11 rzeczy, których NIGDY nie należy nakładać na twarz
Skóra twarzy, jest jak wiadomo bardzo delikatnym i niezwykle wrażliwym organem, o który należy dbać ze szczególną ostrożnością. Dlatego należy uważać, by na twarz nie nakładać szkodliwych dla jej zdrowia i wyglądu środków, które mogą spowodować niechciane efekty uboczne.
- Lakier do włosów. Być może usłyszałaś gdzieś, że lakier pomaga utrwalać makijaż, pamiętaj jednak, iż w rzeczywistości NIGDY nie powinien on znaleźć się na twojej twarzy! Zarówno sam lakier, jak i zawarty w nim alkohol wysusza cerę, odwadniając ją i postarzając. Dodatkowo lakier do włosów zawiera substancje impregnujące, które działają na skórę drażniąco, przez co jest zaczerwieniona i puchnie. Warto zatem zadbać, by przy przygotowywaniu stylizacji włosów stosowany lakier nigdy nie trafił na twarz.
- Dezodorant. To, że dzięki niemu nie pocisz się pod pachami, nie oznacza, że możesz go bezkarnie rozprowadzać po jakimkolwiek rejonie twarzy, który się poci, w nadziei, że uchronisz makijaż przed spłynięciem. Pamiętaj, że twoja skóra musi oddychać. Nie bez powodu fizjologia działa tak, jak działa – nie powinnaś jej powstrzymywać. Zamiast tego naucz się, jak właściwie wykonywać makijaż, by pozostał na swoim miejscu, gdy temperatura rośnie.
- Farba do włosów. Jeżeli regularnie farbujesz włosy i chcesz mieć brwi idealnie pod kolor, użyj barwnika na bazie roślinnej lub barwnego tuszu do brwi, gdyż mają one łagodniejszą recepturę niż zwykła farba do włosów. Ta ostatnia może podrażniać skórę wokół oczu, a nawet same oczy i wywoływać ich łzawienie. warto zatem uważać, żeby farba nie trafiła nam na twarz i nie pozostawała na niej zbyt długo.
- Tłuszcz roślinny. Mimo iż można go nakładać na ciało w ramach leczenia łuszczycy, jest on zbyt obciążający dla skóry na twarzy i może zatykać pory, co prowadzi do powstawania wyprysków. Tylko wybrane olejki naturalne, o szczególnych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych mogą być z powodzeniem i bez większego ryzyka stosowane na twarzy. Należą do nich przede wszystkim olejek arganowy, olejek neem, olejek jojoba, olejek z ogórecznika lekarskiego czy olejek cedrowy.
Odpowiednie olejki do pielęgnacji skóry twarzy znajdziesz w naszym sklepie
- Szampon. Środki powierzchniowo czynne, które myją twoje włosy, pozbawiając je nadmiaru sebum oraz brudu, nie są identyczne z tymi, które nadają się do oczyszczania cery. Szampony projektuje się pod kątem właściwego działania na trzon włosa, nie są one odpowiednie dla delikatnych komórek skóry twarzy. Myta szamponem, stanie się ona sucha i będzie się łuszczyć.
- Serum do włosów. To, że na etykiecie produktu widnieje słowo “serum”, nie oznacza jeszcze, iż jest to takie samo serum jak do cery. Pokrywasz swoje włosy różnymi składnikami, których nigdy nie użyłabyś do usuwania linii mimicznych czy jakichkolwiek innych problemów z cerą. Ponadto kosmetyki do włosów przeważnie zawierają substancje zapachowe, które działają drażniąco na skórę po nałożeniu na twarz.
- Balsam do ciała. Miło by było rozsmarować po ciele jeden balsam i mieć to z głowy, lecz prawda jest taka, że tego rodzaju kosmetyki NIGDY nie powinny być stosowane do twarzy, gdyż przeważnie są one gęstsze i zawierają substancje zapachowe, które mogą podrażniać delikatną skórę. Tymczasem wymaga ona znacznie łagodniejszych środków. Pomyśl o kremach i balsamach do ciała jak o szpachlówce – służą one do wypełniania ubytków wilgoci i nie zaspokajają potrzeb skóry twarzy, takich jak np. zapobieganie zmarszczkom.
- Krem do stóp. To raczej oczywiste, że nie nadaje się on na twarz, lecz jeśli jesteś zdesperowana i masz pod ręką tylko krem do stóp, mimo wszystko powstrzymaj się i NIE próbuj nawet używać go niezgodnie z przeznaczeniem. Nawet wtedy, gdy zauważysz na swojej twarzy jedynie maleńką przesuszoną plamkę. Krem do stóp działa po prostu zbyt intensywnie, jest zbyt gęsty i kleisty, by nakładać go na skórę twarzy. Jest on zaprojektowany tak, by zmiękczać odciski i zgrubienia na stopach i nierzadko zawiera chemiczne środki złuszczające w stężeniach, które mogą wyrządzić cerze wielką szkodę.
- Lakier do paznokci. Masz zamiar pomalować twarz na Halloween czy bal kostiumowy? Musisz pamiętać, że lakier nadaje się tylko do paznokci. Zawiera cząsteczki akrylu, które wysuszają skórę. Na twarz używaj jedynie specjalnej farby, przeznaczonej do tego celu.
- Kwas octowy, tj. ocet. Co prawda można używać octu do twarzy w funkcji toniku, lecz lepiej zaopatrzyć się w kosmetyk naturalny, który zawiera go w swoim składzie, niż traktować swoją cerę czystym kwasem octowym. Z czasem z octu odparowuje woda, w związku z czym zwiększa on swoją moc. Bezpośrednio nałożony na twarz, w kontakcie ze skórą może wywołać poparzenia, bądź więc szczególnie ostrożna wtedy, gdy nie masz pewności, jak długo ocet stał na twojej półce.
- Majonez. Jest to składnik wielu domowych maseczek do włosów, gdyż na te ostatnie działa nawilżająco. Nie jest jednak dobrym pomysłem stosowanie go do cery, gdyż ma on zbyt silnie kwasowy odczyn i działanie okluzyjne, co oznacza, że nie pozwala skórze oddychać i może zatykać pory. Jeśli chcesz wykonać domową maseczkę na twarz, poszukaj odpowiednich przepisów.