Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Plamy starcze – Jak im zapobiegać

plamy starcze

Fakt starzenia się nie oznacza od razu, iż musisz na swojej skórze zaakceptować plamy starcze, zwane inaczej plamami wątrobowymi. Warto skorzystać z kilku poniższych porad i dłużej cieszyć się pięknym wyglądem swojej skóry.

Za plamy starcze odpowiedzialny jest brązowy pigment, który składa się z nienasyconych tłuszczów, zawierających żelazo. Warto im zapobiegać nie tylko z powodów estetycznych, gdyż pigment ten wywołuje również kataraktę, stwardnienie tętnic oraz pogorszenie pracy mózgu, serca oraz innych organów. Czy wiesz, że można przeciwdziałać w dość łatwy sposób, by plamy starcze się nie pojawiały, gdyż polega to głównie na zmianie diety? Oto kilka przydatnych rad!

  1. Wyeliminuj z diety niezdrowe tłuszcze

Jeśli do tej pory nie zrezygnowałeś z margaryny, oleju z orzechów, nasion oraz roślinnego, nadszedł na to najwyższy czas. Najlepiej przerzuć się na olej kokosowy, tłuszcze zwierzęce oraz masło. Spożywane z umiarem, tłuszcze jednonasycone, takie jak oliwa z oliwek, nie zaszkodzą ci, nie powinieneś jednak ich podgrzewać, gdyż czyni je to bardziej podatnymi na utlenianie. Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie takich tłuszczy, na które masz ochotę. Organizm najczęściej sam dobrze wie, czego mu potrzeba. By plamy starcze nie pojawiały się za wcześnie należy bezwzględnie zwracać uwagę na jakość oraz ilość spożywanego tłuszczu.

  1. Zadbaj o równowagę hormonalną

Zbyt wysoki poziom estrogenów to jedna z głównych przyczyn, z powodu których na ciele pojawiają się plamy starcze. Wpływa on również na wzmożone wchłanianie żelaza, co może stać się źródłem dalszych problemów. Niedobór białka, leki hormonalne, tabletki antykoncepcyjne, podobnie jak słaba praca wątroby, mogą poskutkować podwyższeniem poziomu estrogenów, które nie pozwalają zapobiegać plamom starczym. Z tego powodu warto wykonać badania profilaktyczne krwi, a także skonsultować się z endokrynologiem.

  1. Pozbądź się nadmiaru żelaza z diety

Jeżeli przyjmujesz zbyt dużo tego pierwiastka będzie dużo trudniej zapobiegać plamom wątrobowym. Większość multiwitamin jest o niego wzbogacanych, podobnie jak wiele rodzajów przetworzonej żywności oraz suplementów diety. Często dotyczy to również produktów zbożowych. Podwyższony poziom żelaza może zatem poskutkować intensywniejszym wystąpieniem plam starczych. Jednym ze sposobów na jego obniżenie jest picie kawy do posiłków, gdyż zmniejsza ona wchłanianie omawianego pierwiastka w jelicie cienkim. Plamy starcze

  1. Stosuj właściwe kosmetyki

Jeżeli chcemy, by plamy starcze się nie pojawiały należny dbać o zewnętrzną ochronę skóry. Regularne stosowanie właściwych kosmetyków, pozwala likwidować jej uszkodzenia, powstających w wyniku działania negatywnych efektów zewnętrznych. Dotyczy to zarówno promieni słonecznych, jak i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz substancji chemicznych. Do ochrony skóry najlepiej jest stosować kosmetyki naturalne, dopasowane do typu karnacji, wieku oraz indywidualnych predyspozycji w zakresie przesuszania. Ochrona kosmetyczna pozwala zapobiegać plamom starczym poprzez tworzenie zapory zewnętrznej dla najbardziej narażonych tkanek. Bardzo istotną kwestią, decydującą o jej skuteczności jest systematyczne i właściwe stosowanie. 

  1. Przeciwutleniacze jako ochrona przed wolnymi rodnikami

Jeżeli wolne rodniki sieją spustoszenie w twoim organizmie, zewnętrznym objawem tego procesu mogą być właśnie plamy starcze. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, dlatego też należy uzupełnić o nie swoją dietę. Ich doskonałym źródłem są warzywa, dojrzałe owoce oraz wiele innych naturalnych pokarmów. Żeby skutecznie zapobiegać plamom starczym warto sporządzić listę najlepszych produktów i zawierać je w codziennej diecie.

  1. Spożywaj więcej pokarmów bogatych w miedź

Niski poziom miedzi w organizmie sprzyja gromadzeniu się żelaza, a tym samym plamy starcze mogą pojawiać się intensywniej. Przeciwdziałaj temu, spożywając odpowiednie pokarmy. Żywność obfitująca w miedź to: wątróbka, gorzka czekolada oraz owoce morza – w szczególności krewetki oraz ostrygi.

  1. Unikaj słońca w godzinach, gdy świeci najintensywniej

Promienie słoneczne prażą najsilniej pomiędzy 10 rano a 16. Mogą one zadziałać jako katalizator, powodujący że plamy starcze pojawiają się częściej i intensywniej. Żeby temu zapobiegać należy nakładać na skórę krem z filtrem (minimum SPF 15) co najmniej pół godziny przed wyjściem na zewnątrz. Nawet jeśli masz już na skórze plamy starcze, nie jest jeszcze za późno na ochronę. Zmiana diety jest w stanie odwrócić proces ich powstawania. Pamiętaj, by jednocześnie zwracać baczną uwagę na jakość produktów, które nakładasz na skórę.

Ochrona skóry za pomocą naturalnych, organicznych produktów to zawsze najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo warto wiedzieć, iż aplikując witaminę E bezpośrednio na plamy starcze, masz możliwość ich rozjaśnienia.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.