Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Zalety pielęgnacji solą i minerałami z Morza Martwego

morza martwego

Woda w Morzu Martwym słynie ze swych leczniczych właściwości od czasów starożytnych. Dwa tysiące lat temu Flawiusz napisał, że sól z Morza Martwego jest lekiem dla ciała. Dzisiejsze liczne badania na ten temat niezbicie tego dowodzą.

Woda w Morzu Martwym ma wyjątkowy skład – 27% procent jej zawartości stanowią różne sole, a dla porównania: średnio woda morska zawiera 3% soli. Dodatkowo, podczas gdy w soli w ramach przeciętnej wody morskiej udział sodu wynosi ok. 80%, w soli z Morza Martwego jest on znacznie mniejszy. W jej skład wchodzą natomiast: magnez, potas, chlorek wapnia oraz bromki. To wszystko czyni składniki Morza Martwego absolutnie wyjątkowymi.

Informacje ogólne

Wzrasta liczba osób zainteresowanych kąpielami leczniczymi. Kąpiel w wodzie z solą z Morza Martwego może mieć szczególnie dobroczynne działanie, gdyż zawiera ona szereg minerałów, w tym: potas, który pomaga zachować odpowiednie nawilżenie skóry; bromki, które redukują sztywność i ból mięśni; sód, który poprawia krążenie limfy. Badania wykazały, iż sól morska ma oprócz tego zróżnicowane właściwości lecznicze.

Nawilżający magnez

Zawarty w solach z Morza Martwego magnez nawilża skórę, jak donosi wydanie czasopisma “International Journal of Dermatology” z lutego 2005 roku. Szwajcarscy naukowcy przez 6 tygodni poddawali ochotników z suchą atopową skórą kąpielom z dodatkiem soli z Morza Martwego. Nawilżenie skóry, jej faktura oraz koloryt uległy znacznej poprawie. Badacze ustalili, że źródłem poprawy był magnez, znany z właściwości wiążących wodę w obrębie skóry, wspomagających wzrost komórek skóry oraz poprawiających jej drożność.

Właściwości antybakteryjne

Sole z Morza Martwego mają właściwości antybakteryjne, o czym informuje wydanie czasopisma “International Journal of Dermatology” z maja 2006 roku. Izraelscy naukowcy umieścili próbki gleby z zawartością owych soli na szalkach Petriego wraz z różnymi szczepami bakterii. Okazało się, że błoto hamowało rozwój Candida oraz Propionibacterium, nawet po sterylizacji promieniami gamma. Badacze wywnioskowali, że skład chemiczny soli zapewnia ochronę przed mikrobami.

Uśmierzanie bólu

Kąpiele z dodatkiem soli z Morza Martwego mogą przynieść ulgę w bólu trwającym tygodniami po sesji terapeutycznej, jak donosi wydanie czasopisma “Clinical and Experimental Rheumatology” z lipca 1990 roku. Izraelscy naukowcy codziennie przez 20 minut poddawali osoby ze zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów gorącym kąpielom z dodatkiem soli z Morza Martwego. Po dwóch tygodniach uczestnicy eksperymentu odnotowali wzrost ruchomości stawów i znaczne zelżenie bólu. Poprawa utrzymywała się do miesiąca po zakończeniu badania.

Co sprawia, że sole z Morza Martwego mają tak dobroczynne działanie?

Magnez jest istotny ze względu na działanie: zwalczające stres oraz zatrzymywanie płynów, opóźniające starzenie się skóry i uspokajające układ nerwowy. Wapń skutecznie zapobiega zatrzymywaniu wody, pobudza krążenie, a także wzmacnia kości oraz paznokcie. Potas dodaje energii, pomaga zachować właściwe nawilżenie skóry, a ponadto jest głównym minerałem, który należy uzupełnić po intensywnym wysiłku fizycznym. Bromki łagodzą sztywność mięśni, rozluźniając je. Sód jest istotny dla zachowania równowagi limfatycznej, co jest bardzo ważne dla prawidłowego działania układu odpornościowego. Jak łatwo zauważyć, kąpiel w wysokiej jakościowo soli morskiej jest w stanie uzupełnić minerały, które są kluczowe dla metabolizmu skóry.

Powstało wiele badań na temat prozdrowotnych właściwości kąpieli z dodatkiem soli z Morza Martwego. Jedno z nich zostało przeprowadzone przez dr I. Machteya na 103 pacjentach cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów oraz zapalenie ścięgien. Uczestników poddawano kąpielom z zawartością 7,5%, 2% oraz 0,5% soli z Morza Martwego. Poprawę zanotowano już po tygodniu w przypadku koncentracji 7,5% oraz 2%. Pod koniec badania 80% uczestników zgłosiło zelżenie bólu, 70% zauważyło poprawę mobilności, zaś 60% było w stanie zmniejszyć dawkę przyjmowanych środków przeciwbólowych.

Dr J. Arndt badał wpływ soli z Morza Martwego na łuszczycę. 50 pacjentów przez okres 3-4 tygodni poddawano 3-4 kąpielom tygodniowo. Już po tygodniu wielu uczestników mających do czynienia z 10% roztworem soli doświadczyło wyraźnej poprawy. Obejmowała ona ulgę w swędzeniu, zaburzeniach snu oraz łuszczeniu się skóry. Kuracja z zastosowaniem soli z Morza Martwego nie łączy się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Koniecznie zapoznaj się z ofertą naszych kosmetyków naturalnych z serii Dead Sea Naturals, których formuły obejmują wspaniałe sole i minerały z Morza Martwego:

 

dead sea naturals

 

 

Sprawdź naszą ofertę kosmetyków naturalnych z bogatą zawartością soli i minerałów z Morza Martwego

 


 

 

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.