Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Twarda woda a codzienna pielęgnacja skóry

twarda woda

Czy nie masz czasem wrażenia, że bez względu na to co zrobisz dla swojej cery, twoja skóra po prostu nie wygląda lepiej? Niezależnie czy, i jak oczyszczasz, złuszczasz, nawilżasz, itp.? Przyczyną tego może być coś, co nie przyszłoby ci zapewne nigdy do głowy. Zbyt twarda woda to jeden z takich problemów, a jest ona domeną bardzo wielu lokalizacji, domów i mieszkań.

Bardzo często słyszy się o instalacjach zmiękczania wody, coraz chętniej stosowanych w domach i mieszkaniach prywatnych. Mają one na celu zmianę właściwości naszej kranówki, poprzez usunięcie z jej składu niektórych związków, wpływających na szczególne właściwości. Czym zatem jest twarda woda i jakie problemy może powodować?

Czym jest twarda woda?

Twarda woda to woda zawierająca dużą ilość minerałów i mikroelementów, m.in. takich jak wapń, mangan czy węglan magnezu, wpływających na jej podstawowe właściwości oraz jakość. Jej tworzenie jest wynikiem przenikania związków zawartych w ziemi do wód podskórnych i gruntowych, które następnie trafiają do wodociągów i naszych kranów.

Mimo, że zawartość minerałów w wodzie pitnej zazwyczaj nie jest szkodliwa, a nawet pożądana, to do celów pielęgnacyjnych, a także wielu zastosowań domowych może być dość problematyczna. Twarda woda w domu czy mieszkaniu może powodować problemy z hydrauliką, urządzeniami AGD, a także bardzo szybkim osadzaniem się kamienia. Przez nią wszelkie środki czyszczące są mniej skuteczne, również używane podczas prania czy zmywania.

Twarda woda, podobnie jak powoduje problemy w domu, może być przyczyną wielu problemów ze skórą.

Twarda woda może powodować suchość i podrażnienia skóry

Wysoka zawartość minerałów w wodzie wyraźnie utrudnia mycie twarzy i skuteczne oczyszczanie z warstwy nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń. Liczne składniki wody mogą po umyciu pozostawać na skórze, gdyż są trudne do spłukania.

W konsekwencji tego używanie twardej wody podczas codziennej toalety może prowadzić do suchości skóry, tworzyć podrażnienia lub wzmacniać takie problemy dermatologiczne jak egzema czy łuszczyca. Osoby z wrażliwą skórą twarzy i ciała z reguły odczuwają twardość wody najsilniej. Warto również pamiętać, że zawarte w twardej wodzie nadmierne ilości niektórych substancji i zanieczyszczeń może działać na skórę jak wolne rodniki, powodując rozpad kolagenu i przedwczesne efekty starzenia się.

Twarda woda może powodować trądzik

Wielu ludzi może doświadczać z powodu twardej wody silnej suchości skóry, a u niektórych wywołuje trądzik. Dlaczego tak się dzieje?

Zawarte w wodzie zanieczyszczenia lub minerały silnie oddziałują zarówno na naturalne sebum skóry, jak i codzienne preparaty nawilżające i natłuszczające. Wszelkie związki stałe mogą zmienić sebum w wosk, który ze względu na swoją konsystencję może zapychać pory, tworząc bezpośrednią przyczynę tworzenia się wyprysków.

Jak temu zaradzić

Instalowanie systemu zmiękczającego wodę w domu może być skutecznym rozwiązaniem tego problemu, jednak pociąga za sobą dość znaczne koszty. Można również zrezygnować z filtrowania całej wody i zacząć od instalacji przy wybranym kranie lub prysznicu.

Jeśli nie zamierzasz lub nie możesz zainstalować systemu zmiękczania wody lub filtra, po umyciu twarzy zawsze używaj delikatnego, kojącego toniku, w celu skutecznego usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, które pozostały na skórze po jej umyciu w wodzie. Unikaj produktów z zawartością alkoholu, chyba, że posiadasz bardzo tłustą cerę, wymagającą silniejszego traktowania.

[wcps  id=”4976″ ]

Korzystaj z butelkowanej wody do mycia twarzy

Dość dobrym, chociaż dla wielu mało wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z wody butelkowej. Należy jednak pamiętać, by nie wybierać wody mineralizowanej i mineralnej. Dobrym wyborem będzie woda źródlana, o małej zawartości związków stałych.

O czym jeszcze warto pamiętać

Warto również zmienić swoje produkty do codziennej pielęgnacji skóry. Częściej używaj również kosmetyków, które nie potrzebują wody. Regularnie stosuj płyn micelarny, zamiast tradycyjnego mycia mydłem oraz używaj tylko delikatnych produktów do pielęgnacji skóry. Niewątpliwie bardzo dobrym wyborem będą kosmetyki organiczne i naturalne, bez zawartości sztucznych składników.

 

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.