Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Co powoduje przedwczesne siwienie włosów

siwienie

Każdego z nas czeka ten moment, gdy zauważymy na swojej głowie pierwszy siwy włos. Dla niektórych nie ma to znaczenia, jednak dla większości osób staje się impulsem do rozważań, co mogło spowodować przedwczesne siwienie włosów.

Przedwczesne siwienie włosów nie jest zwykle kojarzone jako oznaka jakichkolwiek schorzeń, ma jednak dla większości dość negatywne znaczenie estetyczne. Dawniej siwe włosy jednoznacznie kojarzono z podeszłym wiekiem. Obserwowano je zazwyczaj w okolicach 40 roku życia, a niekiedy nawet później. Dziś jednak sprawy mają się zupełnie inaczej. Większość ludzi dostrzega u siebie pierwszy siwy włos na przełomie trzeciej i czwartej dekady życia, choć czasem zdarza się, że dotyczy to już nastolatków. Mając to na uwadze, powinieneś uważać się za szczęściarza, jeżeli masz trzydzieści parę lat i wciąż możesz zaobserwować u siebie jedynie pojedyncze siwe włosy.

Nasze mieszki włosowe wytwarzają pigment zwany melaniną, który jest odpowiedzialny za nadawanie włosom naturalnej barwy. Jego wyższa zawartość jest równoznaczna z ciemniejszym kolorem włosów. Z kolei jego ubywanie powoduje rozjaśnianie włosów, a ściśle rzecz ujmując – ich siwienie. Jeżeli poziom melaniny znacząco spadnie u danej osoby w młodym wieku, będzie miała ona do czynienia z przedwczesnym siwieniem.

Najczęstsze przyczyny, powodujące przedwczesne siwienie włosów:

 1. Geny

Tutaj winą obarczyć możesz tylko przodków. To naukowo dowiedziony fakt, iż geny są główną przyczyną, powodującą przedwczesne siwienie włosów. Jeżeli zatem twoi rodzice wcześnie dostrzegli na swojej głowie siwe pasemka, przypuszczalnie stanie się to również twoim udziałem.

 1. Niedobór witaminy B12

Jest to kolejna istotna przyczyna przedwczesnego siwienia. Niedobór lub brak owej witaminy znacznie przyspiesza wspomniany proces, przez co rozpoczyna się on w znacznie młodszym wieku i przebiega szybciej.

 1. Problemy z tarczycą oraz inne choroby

Jeżeli zdiagnozowano u ciebie jakąkolwiek poważniejszą chorobę lub cierpisz na jakiś problem zdrowotny przez dłuższy czas, z dużym prawdopodobieństwem skończy się to siwieniem. Również osoby z chorobami tarczycy przeważnie dotyka przedwczesne siwienie włosów.

 1. Niedożywienie

Zdrowie całego organizmu zależy od właściwego odżywiania. To, co jesz, odbija się na wyglądzie twojej skóry, włosów oraz na całokształcie zdrowia. Odpowiednia dieta zapewnia organizmowi wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli odżywiasz się zdrowo, efekty będą widoczne również na twoich włosach, które nie osiwieją tak prędko.

 1. Stres / nerwowy tryb życia

Przedwczesne siwienie włosów najczęściej kojarzone jest z nadmierną nerwowością i zmartwieniami. Być może nie jest to na razie poparte wyczerpującymi badaniami naukowymi, jednak powszechnie wiadomo, iż im większe obciążenie stresem, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Osoby nerwowe i podatne na działanie stresu częściej wykazują oznaki przedwczesnego siwienia niż ich spokojni rówieśnicy.

 1. Palenie tytoniu

Jeżeli do tej pory nie udało ci się rzucić nałogu, najwyższy czas to zmienić. Badania wykazały, iż palacze obciążeni są czterokrotnie większym ryzykiem przedwczesnego siwienia niż osoby niepalące.

Każdy kolejny siwy włos to zjawisko niezwykle frustrujące, nieprawdaż? Oczywiście nic na to nie poradzisz, jeśli natura obdarzyła cię takim bagażem genetycznym, czy też siwienie jest efektem choroby. Jednak wszelkie pozostałe przyczyny są ściśle związane są z trybem życia, jaki prowadzisz. Masz więc duże szanse, aby odsunąć w czasie pojawienie się niechcianych siwych kosmyków. Wystarczy odpowiednio dbać o własne zdrowie i samopoczucie by zmniejszyć szanse na przedwczesne siwienie włosów.

Jednym z najlepszych na to sposobów jest niewątpliwie korzystanie z dobrej jakości kosmetyków naturalnych. Dzięki nim codzienna pielęgnacja włosów stanie się nie tylko odpowiednio skuteczna, ale również zdrowsza i przyjemniejsza.

kosmetyki naturalne szampony

 

 

Sprawdź nasze naturalne szampony do włosów bez chemicznych składników aktywnych
  

Jedna odpowiedź na Co powoduje przedwczesne siwienie włosów

 1. Adrian - Odpowiedz

  28/01/2016 at 19:00

  świetna metoda dzięki której z łatwością można uporać się z siwieniem raz, a porządnie domowym sposobem 🙂

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.