i neroli doskonale odżywiają i równoważą suchą skórę. Warto również wspomnieć, że lawenda i rozmaryn są naturalnymi środkami antyseptycznymi, a na tłustą skórę działają ściągająco.

Inne problemy, takie jak rozszerzone pory, przebarwienia, sucha i zwiotczała skóra, także skorzystają z miejscowego stosowania olejków eterycznych.

Propozycja na balsam łagodzący do wrażliwej lub podrażnionej skóry

  • 2 krople olejku neroli,
  • 2 krople olejku z rumianku,
  • 5 kropli olejku różanego,
  • 7 kropli olejku drzewa sandałowego,
  • 30 ml olejku z orzechów laskowych lub olejku migdałowego.

Połącz dokładnie wszystkie składniki w małej i ciemnej szklanej butelce. Po wstępnym oczyszczeniu skóry, umieść kilka kropel w dłoniach i wmasowuj delikatnie na całej twarzy, pomijając okolice oczu i ust. Przed każdorazowym użyciem wstrząśnij w celu wymieszania.

Samodzielne stosowanie olejków

Po wstępnym ustaleniu, czego potrzebuje Twoja skóra, można dość łatwo samodzielnie użyć olejków eterycznych w domu. W tym celu należy dodać kilka kropli odpowiednio dobranego ekstraktu do swojego kremu lub płynu do mycia. Warto również wymieszać go wcześniej z olejem jojoba – przeznaczonym do wszystkich rodzajów skóry, a także olejkiem z pestek moreli lub olejkiem z awokado – najlepszym do suchego typu skóry. Tak przygotowany kosmetyk warto spróbować stosować regularnie, zamiast gotowych produktów kosmetycznych.

Dzięki takim zabiegom oleje do twarzy łagodzą i odżywiają delikatną skórę twarzy. Uszczelniają one skórę, pomagając jej zachować cenne nawilżenie i zapewniać skuteczną ochronę od powierzchniowych zanieczyszczeń.

Aromaterapia olejkami naturalnymi przeciw starzeniu skóry

Przy starzeniu się skóry, olejki mogą wspierać odnowę komórkową skóry. Występujące w nich naturalne fitohormony, szczególnie pochodzące z takich roślin jak geranium, róża, szałwia i koper, mogą nawet pomóc skórze zwalczyć skutki uboczne menopauzy.

Zawsze należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne mogą mieć mocne działanie i wystarczy zastosować tylko kilka kropli. Niektóre z nich, takiej ka cytryna, koper lub szałwia, mogą być w niekiedy drażniące, jeśli nie są odpowiednio wykorzystywane. Należy również upewnić się, że używasz odpowiedniej odmiany olejków, przeznaczonych do pielęgnacji skóry, a te najlepiej, aby były organiczne.

Aromaterapia ma swoją magię, ale zaczyna przynosić wyniki dopiero po kilku miesiącach naturalnej pielęgnacji skóry. Nie zniechęcaj się wiec, jeżeli nie widzisz wyników w zbyt krótkim czasie.

Pozyskiwanie naturalnych olejków kosmetycznych

Aby dać wyobrażenie o tym, jak silne i skoncentrowane mogą być olejki naturalne warto spojrzeć na ilości surowców, potrzebnych do ich wytworzenia. Destylacja jednej tony świeżego surowca roślinnego daje mniej więcej:

  • od 30 do 80 g olejku z róży damasceńskiej,
  • 150 do 200 gramów olejku z neroli, melisy lub rumianku,
  • 1 do 3 kilogramów olejków z cytryny, tymianku lub geranium,
  • 20 kg olejku z eukaliptusa lub cyprysu.

Powyższe zestawienie wyjaśnia dość wyraźnie wysokie koszty niektórych olejków eterycznych, jak również to, dlaczego zwykle wystarcza ich jedna lub dwie krople.

Jedna odpowiedź na Aromaterapia dla zdrowej i pięknej skóry

  1. Little_rose - Odpowiedz

    08/05/2017 at 01:39

    Mi aromaterapia pomogła przede wszystkim na trądzik. Używałam kilku kropel do kąpieli, bezpośrednio na skórę i czasem robiłam parówki. Efekt jest bardzo dobry. Stosowałam olejek grejpfrutowy od Damai. Ich produkty są całkowicie naturalne i to pewnie też wpłynęło na efekt.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.