12 porad na pielęgnację i stylizację zniszczonych włosów
Zniszczone włosy mogą być efektem bardzo wielu czynników, najczęstsze z nich to jednak stosowanie termicznych zabiegów stylizujących, używanie niewłaściwych kosmetyków, złe warunki otoczenia oraz niewłaściwy tryb życia. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na poprawę wyglądu swoich włosów. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.
Zniszczone włosy wyraźnie odczuwają zmianę pór roku. Po lecie nadchodzi jesień, a potem zima – słońce przestaje prażyć, kończą się długie dni spędzane na plaży, na basenie czy po prostu na świeżym powietrzu. Krótko mówiąc, znika wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na włosy. Jednocześnie owa zmiana pór roku przynosi ze sobą cały zestaw kolejnych potencjalnie szkodliwych zjawisk, takich jak: zimno, niepogoda, włączone grzejniki czy świąteczne obżarstwo.
Nie martw się jednak – dzięki poniższym radom twoje włosy odżyją, niezależnie od pory roku!
1. Zareaguj na to, jak zmieniająca się pogoda wpływa na twoje włosy
Włosy są wrażliwe na zmiany wilgotności powietrza. Gdy jest ona duża, włosy stają się mniej elastyczne i bardziej podatne na łamanie. Z kolei niska wilgotność sprawia, że zniszczone włosy bardziej się elektryzują i trudniej układają. Zapanuj nad tym, używając nawilżającego szamponu i odżywki oraz ochronnych produktów do stylizacji.
Polecamy:
Szampon do włosów suchych Objętość i Nawilżenie marki Natura Siberica
2. Rzadsze używanie szamponu może pomóc zniszczonym włosom
Częste mycie włosów z zastosowaniem szamponu może pozbawić je naturalnego natłuszczenia, nadając im matowy wygląd. Jeśli będziesz rzadziej myć włosy, możesz przywrócić im blask. Staraj się używać szamponu nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu (pamiętaj jednak, iż jeszcze rzadsze mycie może doprowadzić do nagromadzenia się martwego naskórka na głowie).
Innym sposobem może być pomijanie szamponu co drugie mycie włosów przy jednoczesnym zastosowaniu odżywki. Wtedy, gdy nie myjesz włosów szamponem, możesz pozbyć się nadmiaru tłuszczu poprzez spryskiwanie ich u nasady suchym szamponem. Rozprowadź go równomiernie, aby uniknąć zlepiania się włosów. Dodatkową korzyścią płynącą z owej metody jest oszczędność czasu.
W te dni, gdy używasz kosmetyków myjących staraj się sięgać po naturalny szampon bez sls, którego formułę oparto na wyciągach roślinnych. Wypróbuj nakładanie trzech małych kropli na koniuszki palców, wmasowując go wyłącznie w skórę głowy, szczególnie skupiając się na rejonach, gdzie gromadzi się pot i łój. W ten sposób zadbasz o zdrowie włosów, chroniąc resztę ich powierzchni przed odwodnieniem.
Polecamy:
Odżywczo-regenerujący szampon do wszystkich typów włosów z serii Natura Siberica GZEL
3. Ostrożnie traktuj mokre włosy
Zawsze, gdy myjesz włosy, pamiętaj o tym, iż pęcznieją one, kiedy są mokre. Świeżo po umyciu są one wyjątkowo wrażliwe i powinny być traktowane bardzo ostrożnie. Nie wycieraj ich energicznie ręcznikiem, a tym bardziej nie rozczesuj.
Lepszym pomysłem będzie zawinięcie sobie na głowie turbanu. Potem delikatnie nałóż palcami odżywkę bez spłukiwania i rozczesz wilgotne włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami, przytrzymując je u nasady.
Pot, woda w basenie oraz powietrze w saunie mogą również negatywnie wpłynąć na zniszczone włosy. Jeśli wybierasz się na basen, na trening czy w jakikolwiek inny sposób zamierzasz zamoczyć włosy, najlepiej będzie, jeśli użyjesz ochronnej i regeneracyjnej odżywki bez spłukiwania.
Polecamy:
Rokitnikowy spray do intensywnej regeneracji włosów marki Natura Siberica Professional
4. Wypróbuj kurację ze spłukiwaniem zimną wodą
Płukanie włosów wodą tak zimną, jak tylko możesz wytrzymać – jako zakończenie kąpieli – to znakomity sposób na poprawę ich zdrowia oraz wyglądu. Gorąca woda z pewnością działa bardziej relaksująco, jednak równocześnie otwiera łuskę włosa, sprawiając, że fryzura staje się bardziej szorstka i matowa.
5. Obcięcie lub przystrzyżenie zniszczonych włosów może im pomóc
Obcięcie włosów na krótko to najszybszy sposób na ich odbudowę. Jeśli jednak nie jesteś na to gotowa, podcinaj je co 4-6 tygodni (w przypadku krótszych fryzur) lub co 6-8 tygodni (dla włosów dłuższych).
W związku z obcinaniem włosów funkcjonuje złota zasada: jeśli znajdziesz dobrego fryzjera, nie zmieniaj go! Jeśli będziesz trzymać się jednego stylisty, będzie miał on czas, żeby zapoznać się z indywidualnymi cechami twojego typu włosów, dzięki czemu lepiej pomoże ci dbać o ich zdrowie. Zniszczone włosy nie będą już stanowić tak bardzo widocznego problemu, a ich regeneracja nastąpi znacznie szybciej.
6. Ogranicz użycie suszarki, prostownicy i lokówki
W przypadku zniszczonych włosów najlepiej jest poczekać, aż wyschną same. Jeśli jednak czas ci na to nie pozwala, możesz ustawić strumień powietrza w swojej suszarce na pełną moc – jednocześnie temperatura nigdy nie powinna być wyższa niż średnia. Dzięki takim ustawieniom twoje włosy będą stosunkowo krótko wystawione na działanie strumienia ciepłego powietrza, zaś jego wysuszające właściwości – ograniczone do minimum.
Wskazówka: spróbuj myć włosy raczej wieczorem niż rano, dzięki czemu będą miały więcej czasu na samoistne wyschnięcie. Aby dodać im objętości, posłuż się lekką pianką czy naturalnym żelem do stylizacji, gdy jeszcze są wilgotne, delikatnie rozczesując je palcami. Warto pamiętać, że zniszczone włosy włosy wymagają znacznie większej uwagi
Polecamy:
Rokitnikowa pianka do włosów z serii Natura Siberica Professional
7. Ogranicz się do prostych fryzur
Chroń zniszczone włosy, ograniczając ich stylizację do minimum. Używanie urządzeń takich jak prostownica czy lokówka szkodzi włosom. Stosuj odżywki bez spłukiwania, które nadadzą twojej fryzurze blasku, zaś dla końcowego efektu posłuż się nabłyszczającym sprayem. Dzięki temu uzyska ona efektowny, a jednocześnie naturalny i zdrowy wygląd.
Jeśli koniecznie musisz prostować czy kręcić włosy, spróbuj poszukać łagodniejszej metody, która nie pogorszy ich stanu. Sprawdzić się tutaj mogą piankowe czy plastikowe papiloty lub wałki. Możesz również zapleść wilgotne włosy w warkocze, dzięki czemu uzyskasz fale – im ciaśniejsze sploty, tym wyraźniejszy efekt. Posługując się dodatkowo pianką lub żelem do stylizacji, dodasz zniszczonym włosom objętości.
Polecamy:
Rokitnikowy żel do układania włosów z serii Natura Siberica Professional
Staraj się nie używać prostownicy czy lokówki częściej niż raz w tygodniu, aby nie niszczyć końcówek włosów. Jeśli już używasz owych przyrządów, nie zapomnij przedtem spryskać włosów ochronnym sprayem do włosów. Najlepiej będzie ustawić również niższą temperaturę. Ważne, by upewnić się wcześniej, że włosy są całkowicie suche.
8. Zastosuj głęboko odżywiającą kurację na zniszczone włosy
Stosowana raz w tygodniu głęboko odżywiająca maseczka to istotny zabieg, mający na celu poprawę stanu zniszczonych włosów i zapobiegający dalszym uszkodzeniom. Nie wszystkie preparaty są jednak takie same: wybierz taki, który nadaje się do twojego typu włosów i nie obciąży ich czy też nie przetłuści.
Głębokie odżywianie jest szczególnie potrzebne, jeśli farbujesz włosy lub stosujesz inne chemiczne zabiegi. Mogą one pozbawić włosy naturalnej warstwy ochronnej. Stosowanie maseczki pomoże przywrócić włosom utraconą wilgoć. Kolor na zniszczonych włosach płowieje szybciej niż na zdrowych, tak więc odżywki pomogą ci zachować go na dłużej, jednocześnie przywracając fryzurze miękkość i gładkość.
Polecamy:
Głęboko odżywiająca maska do wszystkich typów włosów z serii Natura Siberica GZEL
9. Odżywiaj zniszczone włosy podczas snu
Odżywki do spłukiwania, których używasz pod prysznicem, z pewnością sprawdzają się w ciągu tygodnia, jednak prawdopodobnie nie zdołają w pełni wniknąć w głąb włosów, jeśli są one poważnie uszkodzone. Rozważ użycie odżywki bez spłukiwania czy też kuracji z zastosowaniem oleju.
Kosmetyk nakładaj na umyte, wilgotne włosy. Następnie owiń głowę chustą i połóż się do łóżka. Rano twoje włosy będą zdrowsze, mocniejsze i bardziej błyszczące. Wystarczy je opłukać i ułożyć.
Polecamy:
Balsam do włosów Odżywianie i Odbudowa z serii Sekrety Arktyki Planeta Organica
10. To, w jaki sposób czeszesz włosy, ma znaczenie
Sposób oraz przybory, których używasz do czesania włosów, to niebagatelna kwestia. Rozczesuj włosy przed i po myciu. Gdy są jeszcze lekko wilgotne, posługuj się raczej grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami niż szczotką.
Najpierw nałóż kosmetyk pomagający rozplątywać włosy, a potem powoli, delikatnie rozczesuj poszczególne kosmyki, zaczynając od dołu i posuwając się ku górze. Nie szarp i nie ciągnij. Gdy włosy już wyschną, wyszczotkuj je ostrożnie. Najlepsze są szczotki z mieszanego włosia (50% świńskiej szczeciny, 50% włosia syntetycznego), gdyż dobrze rozprowadzają naturalną tłuszczową warstwę ochronną po powierzchni włosów. Pozostawiają je gładszymi i bardziej błyszczącymi, i nie szarpią.
Polecamy:
Maska toskańska do włosów suchych i zniszczonych marki Planeta Organica
11. Oczyszczaj włosy za pomocą naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych
Na włosach mogą gromadzić się pozostałości produktów do stylizacji, niszcząc je i matowiąc. Aby w delikatny sposób usunąć takie nawarstwienie, używaj naturalnego szamponu oczyszczającego wraz z nawilżającą odżywką.
Oczyszczaj włosy nie częściej niż raz w tygodniu. Zbyt częste stosowanie tego zabiegu może pozbawić je naturalnego natłuszczenia.
Polecamy:
Balsam do włosów Nawilżenie i Pielęgnacja z serii Sekrety Arktyki Planeta Organica
12. Używaj odpowiednich produktów do utrwalania fryzury
Wybór ten jest bardzo istotny w procesie odbudowy zniszczonych włosów. To, czy używasz sprayu, mgiełki, serum, kosmetyku nabłyszczającego czy balsamu, jest kwestią indywidualnego wyboru. Musisz jednak tego rodzaju kosmetyki wybierać z należytą uwagą.
Powinny one zawierać naturalne składniki roślinne. Dobrze sprawdzi się również mieszanie produktów. Spróbuj na przykład połączyć odżywiający olejek z żelem do stylizacji – taka kompozycja zapewni fryzurze trwałość, samym zaś włosom niezbędną ochronę.
Polecamy:
Rokitnikowy kompleks olejków do włosów zniszczonych z serii Natura Siberica Professional