Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

6 korzyści dla których warto stosować szampony bez SLS

szampony bez sls

Szampony bez SLS, podobnie jak na całym świecie, to coraz częściej poszukiwane na polskim rynku kosmetycznym produkty. Aby zrozumieć istotę tego fenomenu należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się, czym jest SLS, i jakie skutki może mieć jego stosowanie. Na tym tle uwidocznią się wszelkie korzyści używania kosmetyków bez SLS.

W reklamowanych w wielu mediach i na bilbordach produktach, czyli typowych kosmetykach drogeryjnych, najczęściej w składzie INCI znajduje się SLS. Zazwyczaj nawet w pierwszej trójce, co oznacza jego znaczną zawartość procentową. Czy to źle? Zanim znajdziemy odpowiedź warto przeanalizować najpierw czym jest SLS.

Co to takiego SLS?

SLS to skrót od związku chemicznego o nazwie Sodium Lauryl Sulfate (znany również jako: Sodium Laurilsulfate lub Sodium Dodecyl Sulfate – SDS), stosowanego powszechnie wielu kosmetykach myjących i czyszczących. Ma on za zadanie przede wszystkim sztucznie wzmocnić właściwości pienienia, a tym samym zwiększenie efektywności samego mycia.

Niekiedy w tzw. kosmetykach drogeryjnych, czyli najbardziej dostępnych i powszechnych we wszelkiego typu sklepach wielkopowierzchniowych produktach, można spotkać substancję zbliżoną swoim działaniem do SLS, czyli Sodium Laureth Sulfate – SLES.

Niezależnie od nazwy czy subtelnych różnic chemicznych sam składnik występuje w większości kosmetyków, kupowanych codziennie przez miliony osób na całym świecie. SLS znajduje się jednak w ostatnim czasie w ogniu krytyki, gdyż wykazuje jedynie niewielkie “pozytywne” działania, choćby takie jak łatwość usuwania pozostałości olejowych.

Właśnie z tego powodu, oraz z faktu niskiej ceny jego wytwarzania jest tak powszechny. Posiada jednak liczne, negatywne skutki działania na ludzki organizm, które w żaden sposób nie mogą być zrównoważone.

Więcej o SLS przeczytasz TUTAJ

 

Co nam grozi przy regularnym stosowaniu kosmetyków z SLS

Należy zacząć od podstaw, czyli tego, że wielu ludzi jest po prostu uczulonych na laurylosiarczan sodu. Najczęstszymi skutkami korzystania z produktów z jego zawartością jest jednak uczucie przesuszenia i podrażnienia skóry, czasami różniące się istotnie w swojej intensywności, w zależności od konkretnej osoby.

Kolejny “objaw” przy częstym stosowaniu produktów z zawartością SLS jest osłabienie struktury włosów oraz silna ingerencja w naturalną ochronę skóry głowy. Spowodowane jest to bardzo agresywnym działaniem tego związku chemicznego i łatwym usuwaniem wszelkich substancji oleistych, takich jak sebum. W codziennej pielęgnacji dobrze gdy usuwa się jego nadmiar, jednak tylko do pewnego stopnia. Szkodliwym działaniem jest natomiast całkowite usuwanie sebum przy pomocy drogeryjnych kosmetyków z SLS.

Powyższe argumenty są zupełnie wystarczające, by przynajmniej dwa razy zastanowić się dobrze przed kupnem jakiegokolwiek szamponu z SLS. Warto również uwzględnić przedstawione poniżej korzyści ze stosowania naturalnych kosmetyków, niezawierających syntetycznych dodatków drażniących.

 

Korzyści ze stosowania szamponów bez SLS

Szampony bez SLS to fantastyczna alternatywa szczególnie dla tych, którzy są posiadaczami delikatnej i wrażliwej skóry głowy, oraz tych, którzy odczuwają skutki alergii wywołanej siarczanami, zawartymi w większości kosmetyków drogeryjnych.

Warto bowiem pamiętać, że SLS może być z powodzeniem zastąpione innymi i zupełnie naturalnymi środkami, o zbliżonych wartościach oczyszczających, a niepowodujących niechcianych skutków ubocznych.

 1. Większość szamponów bez SLS to produkty ekologiczne, co oznacza, że zarówno ich składniki są całkowicie naturalne, a cały proces produkcji przebiega w sposób niezagrażający środowisku.
 2. Osoby regularnie stosujące szampony bez SLS twierdzą, że ich włosy są znacznie mniej obciążone, a tym samym miękkie i gładkie.
 3. Naturalne szampony bez SLS to przede wszystkim doskonała alternatywa dla wszystkich osób, które cierpią na alergię powodowaną przez siarczany oraz inne związki chemiczne.
 4. Szampony organiczne bez SLS to tak naprawdę jedyne środki pielęgnujące, które są bezpieczne i nie wywołują podrażnień oczu podczas mycia głowy. Właśnie dlatego są idealne dla małych dzieci i oraz osób szczególnie wrażliwych.
 5. Jeżeli zależy Ci na środowisku pamiętaj, że organiczne szampony bez SLS są produkowane wyłącznie z surowców odnawialnych i w żaden sposób podczas ich produkcji nie dochodzi do zanieczyszczeń chemicznych czy uwalniania się dwutlenku węgla do atmosfery.
 6. Dzięki Internetowi szampony bez SLS są dzisiaj bardzo łatwe do odnalezienia i zakupu, najczęściej w dobrym sklepie z kosmetykami naturalnymi. Można w nim zawsze bezproblemowo dobrać odpowiedniej jakości naturalny lub organiczny szampon, doskonale dostosowany do naszych potrzeb oraz zasobności portfela.

Polecamy w sprzedaży:

 

Odżywczo-regenerujący szampon do wszystkich typów włosów

Odżywczo-regenerujący szampon do wszystkich typów włosów – Natura Siberica GZEL

Szampon do włosów Nawilżenie i Pielęgnacja

Szampon do włosów Nawilżenie i Pielęgnacja – Sekrety Arktyki

 

rokitnikowy szampon do wszystkich typów włosów

Rokitnikowy szampon do wszystkich typów włosów – Natura Siberica

 

Tytułem podsumowania

Zaczynając przygodę z naturalnymi szamponami do włosów, niezawierającymi siarczanów, możemy na początku mieć trudności z przyzwyczajeniem się do nieco mniejszej ilości piany. Wynika to z braku sztucznych środków spieniających, właśnie takich jak SLS. Warto jednak pamiętać, że w żaden sposób nie zaważa to na działaniu danego kosmetyku naturalnego, a w trakcie jego regularnego stosowania, możemy odczuć znaczącą różnicę na zdrowiu włosów i skóry głowy.

Jak widać szampony bez SLS to nie zwykła odpowiedź na bieżące trendy i mody na świecie, ale wspaniała możliwość korzystania z produktów wpisujących się w zdrowy i bezpieczny styl życia.

Jedna odpowiedź na 6 korzyści dla których warto stosować szampony bez SLS

 1. Marzena Lewandowska - Odpowiedz

  25/04/2017 at 07:19

  Od kilku lat stosuję tylko szampony bez sls i innych dodatków chemicznych. Polecam wszystkim przestawić się na produkty naturalne.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.