Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Olej monoi – najnowszy światowy trend w kosmetyce

olej monoi

Czym jest olej monoi? Wywodzi się z rejonów wyspy Tahiti i składa się z dwóch naturalnych składników: gardenii tahitańskiej oraz rafinowanego polinezyjskiego oleju kokosowego. Zawiera również witaminę E, stosowaną w funkcji stabilizatora i najczęściej jest dodatkowo aromatyzowany różnorodnymi egzotycznymi zapachami.

Na Tahiti olejek monoi jest tak popularny, że można go znaleźć praktycznie wszędzie: w aptekach, sklepach spożywczych, a także na stoiskach z pamiątkami. Polinezyjczycy używają go od wieków, zaś obecnie jego sława coraz szybciej rozprzestrzenia się po świecie.

Matriarchinie lokalnych plemion z Tahiti jako pierwsze stosowały olej monoi i wciąż jest on bardzo istotną częścią kultury wyspy. Jest on tradycyjnie produkowany ręcznie, a używają go wszyscy członkowie klanu. Różne plemiona stosują nieco inne składniki, w związku z czym każde wytwarza własną, niepowtarzalną wersję olejku.

Tahitanie wytwarzają olej monoi, ucierając świeże kokosy. Następnie zbierają świeże kwiaty, suszą je i mieszają z kokosową papką. Miksturę pozostawia się na kilka dni do wyschnięcia na słońcu, po czym wytłacza z niej olej. Ta metoda o dwóch tysiącach lat tradycji, zwana pod nazwą enfleurage, znalazła zastosowanie zarówno w kontekście farmakologicznym, jak i kosmetycznym.

Zastosowanie olejku monoi. Olejek ten znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów oraz skóry.

Oto parę sposobów jego wykorzystania:

  • Jako balsam po kąpieli: Zatrzymuje wilgoć w obrębie skóry i działa zbawiennie na cerę suchą.
  • Przed pływaniem: Chroni skórę przed wiatrem, słońcem, a nawet samą wodą. Zapewni również ochronę przed chlorowaną wodą w basenie.
  • Do masażu: Działa kojąco. Jego aromatyczne składniki pieszczą zmysły i przenoszą do egzotycznych krain.
  • Jako aromatyczny olejek do ciała: Może być aplikowany na skórę jako zamiennik perfum, gdyż ma jeden z najbardziej zachwycających zapachów na świecie.
  • Oprócz tego Polinezyjczycy od wieków używają olejku monoi jako odżywki do włosów, która chroni je przed działaniem tropikalnego klimatu Tahiti.

Co sprawia, że olej monoi jest tak skuteczny?

Według danych dostarczonych przez Instytut Monoi, dodatek kwiatu gardenii ma zasadnicze znaczenie dla właściwości olejku. Ma on dużą zawartość alkoholu terpenowego oraz salicylanu metylu, które nadają olejkowi właściwości oczyszczające oraz kojące. Jest to zbilansowana kompozycja różnych składników, wśród których znajdują się krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, cenione ze względu na swoją lekką i jedwabistą konsystencję.

Co wyróżnia olej monoi spośród innych kosmetyków?

Olej monoi pochodzi z Tahiti i jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można go znaleźć. Jest naukowo potwierdzonym środkiem zmiękczającym, który koi i oczyszcza skórę, nasycając ją trwałymi substancjami nawilżającymi. Efekty jego stosowania są porównywalne z użyciem masła shea oraz olejku z jojoby, tylko jeszcze lepsze.

Olej monoi jest bezpieczny dla zdrowia. Nie podrażnia skóry ani nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest tak łagodny, że Tahitanki masują nim swoje dzieci rano i wieczorem. Jego cudowny zapach przenosi w beztroskie klimaty tropików.

Jak upewnić się, że kupujesz oryginalny produkt?

Na rynku istnieje wiele produktów imitujących ów cenny olejek, powinnaś więc wiedzieć, za czym należy się rozglądać. W składzie produktu musi znajdować się kokos (Cocos nucifera) oraz gardenia (Gardenia taitensis). Również zawartość olejku monoi powinna być jasno oznaczona na opakowaniu.

Istnieje łatwiejszy sposób identyfikacji autentycznego olejku monoi, jednak nie wszyscy dystrybutorzy go stosują. Jest to certyfikat oryginalnego pochodzenia wydawany przez Instytut Monoi.

Olej monoi stał się tak popularnym kosmetykiem, że dostawcy usilnie starają się, by podaż dorównała popytowi. Nie dziwi zatem fakt, że każda drogeria chciałaby mieć go w swojej ofercie.

Nie wszyscy dostawcy mają jednak dostęp do oryginalnego olejku, często uciekają się więc do podróbek. Co gorsza, niektóre z nich nie zawierają nawet oleju kokosowego!

Powinnaś zatem być świadoma takich praktyk i uważnie czytać etykiety, a wtedy zdobędziesz pewność, że zaopatrzyłaś się w autentyczny olejek monoi z Tahiti.

 

olejek monoi

 

 

Sprawdź naszą ofertę organicznego olejku Monoi

 


 

 

Jedna odpowiedź na Olej monoi – najnowszy światowy trend w kosmetyce

  1. Kaja - Odpowiedz

    27/08/2015 at 09:10

    Moim zdaniem doskonały kosmetyk naturalny do pielęgnacji skóry głowy. Zapobiega wszelkim podrażnieniom i łupieżowi.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.