Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Czy codzienny peeling szkodzi skórze

peeling

Codzienny peeling nie jest standardem i powinien być raczej stosowany jedynie w szczególnych przypadkach. Zbyt intensywna pielęgnacja może bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Linienie twojego psa doprowadza cię do szału? Cały czas odkurzasz dywan i zamiatasz podłogę, lecz w rogach ciągle zbierają się “koty”? Nie złość się za bardzo na pupila – Ty też liniejesz! Nawet do 75 % kurzu w twoim otoczeniu powstaje z obumarłych komórek twojej skóry. Czy wiesz, że corocznie zrzucasz aż 4 kg martwego naskórka?

Pomysł na codzienny peeling, aby przyspieszyć odnawianie się komórek skóry, wydaje się bardzo dobry. Na rynku istnieje wiele kosmetyków, które umożliwiają pozbycie się zewnętrznej warstwy naskórka. Wiele z nich zawiera alfa-hydroksykwasy (AHA). Owe substancje chemiczne usuwają zrogowaciałe komórki naskórka, osłaniając zdrowe, świeże, żywe komórki, które znajdują się pod spodem.

Okazuje się jednak, iż złuszczanie skóry w celu przyspieszenia jej odnowy może być szkodliwe, jeśli wykonywane jest zbyt często. Martwe keratynocyty, które formują powierzchniową warstwę naskórka, chronią żywą skórę pod spodem. Zrogowaciała warstwa składa się z wyschniętych komórek, które uległy lekkiemu stwardnieniu, dzięki czemu stanowią skuteczną ochronę dla działających keratynocytów, znajdujących się pod nimi. Z tego powodu codzienny peeling nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższy okres i powinien być stosowany jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Codzienny peeling, szczególnie z zastosowaniem drażniących lub mocno inwazyjnych produktów, może poskutkować zniszczeniem skóry. Nie bez powodu tego rodzaju substancje nazywane są kwasami! Zdzierają one zrogowaciałą warstwę, lecz równocześnie mogą uszkadzać skórę znajdującą się pod nią. Tak więc zamiast stosować peeling codziennie, lepiej jest ograniczyć ten zabieg do jednego razu tygodniowo, a ponadto posługiwać się łagodniejszymi środkami, najlepiej kosmetykami naturalnymi. Poniżej znajduje się lista paru alternatywnych metod, lecz jeśli którakolwiek z nich okaże się drażniąca dla twojej skóry, zrezygnuj z niej i wypróbuj inną.

Naturalne metody peelingu

Wymienione niżej naturalne środki są łatwe w użyciu, niedrażniące, tanie i łatwe do zastosowania w domowych warunkach . Pamiętaj, aby zawsze przed wykonaniem peelingu oczyścić twarz i opłukać ją ciepłą wodą. Z kolei po zabiegu konieczne jest nałożenie kremu nawilżającego. Jeżeli nie masz ochoty na dodatkowe przygotowania możesz zawsze użyć gotowego peelingu, najlepiej z naturalnych składników.

  1. Po prysznicu delikatnie trzyj skórę czystym ręcznikiem. Pomoże to usunąć martwy naskórek.
  2. Użyj peelingu cukrowego, aby oczyścić skórę. Następnie opłucz ją, aby usunąć tłuszcz i brud. Zrób mieszankę z 1 części oleju i 1 części cukru. Możesz użyć dowolnego oleju, choć najlepszym wyborem będzie olej kokosowy lub z pestek winogron.
  3. Masuj wszystkie rejony twarzy przez ok. minutę, wykonując okrężne ruchy przy niewielkim nacisku.
  4. Weź pół łyżki stołowej łagodnego kosmetyku do mycia twarzy i pół łyżki sody oczyszczonej. Wymieszaj je dokładnie i nałóż na skórę, wywierając lekki lub średni nacisk i wykonując okrężne ruchy. Masuj tak przez jedną do dwóch minut. Jeżeli masz suchą skórę, wykonuj zabieg 1-2 razy w tygodniu, używając do tego mikstury z połowy łyżki sody i połowy łyżki oleju kokosowego.
  5. Wymieszaj 1 część soli z 2 częściami oleju i delikatnie wmasuj w ciało, pomijając twarz, gdyż ta mieszanka jest zbyt drażniąca. Do twarzy użyj czystej myjki.
  6. Najlepiej unikać wykonywania peelingu w tych rejonach twarzy i ciała, gdzie masz otwarte rany, widoczne naczynka czy zmiany skórne. Pamiętaj również o tym, aby nie poddawać się owemu zabiegowi codziennie, gdyż możesz w ten sposób zniszczyć sobie skórę.

Prawidłowa pielęgnacja skóry wymaga odpowiednich metod i zastosowania dobrej jakości kosmetyków. Codzienny peeling nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż ogranicza działanie naturalnych mechanizmów odnowy naszego organizmu. Warto tu pamiętać o uniwersalnej zasadzie, mówiącej o doskonałości leżącej w umiarze.

Jedna odpowiedź na Czy codzienny peeling szkodzi skórze

  1. Monika - Odpowiedz

    17/02/2014 at 23:17

    Ja stosuję peeling dwa razy w tygodniu i dla mojej buźki to jest okej 😉

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.