Zaskakujące korzyści ze stosowania kurkumy
Kurkuma (Curcuma longa) to roślina, która nie tylko pomoże urozmaicić wszelkie potrawy curry, ale również dostarcza silnych przeciwutleniaczy podczas pielęgnacji skóry. Każdy kto lubi dania kuchni indyjskiej prawdopodobnie jest dość dobrze zaznajomiony z tą super przyprawą, jednak nie wszyscy wiedzą o jej właściwościach przeciwzapalnych, ochronnych i regeneracyjnych.
W ostatnich latach zostały prowadzone liczne badania nad przeciwutleniającymi i przeciwzapalnymi właściwościami kurkumy. Zwłaszcza nad specyficznym związkiem, jakim jest kurkumina, która przekazuje roślinie swoją ciemno-żółtą barwę. Liczne wyniki pokazują, że ma ona duży potencjał w leczeniu nowotworów i wielu innych chorób. Jednak na Wschodzie już dawno o tym wiedziano, gdzie od wieków kurkuma stosowana jest w celach leczniczych.
Wielowiekowa tradycja Wschodu
Kurkuma to krzew pochodzący z południowej i Południowo-Wschodniej Azji i Zachodnich Indii. W Indiach początkowo była używana jako naturalny barwnik, a następnie jako przyprawa. Od wieków wykorzystywana jest w indyjskiej Ajurwedzie i medycynie chińskiej, szczególnie do leczenia stanów zapalnych i zaburzeń funkcjonowania różnych układów organizmu.
Kurkuma była również powszechnie stosowana w obrzędach religijnych, zarówno w starożytnych Chinach, jak i Indiach, gdzie wciąż jest stosowana w trakcie wielu tradycyjnych uroczystości. Podczas rytuałów stosuje się ją jako barwnik do świętych szat, a także sari i różnego typu odzieży. Podczas Holi, hinduskiego święta wiosny, pastę z kurkumy nakłada się na skórę do ozdabiania skóry ciała.
Kurkuma nie tylko w kuchni
Kurkuma jest najpowszechniej stosowana w ceremoniach ślubnych w Indiach, Bangladeszu i Pakistanie, a także Południowych Indiach, jako element rytuału małżeńskiego. W Indonezji, korzeń tej rośliny był używany w czasie Luluru, dawnej królewskiej ceremonii dla panny młodej, aby oczyścić jej organizm i nadać jej skórze promiennego blasku.
Istnieje również długa bardzo lista korzyści, związanych ze stosowaniem kurkumy w pielęgnacji skóry, również w leczeniu skaz trądzikowych, zaskórników, ciemnych plam i przebarwień, a także innych chorób skóry, takich jak egzema czy łuszczyca. Pomaga leczyć i zapobiega wysuszaniu skóry, spowalnia procesy starzenia i często stosuje się ją w celu zmniejszenia widoczności zmarszczek. Utrzymuje skórę elastyczną i delikatną. Kurkuma jest również stosowana jako składnik aktywny w filtrach przeciwsłonecznych. Hinduskie kobiety, stosują ją codziennie, jako organiczny kosmetyk do demakijażu oraz złuszczania naskórka.
Korzystanie z kurkumy podczas pielęgnacji skóry
Regularne stosowanie kurkumy longa może czasowo zabarwić skórę. Natomiast inna odmiana tej rośliny – kurkuma kasturi (kurkuma aromatica) jest niebrudząca, a także wykazuje podobne właściwości w zakresie usuwania trądziku, stymulowania wzrostu włosów czy rozjaśniania cery. Nie nadaje się natomiast do jedzenia, a tym samym nie stosuje się jej w kuchni, dlatego może być jedynie stosowana zewnętrznie. Tę druga odmianę jest również znaczne trudniej znaleźć w sklepach.
W pielęgnacji skóry kurkumę można stosować jako:
- Reduktor zmarszczek i wybielacz przebarwień – Mieszanina mleka i kurkumy doskonale sprawdza się w przypadku pielęgnacji drobnych linii mimicznych i zmarszczek. W tym celu należy wymieszać kurkumę z proszkiem ryżowym, a także z surowym mlekiem i sokiem pomidorowym. Proporcje płynów powinny być mniej więcej równe i zapewnić możliwość utworzenia konsystencji pasty. Tak przygotowany preparat należy nałożyć na skórę twarzy i szyi, a następnie utrzymywać przez co najmniej 30 minut. Po tym czasie cerę spłukujemy letnią wodą.
- Naturalny kosmetyk do oczyszczania, złuszczania i rozjaśniania skóry – W celu przeprowadzenia zabiegu wymieszaj kurkumę z mączkę ryżową lub mączką z ciecierzycy w równych proporcjach. Aby zaoszczędzić czas dla przyszłych zabiegów, przechowuj mieszankę takiego proszku w hermetycznym pojemniku. Do łyżeczki proszku dodaj odpowiednią ilość surowego mleka lub mleka sojowego, a następnie wymieszaj, aby otrzymać rodzaj kremu. Tak powstały kosmetyk nałóż równomiernie na twarz i pozostaw na około 10 – 15 minut. Po zabiegu zmyj maskę ciepłą wodą.
- Mleczko do twarzy dla błyszczącej cery – Wymieszaj szczyptę kurkumy z mlekiem, najlepiej owczym lub kozim. Kurkuma jako naturalny środek antyseptyczny, wraz z mlekiem doskonale nadaje się do leczenia egzemy i łuszczycy. Tak przygotowany płyn stosuj do przemywania cery twarzy.
- Krem na noc – Przygotuj pastę wykonaną z kurkumy i mleka lub jogurtu do stosowania na twarzy. Pozostaw maskę do wyschnięcia przez noc. Zmyj maskę rano, przy użyciu łagodnego środka czyszczącego. Jeśli Twoja cera jest szczególnie sucha można do kremu dodać niewielką ilość olejku kokosowego, arganowego lub rycynowego.
- Maska dla tłustej cery – Kurkuma sprawdza się przy pielęgnacji cery tłustej, gdyż pomaga regulować produkcję sebum, czyli oleistej substancji produkowanej przez gruczoły łojowe. Dodaj około 1 ½ łyżki proszku sandałowego i szczyptę kurkumy do 3 łyżek soku pomarańczowego, a następnie dokładnie wymieszaj. Nałóż równomiernie pastę do twarz i pozostaw na co najmniej 10 – 15 minut. Po tym czasie spłucz cerę letnią wodą i delikatnie osusz. Sok pomarańczowy zawiera kwas owocowy, pomocny w usuwaniu niedoskonałości, natomiast zmielone drzewo sandałowe wykazuje naturalne działanie ściągające.
- Środek do leczenia trądziku – Kurkuma jest stosowana na trądzik ze względu na jej właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, które pozwalają zwalczać wypryski. Skutecznie usuwa ślady zaczerwienienia po trądziku i drobniejsze blizny, zmniejsza stany zapalne skry i wyrównuje przebarwienia cery. Czasami poleca się picie herbaty z kurkumą i z mlekiem, aby jeszcze lepiej pomóc zapobiegać ogniskom trądziku. Jeżeli herbata z kurkumy nie brzmi smacznie, spróbuj mieszania kurkumy ze zwykłą wodą, lub też olejem kokosowym czy sezamowym. Można również zmieszać niewielką ilość kurkumy z cytryną lub sokiem z ogórka. Odpowiednią dawką będzie zaledwie kilka kropel, po czym tak przygotowaną miksturę pozostaw na skórze przez 10 – 15 minut.
Polecamy:
Krem do twarzy Drzewo Sandałowe i Kurkuma – Orientana
Jedna odpowiedź na Zaskakujące korzyści ze stosowania kurkumy
kurczaka -
02/12/2018 at 19:38
kurkuma jest świetna, pomaga bardzo i to na wiele rzeczy. dla mnie nawet pomaga ochraniać mój organizm, bo stosuje ją jako suplement diety. od tej poty nie mam już problemów z wątrobą i jelitami.