Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Wrastający paznokieć – 10 sposobów pielęgnacji stóp

wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć palca stopy to dość powszechny problem. Lekceważony, może przerodzić się w infekcję i poważne zakażenie. Jak postępować w takiej sytuacji?

Wrastający paznokieć to często efekt niewłaściwej pielęgnacji stóp. Nie ma jednak sensu od razu zamartwiać się jego poważnymi konsekwencjami, gdyż temu problemowi można łatwo zaradzić, stosując proste, domowe lekarstwa. Pamiętaj jednak, że jeżeli masz cukrzycę lub jakiekolwiek inne schorzenie, które zaburza krążenie krwi, nie powinieneś samodzielnie leczyć wrastających paznokci, gdyż mogą pojawić się komplikacje. Jeśli Cię to nie dotyczy, przeczytaj poniższe porady, które na pewno powinny Ci pomóc.

Domowe lekarstwa na wrastający paznokieć u nogi

1. Wrastający paznokieć może być źródłem dojmującego bólu oraz zapaleń. Aby pozwolić paznokciom stóp rosnąć w bardziej naturalny sposób, mocz stopy przez 20-30 minut w ciepłej lub letniej wodzie z siarczanem magnezu. Poza dokładnym oczyszczeniem stóp oraz zmiękczeniem paznokci taka kąpiel pomoże Ci się także rozluźnić.

2. Możesz również zdecydować się na środek dostępny w aptece bez recepty. Tego rodzaju leki zawierają składniki o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Jeżeli wrastający paznokieć jest bliski przebicia skóry, musisz zaaplikować na to miejsce proszek lub maść o właściwościach antybakteryjnych.

3. Jeżeli paznokieć przebił już skórę, nie baw się w doktora. W takim wypadku istnieją spore szanse na rozwinięcie się infekcji bakteryjnej. W związku z tym powstrzymaj się przed używaniem domowych środków w celu uwolnienia paznokcia, gdyż możesz w ten sposób pogorszyć zakażenie.

4. Jedną z przyczyn wrastania paznokci jest ich nierówne przycinanie. Zamiast obcinać je na okrągło, lepiej robić to prosto. Waga całego ciała obciąża stopy, dlatego tak ważne jest, aby regularnie piłować i przycinać paznokcie u nóg. Nie obcinaj ich jednak zbyt mocno, gdyż to również sprzyja wrastaniu.

5. Co ciekawe, również kolor skarpetek ma znaczenie w przypadku wrastających paznokci. Jeżeli przebiły już skórę, wolno ci nosić jedynie białe skarpetki, gdyż barwniki mogą zaostrzyć infekcję.

Nieco bardziej innowacyjne lekarstwa na wrastające paznokcie:

6. Połowę roboty załatwią za Ciebie dobrze dobrane buty. Kobiety powinny w takim wypadku unikać butów na obcasach. Dla mężczyzn najlepsze będzie obuwie, które ma więcej przestrzeni przeznaczonej na palce ? odradzane są wszelkie szpice.

7. Na wrastający paznokieć najlepiej sprawdzą się sandały, gdyż pozwalają palcom oddychać. Oczywiście nie da się z nich korzystać przez cały rok, ale warto to robić tak często, jak tylko się da.

8. Zaleca się również regularny pedikiur, jednak tylko w przypadkach, gdy paznokcie nie przebiły jeszcze skóry. Ostre metalowe przybory stosowane do zeskrobywania martwego naskórka mogą bowiem poważnie zaszkodzić przy rozwijającej się infekcji. Nie zaszkodzi natomiast używanie pumeksu – dopóki nie narusza się chorego miejsca.

9. Uważa się, iż wcieranie w chore miejsca smoły węglowej przynosi ulgę na wrastający paznokieć. Nie zostało to jednak naukowo udowodnione. Mimo to warto spróbować owego tradycyjnego remedium, któremu mądrość ludowa przypisuje działanie lecznicze oraz antybakteryjne.

10. Na zakończenie warto przypomnieć o właściwej pielęgnacji stóp, ich dokładnym myciu oraz przycinaniu paznokci do takiej długości, żeby mogły rosnąć zdrowo. Dbaj o to, aby paznokcie były stosunkowo miękkie i nie rozdwajały się. Uważaj również, jak chodzisz!

Jedna odpowiedź na Wrastający paznokieć – 10 sposobów pielęgnacji stóp

  1. enea - Odpowiedz

    05/08/2015 at 15:30

    Znalazłam bardzo ciekawy wpis o wrastających paznokciach. Pisany przez lekarza podologa. Polecam wszystkim! Dużo przydatnej wiedzy tutaj znalazłam.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.