Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Składniki kosmetyczne prosto z morza

naturalne składniki z morza

Powierzchnia Ziemi w ponad 70% składa się z wody, nie powinno więc dziwić, że producenci kosmetyków poszukują źródeł nowych składników właśnie z morza, oceanu oraz innych zbiorników wodnych.

Bardziej zastanawia fakt, iż do dziś są one eksploatowane przez przemysł kosmetyczny w relatywnie niewielkim stopniu. Podstawowe pytanie brzmi: co składniki z morskich głębin mogą wnieść do produktów z branży kosmetycznej oraz medycznej?

Najczęściej spotykane składniki z morza

Dwa z popularnych składników wyrobów kosmetycznych, Chlorella vulgaris oraz Chlorella pyrenoidosa, to gatunki słodkowodnych zielenic. Cytując Nikę Lewis, głównego konsultanta w firmie Mintel Beauty Innovation: Chlorella vulgaris obecnie pojawia się zazwyczaj w kosmetykach upiększających, zaś Chlorella pyrenoidosa jest często spotykana w produktach do pielęgnacji włosów. Oba gatunki są składnikiem prozdrowotnych suplementów diety, ponieważ obfitują w białko, aminokwasy, witaminy i minerały. Przyjmowane doustnie, działają korzystnie na metabolizm oraz służą zdrowiu skóry.

Algi z morza

Od dawna algi są znane ze swych właściwości odmładzających. Występują one nie tylko obficie, lecz również w wielu różnorodnych odmianach. Ich właściwa kombinacja prowadzi do powstania naprawdę skutecznych produktów opóźniających procesy starzenia.

W dzisiejszych warunkach agresywnej konkurencji badania skupiają się na stworzeniu nowej generacji kosmetyków, które wykorzystują składniki pozyskane z oceanów. Obecnie można doliczyć się około 30 różnych rodzajów alg w setkach produktów do pielęgnacji skóry i włosów oraz innych wyrobów z branży zdrowia i urody. Według najnowszych badań firmy Mintel, wykorzystanie alg w formułach kosmetycznych uległo ponad dwukrotnemu wzrostowi od 2004 roku, plasując je w czołówce aktywnych składników, stosowanych w organicznych produktach ze wspomnianej branży.

Kolagen morski

Algi nie są jedynymi naturalnymi składnikami kosmetyków, pochodzącymi z morza. Równie popularny jest kolagen morski, pozyskiwany z substancji zawartej w rybiej łusce. Jest ceniony za swoje odmładzające działanie na skórę, a szczególny popyt na niego obserwuje się w Azji.

Morze jako źródło cennych składników kosmetycznych zostało odkryte wieki temu w Azji. Do dziś tamtejsi konsumenci są świadomi owych korzyści płynących z natury, dzięki czemu tworzą wciąż rozwijający się rynek dla producentów i firm.

Gdzie nastąpił rozwój

Azja jest postrzegana jako próbny rynek dla kosmetyków opartych na morskich składnikach, zaś Europa wyciąga wnioski. Wielkie europejskie przedsiębiorstwa kosmetyczne inwestują grube pieniądze w działy badawczo-rozwojowe, które pracują nad nowymi formułami wykorzystującymi dary z morza.

Wybrane aktywne składniki o morskim pochodzeniu zaczęły się pojawiać w nowych, prestiżowych seriach kosmetyków do pielęgnacji skóry, takich jak: Elemis (The Steiner Group), La Prairie (Beiersdorf) oraz Créme de la Mer (Estée Lauder). Warto zauważyć, iż najlepiej sprzedającym się w skali globalnej produktem z serii Elemis jest Pro-Collagen Marine Cream.

Czego się jeszcze używa

Inne popularne marki używają kopru morskiego, który wpływa na regenerację skóry, a także wygładza zmarszczki i łagodzi przebarwienia. Wśród pozostałych składników z morza znajdują się organiczny ekstrakt z morszczynu oraz sól z Morza Martwego. Obie wspomniane substancje nadają się dla wegetarian i wegan.

Mimo że morza obfitują w naturalne zasoby, producenci są zobowiązani podchodzić do nich z ekologicznym nastawieniem, aby nie naruszyć delikatnej równowagi morskich ekosystemów. Nie wystarczy sprawnie poruszać się po rynku produktów organicznych – jeszcze istotniejsze jest stosowanie się do praktyk przyjaznych środowisku i zdrowemu życiu, które są wartościami po stokroć bardziej istotnymi niż czysty zysk.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.