Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Skóra twarzy – 6 powszechnych mitów na temat pielęgnacji

skóra

Skóra twarzy jest niewątpliwie najbardziej widoczną wizytówką naszej kondycji zdrowotnej i ogólnego zadbania. Dobry wygląd wymaga jednak często wielu różnych zabiegów, z których nie wszystkie mają oczekiwaną skuteczność. Jakie są najbardziej powszechne mity w pielęgnacji twarzy?

Skóra twarzy jest niewątpliwie kluczowym miejscem pielęgnacji każdej kobiety. W sytuacji, gdy rynek oferuje niemal nieskończony wybór produktów do pielęgnacji, trudno jest czasem odnaleźć metody i kosmetyki skuteczne oraz bezpieczne. Dobór odpowiednich metod pielęgnacji bywa często niewłaściwy, ze względu na powszechne i błędne opinie na ich temat.  Zacznijmy zatem od najczęstszych mitów, na temat tego, w jaki sposób skóra twarzy powinna być pielęgnowana.

1. Niektóre kosmetyki są tak samo skuteczne jak botoks

Nie istnieje żaden produkt o działaniu botoksu, ponieważ kremy i balsamy nie mają możliwości działania na wybrane obszary skóry. Jeśli uwierzyłaś w zapewnienia, że Twój ulubiony krem usuwa zmarszczki lub obwisające podgardle, musisz wiedzieć, iż nie istnieją żadne badania, które by to potwierdzały. Skóra twarzy wymaga jednak stałej ochrony i pielęgnacji, zapobiegającej nadmiernemu i przedwczesnemu zniszczeniu. Rola kosmetyków jest raczej zapobiegawcza, niż naprawcza.

Warto wiedzieć, że nawet botoks by nie zadziałałby, zaaplikowany powierzchniowo. Nie działa on bowiem na skórę, ale paraliżuje  wybrane mięśnie. Dzięki temu skóra twarzy zmienia nieco wygląd, a zmarszczki czasowo się wygładzają. Niestety, ostateczny wygląd często nie jest naturalny i znacznie odbiega od oczekiwanego.

2. Należy dobierać produkty do pielęgnacji skóry do konkretnych kategorii wiekowych

Na rynku funkcjonuje wiele produktów, które są rzekomo przeznaczone dla określonej grupy wiekowej. Zanim zdecydujesz się na zakup któregoś z nich, zastanów się, dlaczego wszystkie osoby po pięćdziesiątce są “wrzucane do jednego worka”? Z całą pewnością znasz różne osoby z tego przedziału o różnych typach skóry i różnych związanych z nimi problemach. To samo dotyczy zresztą innych grup wiekowych.

Najlepiej zrobisz, czytając skład produktu i wyszukując taki, który zawiera pożądane przez Ciebie substancje. Warto dowiedzieć się, jakiego typu jest Twoja skóra twarzy. Dzięki temu można stosować środki dedykowane do realnych potrzeb, a nie tylko wieku. Dzięki zastosowaniu odpowiednich sposobów można jednak uzyskać znacznie młodszy wygląd twarzy, bardzo prostymi metodami.

3. Wrażliwa skóra wymaga produktów hipoalergicznych

W ostatnich latach określenie “hipoalergiczny” stało się słowem-kluczem, choć tak naprawdę niewiele ono znaczy. Jest to wyłącznie chwyt marketingowy, który ma cię zachęcić do kupna produktu rzekomo mniej uczulającego.

W rzeczywistości jednak większość firm z branży kosmetycznej naciąga prawdę. Nie przeprowadza się testów na produktach hipoalergicznych, aby sprawdzić, czy są one rzeczywiście korzystniejsze dla delikatnej skóry. Nie daj się zwieść takim sztuczkom – czytaj etykiety, a jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa, najlepiej przerzuć się na naturalne lub organiczne kosmetyki do jej pielęgnacji. To zawsze najbezpieczniejszy sposób postępowania.

4. Plamy starcze są konsekwencją starzenia

Czy na twojej skórze zaczęły się pojawiać tzw. plamy starcze, zwane też wątrobowymi – brązowe znamiona lub przebarwienia? Tak naprawdę nie mają one nic wspólnego ani z wątrobą, ani z podeszłym wiekiem! Można ich unikać dzięki stosowaniu odpowiednich metod pielęgnacji i zastosowaniu właściwej diety. W pierwszej kolejności zawsze należy rozpoznać dlaczego nasza skóra tak reaguje.

5. Prędzej czy później wyrośniesz z trądziku

Gdyby to była prawda, wiele osób zaprzestałoby walki z trądzikiem i po prostu przeczekało wiek młodzieńczy. W rzeczywistości jednak kobiety od dwudziestego do czterdziestego, a nawet pięćdziesiątego roku życia mogą stale zmagać się z tym problemem, a ich skóra twarzy może wyglądać na zaniedbaną.

Trądzik tak samo należy leczyć, będąc nastolatkiem, jak i w późniejszym wieku. Sam nie przejdzie. Najlepiej zrobisz, konsultując się ze specjalistą i zaczniesz zwalczać przypadłość za pomocą kombinacji różnych metod, włączając w to zmiany w diecie, ćwiczenia, zdrowy sen oraz techniki relaksacyjne.

6. Makijaż jest przyczyną trądziku

W niektórych przypadkach stwierdzenie to może okazać się prawdą, jednak żadne badania tego nie potwierdzają. Oczywiście zaleca się dokładne oczyszczanie skóry i usuwanie pozostałości makijażu przed snem. Jeśli jednak jakiś produkt wywołuje u Ciebie wysypkę lub wypryski, należy go zamienić na inny – najwyraźniej Twoja skóra nie toleruje jednego lub więcej składników danego kosmetyku.

Przypuszczalnie spotkałaś się już kiedyś ze wspomnianymi wyżej mitami na temat urody. Co gorsza, istnieje o wiele więcej im podobnych. Jeżeli nie poświęcisz trochę czasu na ich weryfikację, łatwo możesz dać się wywieść w pole, a twoja skóra nie uzyska właściwej pielęgnacji!

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.