Ładowanie treści... Ładowanie zależy od szybkości twojego łącza!

Masło shea – zalety natury zdrowotnej i pielęgnacyjnej

masło shea

Masło shea stosowane jest do leczenia oparzeń, owrzodzeń, blizn, zapaleń skóry, łuszczycy, łupieżu oraz rozstępów. Jest również pomocne w redukcji zmarszczek, dzięki temu, że nawilża skórę, sprzyja regeneracji komórek i wspomaga krążenie. Zawiera ponadto kwas cynamonowy – substancję, która chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zobacz co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Masło shea jest szczególnie efektywnym środkiem nawilżającym, gdyż zawiera liczne kwasy tłuszczowe, które są niezbędne dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia oraz elastyczności skóry. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych czyni z masła shea również doskonały dodatek do mydeł, szamponów, kremów przeciwzmarszczkowych, kosmetyków naturalnych i organicznych, balsamów i olejków do masażu – jego miękka, maślana konsystencja sprzyja łatwemu wchłanianiu przez skórę. Pozwala tym samym na niezwykle skuteczną i w pełni naturalną pielęgnację skóry i włosów.

Co decyduje o niepowtarzalności masła shea?

Masło shea chroni skórę zarówno przed szkodliwym wpływem środowiska, jak i wolnych rodników. Zawiera witaminy A oraz E, a ponadto posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Masło shea jest popularnym składnikiem wielu wyrobów kosmetycznych, lecz możesz również dostać je w wersji czystej w większości sklepów ze zdrową żywnością, a także w sklepach internetowych. Nierafinowane masło shea jest najbardziej wartościowe, gdyż nie traci nic ze swojej naturalnej zawartości witamin, a w szczególności witamin A i E. Tym niemniej jego naturalny zapach może być nieco odpychający, choć znika po kilku minutach od nałożenia na skórę. Masło shea możesz również nabyć w wersji rafinowanej. Ma ono przyjemniejszy zapach, kolor oraz konsystencję, choć proces rafinacji zubaża zawartość witamin.

Masło shea przyniesie poprawę w przypadku wszystkich wymienionych niżej dolegliwości. Jeśli zaczniesz go używać, być może odkryjesz dodatkowe zastosowania owego uniwersalnego kosmetyku. Ilość czasu potrzebna do zauważenia poprawy może się różnić w odniesieniu do różnych przypadłości. Przykładowo, redukcja zmarszczek wymaga 4 – 6 tygodni codziennego stosowania. Z kolei swędzenie skóry ustępuje od razu.

Jakie korzyści przynosi masło shea?

Przynosi ono ulgę w licznych dolegliwościach – od suchej skóry po wiele pomniejszych chorób natury dermatologicznej (jeśli cierpicie na jakąś poważną przypadłość, powinniście odwiedzić lekarza). Jego działanie zostało udowodnione klinicznie.

Oto przykłady jego zastosowań i dobroczynnego wpływu na skórę:

  • Środek nawilżający do codziennego stosowania do skóry twarzy i ciała
  • Ulga dla suchej skóry
  • Na przesuszoną i swędzącą skórę głowy
  • Na wysypki, w tym pieluszkowe zapalenie skóry
  • Peeling do skóry po opalaniu
  • Na przebarwienia i zmarszczki
  • Na skórę swędzącą z powodu przesuszenia
  • Na oparzenia słoneczne
  • Krem do golenia, redukujący podrażnienia
  • Na skaleczenia
  • Na pękającą skórę
  • Zmiękcza twardą skórę na stopach (ze szczególnym uwzględnieniem pięt)
  • Zapobiega rozstępom podczas ciąży
  • Na łagodne oparzenia
  • Na egzemę
  • Chroni przed słońcem i wiatrem
  • Wyrównuje koloryt cery
  • Redukuje przebarwienia i blizny
  • Eliminuje podrażnienia skóry głowy, wynikające z przesuszenia czy kontaktów ze środkami chemicznymi
  • Zapobiega wrastaniu włosków po goleniu
  • Redukuje trądzik
  • Szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy
  • Przywraca skórze elastyczność
  • Przywraca włosom blask

Jak masło shea działa na skórę?

Masło shea odżywia skórę, dostarczając jej witaminy A, E oraz F. Dwie pierwsze utrzymują ją w zdrowiu i dobrej kondycji. Są szczególnie pomocne w przypadku skóry zniszczonej przez słońce. Skutecznie zapobiegają przedwczesnemu powstawaniu linii mimicznych, zmarszczek na czole i kurzych łapek. Witamina F chroni skórę i odmładza ją. Łagodzi szorstką, suchą i spierzchniętą skórę, pomaga również zmiękczać suche oraz zniszczone włosy.

Masło shea obfituje w substancje niezmydlające się, będące rodzajami tłuszczów, których zawiera 7 – 12%. Dla porównania, olej z awokado, znany z odżywczego działania na skórę, ma ich 2 – 6%. Tak wysoki poziom substancji niezmydlających się jest jedną z cech, które czynią masło shea tak nieocenionym w leczeniu wyżej wymienionych dolegliwości.

Dodatkowo masło shea łatwo przenika przez skórę, pozwalając jej oddychać i nie zatykając porów. Charakteryzuje się ono wysoką zawartością kwasu cynamonowego, który działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny. Masło shea ma ponadto działanie przeciwzapalne, dzięki czemu jest skuteczne w leczeniu reumatyzmu.

Jak masło shea działa na włosy?

Masło shea nawilża suche oraz zniszczone włosy – od cebulek aż po same końce – regenerując je i chroniąc przed uszkodzeniami pochodzenia atmosferycznego, przesuszeniem i łamaniem się. Wchłania się szybko i całkowicie w skórę głowy, nawadniając ją bez zatykania porów. Jest szczególnie dobroczynne dla włosów zniszczonych stylizacją i działaniem wysokich temperatur. Stanowi wspaniałe lekarstwo na suchą skórę głowy, a także przywraca połysk zniszczonym włosom.

Czy każde masło shea jest takie samo?

Odpowiedź brzmi: nie. Masło shea traci część swoich leczniczych właściwości, gdy stoi na półce, tak więc gdy się zestarzeje, staje się o wiele mniej dobroczynne. Również stosowane przez różnych producentów poszczególne techniki rafinacji różnią się między sobą. Wysoko przetworzone masło shea nie będzie aż tak skuteczne. Czasem bywa ono mieszane z innymi składnikami, które wpływają na obniżenie jego zalet.

Ponadto istnieją na rynku produkty, które mają jego minimalną zawartość, natomiast ich etykiety epatują nazwą “masło shea”. Samo masło nie jest szczególnie drogie, powinno się jednak zachować czujność w przypadku produktów, które szczycą się dostarczaniem korzyści z niego płynących za bardzo niską cenę. Wielu producentów próbuje zarobić na popularności masła shea, dodając jego śladowe ilości do tanich kosmetyków i twierdząc, że zapewniają one wszelkie jego zalety. Warto jednak sięgać po dobrej jakości kosmetyki naturalne z zawartością tego składnika.

Co można wywnioskować z etykiety?

Składniki na etykiecie powinny być wymienione w kolejności uwzględniającej ich zawartość – od najwyższej do najniższej. Tak więc masła shea powinnaś szukać na początku listy. Ważne jest również, aby produkty bazujące na maśle shea kupować ze sprawdzonych źródeł. Im wyższa zawartość masła, tym lepiej skorzystasz na jego dobroczynnych właściwościach.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.